fbpx
Таг: апел

таг: апел

Спасовски: Не ги чекајте летните гужви за да извадите нов пасош

Mинистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски упати апел до граѓаните што поскоро да го продолжат рокот на истечените патни исправи за да не се соочат со гужви за време на летната туристичка сезона. „Упатувам апел до граѓаните уште сега да ги проверат своите патни исправи, ако имаат потреба да ги менуваат, тоа да го сторат сега, за да се избегнат...

Грета Тунберг со апел до медиумите и граѓаните: Човештвото не успева да ја сопре климатската криза

Младинските активисти предводени од Грета Тунберг преку Avaaz.org испратија апел до граѓаните ширум светот пред одржувањето на Конференцијата за климатски промени на ОН (КОП 26) во Глазгов. Човештвото не успева да ја сопре климатската криза, е критиката од Грета, која ја упати до владите ширум светот заедно со Ванеса Накате од Уганда, Доминика Ласота од Полска и Мици Тан...

Министерство за здравство со апел до младите да се вакцинираат: Сè поголем број развиваат тешка клиничка слика

Се намалува старосната граница на заразени од коронавирус кои развиваат тешка клиничка слика на болеста, информираат од Министерство за здравство. „Меѓу последно евидентираните хоспитализиции и смртни случаи предизвикани од компликации на Ковид-19 во земјава има сè повеќе млади лица, кои се на удар и во најголем ризик во четвртиот бран на пандемијата предизвикан од делта мутацијата на вирусот.Ниската стапка на...

ЦУК: Пожарот кај Делчево доби нови жаришта, гори и кај Велес, Берово и во село Буковиќ

Пожарот во делчевскиот регион од синоќа доби нов интензитет и се прошири на две нови жаришта, селата Разловци и Тработивиште. Денеска таму ќе дејствуваат силите на Армијата, МВР, вработени во јавното комунално претпријатие од Делчево, информираат во Центарот за управување со кризи (ЦУК). Оттаму додаваат дека пожарот во село Будинарци е активен и се проширува кон општина Берово. - Таму...

МЗ: Од 416.614 вакцинирани лица со две дози, само 167 се заразиле, а 11 биле хоспитализирани

Министерството за здравство (МЗ) информира дека заклучно со 5 август, од 416.614 лица вакцинирани со две дози на вакцина против ковид-19, 167 лица се заразиле 14 дена по примена втора доза вакцина, а само 11 од нив биле хоспитализирани. „Ова е показател дека бројот на заразени од вакцинирани е многу мал, што потврдува дека вакцината е корисна, односно е единствениот...

Апел до вработените во градинките да се имунизираат, речиси 60 проценти од нив примиле вакцина

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги повикува сите вработени во детските градинки кои не се вакцинирани да го сторат тоа, со цел непречено одвивање на воспитно-образовниот процес во време на пандемија. „Како ресорно Министерство упатуваме на општествена одговорност на сите вклучени во процесот на воспитување и образование на децата од предучилишна возраст, имунизацијата да продолжи со несмалено темпо...

До крајот на неделава ќе преовладува многу топло време, апел за рационално користење на водата

Од денеска до крајот на оваа седмица, под влијание на топла воздушна маса од југ, времето во земјава ќе биде многу топло, со натпросечни температури за овој период од годината, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во следните денови на повеќе места температурите ќе бидат над 35 степени. „Најтопло ќе биде од среда до недела, кога ќе биде активирано...

РСБСП апелира до возачите да возат одморени за време на долгите патувања и почесто да прават паузи

Летото е период кога температурите секојдневно се издигнуваат над 30°C. Во вакви услови возењето и патувањето стануваат се потешки и бараат многу повеќе внимание, концентрација и фокусираност. Високите летни температури влијаат на способноста на возачот, влијаат на техничката исправност на возилото, а секако влијаат и на условите на патот. Со цел безбедно патување, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на...

ЈП „Водовод и канализација“ апелира за рационално користење на водата

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“, Скопје апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со екстремно високи температури. Особено да се избегнува непотребно трошење на водата за полевање и наводнување. „Врз основа на податоците од страна на Управата за хидрометеоролошки работи за високите температури кои деновиве достигнуваат и над 40 Целзиусови степени, како и подaтoците на...

Филипче апелираше на почитување на мерките за Велигден и да нема причест во храмовите

Ако има најава за причестување од иста лажичка тоа го осудувам и апелирам да не се прави, одговори министерот за здравство Венко Филипче на новинарско прашање на денешниот настан на примопредавање на донација од Словачка на четири респиратори за Клиниката за детски болести. Тој уште еднаш повтори дека верските лидери се обврзале да апелираат до граѓаните да се придржуваат...

