fbpx
Таг: Анима мунди

таг: Анима мунди

Вратените штркови во скопско Ржаничино добија метални гнезда за да можат да создадат семејства

Штрковите кои од топлите краишта се вратиле во скопското село Ржаничино сега повторно можат да свијат гнездо и да создадат семејства благодарение на неодамна поставените метални гнезда, информираа од Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“. Од таму објаснуваат дека пред една седмица жители на ова село им се обратиле за помош, известувајќи дека штрковите што сега се вратиле во...

Сопственикот си го оставил болното куче покрај контејнер, АХВ не најде причина за одговорност

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ја отфрли претставката поднесена од ЈП „Лајка“, во која претпријатието бараше да се санкционира човекот кој пред еден месец покрај контејнерите во населбата Расадник во Кисела Вода, оставил петмесечно куче - малтезер, во неговото креветче. Болното куче почина кратко време откако беше преземено од ЈП „Лајка“. Со оглед на тоа што претставници на здруженијата за...

Полицијата го најде насилникот што тепаше куче со гумено црево

Откако Здруженето за заштита на животни „Анима мунди“ објави видео на кое се гледа како човек тепа куче со гумено црево, Министерството за внатрешни работи информирше дека насилникот е идентификуван. Според полицијата, станува збор за С.Т. од с.Ораовица. Со него е извршен службен разговор при што е утврдено дека наведените дејствија се извршени пред повеќе години и констатирано е кривично...

Жител од струшко се сомничи дека со пушка убил седум кучиња, бил повикан на разговор во полиција

Жител од струшкото село Ливада со иницијали М.З. (62) од струшкото село Ливада вчера бил повикан на службен разговор во Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга, соопшти Министерството за внатрешни работи. Тој се сомничи дека во рок од половина час (од 6:45 до 7:15 часот) вчера, 10.01.2023 г. со својата пушка усмртил седум кучиња скитници. „Од него, одземена е ловечка пушка...

Анима Мунди: Мачење на животни никогаш не било ниту ќе биде досетливо, креативно, човечно

Здружението за заштита на правата на животните Анима Мунди денеска се огласи со остра реакција откако вчера демонстрантите пред Собрание донесоа врзана мисирка. „Почитуван македонски народе, не се бара правдина за себе со чин во кој на друго битие му создавате болка, траума, невиден стрес и го лишувате од сѐ што е за него природно. Мисирката е, исто како и...

Повеќе апели за хуманитарна помош за нaстраданите во војната во Украина

Битките во Украина не стивнуваат. Според најновите податци кои ги објавија светските медиуми во изминативе 24 часа поради руските гранатирања на украинскиот град Харков убиен е најмалку 21 цивил, а 112 се ранети. Бидејќи во рушевините кои остануваат од гранатирањата многумина губат сѐ, претседателот на Здружението на Украинците во Северна Македонија, „Лесја Украинка“, Александр Урбанович упати апел за донации за...

Животните имаат права само на хартија, активистите финансиски и психички исцрпени, но не се откажуваат

Пријави за неодговорно сопствеништво, организирање борби со кучиња, малтретирање и убивање животни на улица, шверц на диви животни, нелегални зоолошки градини. Правата на животните во Македонија секојдневно се прекршуваат, активистите и здруженијата го вклучуваат алармот, а институциите недоволно и несоодветно реагираат на прекршоците. Денешниот ден, 10 декември, освен што е Меѓународен ден на човековите права, се одбележува и како Меѓународен...

Активистите за заштита на правата на животните стравуваат дека Симба го чека евтаназија

Поминаа повеќе од десет дена откако Мета, по апелот на активистката за заштита на правата на животните Тина Мицковска, објави дека лавчето Симба заврши во рацете на кумановци. Сепак, и покрај тоа што полицијата го уапси С.А.(31) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено ловење, чување и отуѓување на диви животни“ нема информација дали...

(ФОТО) Како Симба дојде кај кумановци: Постои ли шверц со диви животни во земјава?

