fbpx

Уапсен тинејџер од Тетово за организирање борби со кучиња

Едно од кучињата со видливи повреди било пронајдено во напуштена куќа во тетовско Селце, по што било предадено на Агенцијата за храна и ветеринарство

-

Долго време активистите и невладините организации бараат да се стави крај на организираните борби меѓу кучиња за забава и профит кои се сметаат за кривично дело „мачење животни“.

По голем број вирални фотографии и видеа на социјални мрежи од организирани борби со кучиња, вчера полицијата во тетовско Лавце го лишила од слобода 19-годишниот Х.Х. поради сомнение дека заедно со уште две други лица бил инволвиран во мачењето на животни.

Едно од кучињата со видливи повреди било пронајдено во напуштена куќа во тетовско Селце, по што било предадено на Агенцијата за храна и ветеринарство.

Станува збор за случај кој беше објавен на социјалните мрежи, а имаше жестоки реакции од јавноста.

Здруженијата за заштита на животни досега многу пати апелираа и бараа одговорност за борбите со кучиња, па дури и јавно ги објавуваа локациите каде што се одвиваат, со барање од Министерството за внатрешни работи да се преземат соодветни дејствија за ваквиот црн бизнис.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...