fbpx
Таг: Андреј Пленковиќ

таг: Андреј Пленковиќ

ХДЗ освои најмногу гласови на хрватските парламентарни избори, но не и мнозинство во парламентот

Владејачката партија Хрватска демократска заедница (ХДЗ) освои 60 пратеничка места од можни 151 на вчерашните парламентарни избори во Хрватска, пренесува Гардијан. Ова се резултатите откако се изброија над 90 отсто од гласовите. На второ место се најде коалицијата „Реки на правдата“, предводена од Социјалдемократската партија (СДП), која освои 42 пратенички места. На чело на оваа коалиција стои Зоран Милановиќ, претседателот...

Ковачевски-Пленковиќ: Евроинтеграцијата на Северна Македонија е најдобар механизам за напредок на земјата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Блед, Словенија каде учествува на Бледскиот стратешки форум, се сретна со претседателот на Владата на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ. На средбата на која присуствуваше и вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, се разговараше за актуелните случувања во врска со процесот на евроинтеграции на Северна Македонија. Двајцата премиери оценија дека...

Ковачевски на средба со Пленковиќ: Македонски, а не хрватски модел за уставните измени

Северна Македонија треба да избере свој модел за уставните измени. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ по денешната средба со премиерот Димитар Ковачевски не сакаше да дава сугестии за барањето на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ за менување на македонскиот устав по хрватски модел. Пленковиќ рече дека за уставните измени треба да одлучат партиите и институциите во земјава. „Без разлика што се споменува хрватскиот...

Хрватскиот премиер, министерот за здравство и претседателот на парламентот ја примија „Оксфорд/АстраЗенека“ вакцината

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ, претседателот на парламентот Гордан Јандроковиќ и министерот за здравство, Вили Берош денеска јавно се вакцинираа со вакцината „Оксфорд/АстраЗенека“ во седиштето на Владата во Загреб. Мислам дека е испратена силна порака до медицинската наука и професија, особено затоа што се вакциниравме со АстраЗенка, изјави Берош пред новинарите по вакцинацијата. Тој изрази верување дека со вакцинирање ги охрабруваат...

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ повторно премиер

Хрватскиот парламент доцна синоќа ја избра новата влада, на чие чело повторно се наоѓа досегашниот премиер Андреј Пленковиќ. За вториот состав на неговиот владин кабинет гласаа 76 пратеници од вкупно 151, додека 59 претставници во Саборот гласаа против новата влада. Досегашната владејачка партија ХДЗ успеа да остане на власт во земјата откако обезбеди изненадувачки висока победа на неодамнешните парламентарни...

ХДЗ на премиерот Пленковиќ победник на парламентарните избори во Хрватска

Актуелниот хрватски премиер Андреј Пленковиќ и неговата владејачка партија ХДЗ оствarија убедлива победа на вчерашните парламентарни избори во Хрватска, и покрај анкетните истражувања кои пред изборите укажуваа на неизвесна изборна трка. Според 99,91 отсто од преброените гласови на вчерашните избори, ХДЗ успеа да добие 66 мандати од хрватскиот парламент којшто брои 151 пратеник, јавија хрватските медиуми. Неочекуван пораз доживеа опозициската...

Тенисерот Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга позитивни на корона вирусот

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга се позитивни на корона вирусот, додека неговите деца добиле негативен тест од ковид-19. Новак и семенјството заминале во Белград за да се тестираат од корона вирус веднаш по објавата дека случаи на заболени се регистрирани на ревијалниот тениски турнир „Адриа тура“ во хрватскиот град Задар. Инаку, Новак Ѓоковиќ беше учесник на овој...

Познат хрватски новинар лажно претставен како иселеник кој избегал од корупцијата

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Меркел и Пленковиќ со позитивни сигнали за преговорите, но фали Законот за ЈО

Германската канцеларка Ангела Меркел на вчерашната средба во Берлин со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ истакна дека се надева дека ќе има напредок во отворањето на пристапните преговори со Македонија и Албанија со Европска унија на Самитот на 5 и 6 мај во Загреб. – Самитот за Западен Балкан, што ќе се одржи во Загреб е многу важна работа поради проблемите...

ЕПП со резолуција побара што побрзо почнување на преговорите на Македонија за членство во ЕУ

Европската народна партија (ЕПП) на конгресот во Загреб вчера изгласа итна резолуција со која побара од Советот на ЕУ и земјите-членки на ЕУ да донесат позитивна одлука за отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија што е можно поскоро. Истовремено, на конгресот за нов претседател на ЕПП е избран доскорешниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск....

Пленковиќ: Ќе направиме сѐ Северна Македонија да добие датум во јуни

Андреј Пленковиќ, премиерот на Хрватска, во изјава за МИА вели дека Хрватска ќе направи сѐ што може за да и помогне на Северна Македонија да добие датум за преговори во јуни, јави дописничката на МИА од Брисел. Пленковиќ, кој вчера попладне беше во посета на Брисел, и чија земја го презема кормилото со ЕУ од идната година, потсети дека проширувањето...

Хрватска: Шпанија треба да го реши проблемот со Каталонија во рамките на Уставот

Хрватското министерство за надворешни и европски работи смета дека случувањата во Каталонија се внатрешно прашање на Шпанија. Оттука, Хрватска се залага за демократско и мирно решавање на проблемот, во согласност со европските вредности. Во соопштението на министерството, исто така, се наведува дека Хрватска не смета дека прогласувањето независност на Каталонија е во согласност со шпанскиот устав и верува дека најдобро решение...

Немало прислушување политичари и бизнисмени во Хрватска, вели министер од БИХ

Директорот на Безбедносно-разузнавачката агенција на Хрватска, Даниел Маркиќ, денеска се сретнал со својот колега од БИХ, Осман Мехмедагиќ, откако хрватските медиуми објавија дека Разузнавачко-безбедносната агенција на БИХ (ОСА) прислушувала хрватски бизнисмени и политичари од Хрватска и од БИХ. По средбата, министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Драган Мектиќ, рече оти челниците на разузнавачките агенции на БИХ и на Хрватска...

Горан Мариќ не му понудил оставка на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ

Хрватскиот министер без ресор, Горан Мариќ, ги демантираше медиумските информации дека понудил оставка ако не добие свој ресор и најави дека хрватското државно биро за државен имот ќе се трансформира во министерство со кое, најверојатно, ќе раководи тој. Во изјава за новинарите, по состанокот на премиерот Андреј Пленковиќ со министрите, Мариќ негираше дека поднел оставка на местото министер во владата со услов...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...