fbpx
Tag: апел

tag: апел

Ambasadorët porositën: VMRO DPMNE të respektoj Marrëveshjen e Përzhinos, LSDM të mos publikoj “bomba”

Ambasadorët e SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe BE-së sot para Qeverisë lexuan deklaratë të përbashkët për krizën politike dhe Marrëveshjen e Përzhinos me të cilën ju bëjnë thirrje VMRO DPMNE-së që t’i respektoj obligimet që i kanë pranuar në Përzhino ndërsa nga LSDM të vazhdojnë t’i plotësojnë obligimet e tyre nga marrëveshja, përfshirë edhe mos- publikimin...

BE apelon për dialog në Mal të Zi

Delegacioni i BE-së në Mal të Zi shprehi shqetësim për shkak të përleshjeve mes policëve dhe protestuesve, gjatë protestave në Podgoricë dhe apeloi për kthimin e dialogut politik. “Presim nga organet kompetente, në mënyrë efikase t’i hetojnë të gjitha incidentit në përputhje me parimet e sundimit të së drejtës. Dhe përderisa protestat paraqesin mënyrë legjitime dhe legale të shprehjes së...

Doganat e Serbisë: Në Kroaci udhëtoni përmes vendeve përreth

Drejtoria e doganave në Serbi ka dërguar apel deri tek udhëtarët nga Serbia, për shkak të mbylljes së pikëkalimeve kufitare, të udhëtojnë përmes ndonjë prej vendeve përreth. Sipas informacioneve të tyre, makinat me targa serbe nuk lëshohen në pikëkalimet kufitare kroate. Apelojnë, udhëtarët që kanë pasaportë serbe, ose të shkojnë në këmbë ose të barten me makina me targa të...

Shqipëria kërkon qytetarët t’i denoncojnë të gjitha veprimet e dyshimtа

Autoritetet shqiptare dje apeluan deri tek qytetarët që të bashkëpunojnë me policinë që të pengohet çfarëdo akti i krimit të organizuar. Ministri për punë të brendshme, Saimir Tahiri apeloi që qytetarët “mos t’i mbyllin sytë” para kërcënimeve, por menjëherë të njoftojnë policinë. Shërbimet e huaja të inteligjencës para pak kohe paralajmëruan se Shqipëria dhe Kosova janë caqe të mundshme të sulmeve...

Samaras sulmon Ciprasin me kontestin e emrit

Kryeministri grek Andonis Samaras përdori edhe kontestin me emrin si armë për sulm në ballafaqimin parazgjedhorë me partinë SIRIZA. Në një pjesë të kolumnës së tij për javoren “Rial News”, Samaras në mënyrë indirekte dërgon apel deri tek deputetët djathtist që mos të votojnë për partinë e cila do të lejonte shteti fqinj ta përdor emrin Maqedoni. “Ata që lobuan për...