МВР со апел до родителите: Обрнете внимание на активностите на децата на социјалните мрежи

Министерството за внатрешни работи (МВР) апелира до јавноста, особено до родителите, да обрнат внимание на активностите на своите деца на социјалните мрежи откако од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија и Израел се забележани повици за самоповредување на малолетни лица. „Спорeд досегашните сознанија, вакви повици нема од профили на наша...

Одбележана годишнина од немањето матичен гинеколог во општина Шуто Оризари

Иницијативата на жени од Шуто Оризари денеска ја одбележа годишнината од немање на матичен гинеколог во нивната општина. „Од 8.000-13.000 жени во репродуктивен период немаат матичен гинеколог во Шуто Оризари, иако сме на сред пандемија со ковид-19, откако пред една година гинекологот ја затвори својата гинеколошката ординација“, велат од Иницијативата на жени од Шуто Оризари. Иако Министерството за здравство најави отворање...

Дијабетичарите бараат да им се спасат очите – од почетокот на корона кризата „не виделе“ aflibercept

Од март оваа година, кога се распламти корона-кризата во земјава, дијабетичарите со дијабетна ретинопатија не добиле терапија со aflibercept, која е воведена уште минатата година, алармираше Сојузот на здруженија на дијабетичари на Северна Македонија преку писмо до министерот за здравство Венко Филипче и Фондот за здравствено осигурување на Северна Македонија (ФЗОМ), споделено и со јавноста. Изразувајќи разбирање за ситуацијата во...

Филипче: Славите и празниците кои се пред нас да ги прославиме само со најблиските

Министерот за здравство Венко Филипче, по повод претстојните слави и празници, апелираше да се прослават во кругот на најблиските. „Славите и празниците кои се пред нас, оваа година да ги прославиме само со најблиските. Следниве неколку месеци се најинтензивни во ширењето на ковид-19. Токму поради тоа, потребна е нашата максимална одговорност за сопственото здравје, но и грижа за здравјето на...

Крушевските средношколци со иницијатива утре да не се користат автомобили

Крушевските средношколци од училиштето „Наум Наумовски Борче“ испраќаат апел до сите граѓани и туристи во Крушево, утре да се приклучат кон одбележување на Светскиот ден без автомобили, така што нема да ги користат своите возила. „Како ученичка заедница на средношколци повикуваме да се приклучите и да дадете свој придонес, со тоа што не би ги користеле вашите автомобили, доколку не...

ХЕРА: Партиите да се заложат за воведување на сеопфатното сексуално образование како предмет во училиштата

Од Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување (ХЕРА) упатуваат апел до сите кандидати и кандидатки од политичките партии, како и до сите чинители вклучени во изборните кампањи, да користат јасни недвосмислени пораки и точни информации кога станува збор за сеопфатното сексуално образование (ССО). „Кога се едукацијата и квалитетното образование во прашање, младите имаат право да бидат навремено и правилно информирани....

МБА: Корисниците на платежна картичка да чекаат информации од банките и да не прават метеж пред филијалите

Македонската банкарска асоцијација (МБА) соопшти дека сите членки вклучени во проектот „Купувам домашно“, преку кој во следните недели треба да се изработат и дистрибуираат до крајните корисници над 330.000 платежни картички, се посветени на неговата реализација, преземајќи ги сите мерки соодветни за заштита на јавното здравје. „Секоја од банките има свој протокол за издавање на картичките и според важечките политики...

Спасовски: Ќе се казнуваат оние кои ќе допатуваат од странство, а нема да се самоизолираат

Техничкиот премиер Оливер Спасовски испрати апел до сите граѓани, особено до оние кои патуваат кон Македонија, сериозно да ги следат упатствата и препораките на надлежните, да бидат на висината на својата лична одговорност. „Апелирам до граѓаните, кога ќе пристигнат на граница да кажат точно од каде патуваат и потоа да одат во самоизолација 14 дена. На петте гранични премини кои...

МНР: Нашите државјани кои се во земји со висок и среден ризик, да го одложат враќањето

Министерството за надворешни работи, врз основа на официјалните мерки и препораки, упатува апел до сите државјани на Македонија кои живеат или престојуваат во земјите со висок и среден ризик да го одложат доаѓањето во Македонија во овој период. Целосната листа на земји од висок, среден и низок ризик можете да најдете тука. „Министерството за надворешни работи продолжува будно да ја следи...

Граѓаните што допатувале од регионите со корона вирусот, да се јават во центрите за јавно здравје

Владата апелира сите граѓани што допатувале од регионите со официјална епидемија со корона вирусот задолжително да се јават на контакт телефоните на центрите за јавно здравје. „Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како и сите ученици и студенти дека доколку во последните 2 недели патувале или живеат...

Сателитскиот интернет „Старлинк“ наскоро ќе стане достапен и во Македонија

Сателитската интернет-услуга „Старлинк“ на компанијата „Спејс Екс“ од минатата недела е достапна во 32 земји во светот. Според соопштението на компанијата и објавената мапа, може да се види дека „Старлинк“...