Последните неколку денови на социјалните мрежи се појавуваат фотографии и видеа на кои се гледаат мажи и жени, па дури и деца кои позираат со мало лавче. Овој тренд на позирање со лавче кое не е постаро од три месеци во луксузни автомобили, вили и хотели, во јавноста го обелодени портпролката на Зоолошката градина Скопје, Тина Мицковска. Таа на Фејсбук објави...

„Анима Мунди“ бара дозволи за активистите да се грижат за бездомните животни вон полицискиот час

Од Здружението за заштита на животните, „Анима Мунди“ бараат да им се овозможат дозволи за движење на активистите кои се грижат за бездомните кучиња. „Ние ги почитуваме мерките на Мининистерството за здравство и Владата, ја разбираме сериозноста на ситуацијата во која се наоѓаме и во ниту еден случај не би ги нарушиле предвидените мерки и процедури, но веќе со недели...

Нема докази дека милениците го пренесуваат Ковид-19

Здружението за заштита на животните Анима Мунди поднесе барање до Владата за измени во полицискиот час. Воедно, тие бараат од министерот за здравство, Венко Филипче, јавно да соопшти дека милениците и бездомните кучиња и мачки не го пренесуваат корона вирусот. „Бараме јавно да биде соопштено од министерот за здравство дека милениците и бездомните кучиња и мачки не го пренесуваат вирусот...

Сопствениците на миленици бараат измени во полицискиот час

Мерките за ограничување на движењето за време на викендите, во период од 16 до 5 часот наредниот ден што ги опфаќа сите граѓани, предизвика бурни реакции кај Здруженијата за заштита на животните и сопствениците на миленици. Апелираат да се конкретизира мерката во однос на сопствениците на миленици кои што имаат потреби да ги извршуваат своите физиолошки потреби во природата. https://www.facebook.com/littleladyida/posts/10157092509528027 Од...

„Анима мунди“: Oдговорност за сопственикот на кучето што нападна деца во Аеродром

Здружението за заштита на животните, „Анима Мунди“ вели дека шесте лица, меѓу кои и четири деца, во општина Аеродром биле нападнати од расно куче. Од здружениеето бараат одговорност од сопственикот кој го пуштил кучето на слобода. „Вината за овој настан е во неодговорните сопственици, во тие што го воспитале, односно го научиле кучето да напаѓа, а кои го пуштаат слободно да шета и на тој начин...

„Анима мунди“ бара да се затвори битолската зоолошка градина поради негрижата за животните

Организацијата за заштита на животните „Анима мунди“ побара итно затворање на битолската зоолошка градина, откако посетителите денеска на социјалните мрежи објавија фотографии од мртов волк и од мртви птици во кафезите, од мајмуни кои изгледаат прегладнето и дехридрирано. „Бараме итно затворање на „Зоо Битола“ и најстрога казна за одговорните лица за мачење, негрижа на животните, континуирана закана и опасност по...

Зоолошка: Дино умре од повреди во тепачка со друг мајмун

Зоолошка градина - Скопје попладнево се јави со демант на обвинувањата од Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, дека младиот мајмун Дино, роден во март 2015 година, умрел од сепса и со тешки повреди предизвикани од вработен, кои не биле санирани. Од Зоолошката ги отфрлија обвинувањата, тврдејќи дека повредите на Дино му биле нанесени во тепачка со друг...

Град Скопје: Стационарот „Вардариште“ работи по принципите за хуман третман на животните

Град Скопје во реакцијата на денешниот протест организиран од „Анима мунди“, изрази згрозување од, како што велат, лажните и клеветнички обвинувања на здружението во однос на третманот на бездомните кучиња во центарот „Вардариште“. „Покрај овие фабрикувани и невистинити обвинувања, навистина не знаеме зошто овие лица протестираат против работата на Град Скопје, која е единствена единица на локална самоуправа во Република...

Активистите на протест побараа правда за животните

Со транспаренти „Бездомни, а не безвредни“, „Во Вардариште ѕверовите се надвор од кафезите“, „Правда за животните“, стотина граѓани и активисти на Здружението за заштита на животни „Анима мунди“, заедно со своите миленици протестираа и бараа правда за животните заловени во стационарот „Вардариште“. Протесниот марш почна на плоштад Македонија и низ улиците продолжи до бараките на Град Скопје, под чија надлежност...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...