fbpx
Таг: филм

таг: филм

Проектот „Македонски анимиран филм 1971-1991“ го отвора фестивалот „Балканима“ во Белград

Со проектот „Македонски анимиран филм 1971-1991“ денеска се отвора 19. издание на „Балканима“ - Европски фестивал на анимираниот филм, кој се одржува од денеска до 9 октомври (недела) во Белград. Проектот се состои од изложба на артефакти и филмска проекција на кратки анимирани филмови создадени во периодот од 1971 до 1991 година од пионерите на македонскиот анимиран филм: Петар Глигоровски,...

Интервју на „Гардијан“ со режисерот Горан Столевски за неговиот неверојатен подем во австралискиот филм

На Горан Столевски не му се допаѓа да биде пред камера, пишува угледниот британски Гардијан во објавеното интервју со македонско-австралискиот режисер. „Тоа беа најнепријатните 25 минути во мојот живот“, се пошегувал Столевски во телефонскиот разговор по фотосесијата за „Гардијан“. Дебитантскиот долгометражен филм на Столевски „Нема да си сама“ (You Won't Be Alone) - објавен во Австралија оваа недела - му...

Филмот „Кајмак“ на Манчевски ќе има премиера во Токио

Новиот филм „Кајмак“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде прикажан во официјалната селекција за награди на меѓународниот филмски фестивал во Токио, што ќе се одржува во периодот од 24 октомври до 2 ноември. Македонската премиера на филмот е планирано да се случи кон средината на ноември. На денешната средба со новинарите, министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска кажа дека светот...

Bо Кинотека ќе бидат прикажани трите филмови од серијалот „Кум“

Во рамки на годинешната програма на Скопје филм фестивал ќе биде одбележана 50. годишнината од првиот од серијалот „Кум“ (1972) во режија на Френсис Форд Копола. Трите филмови од серијалот „Кум“ ќе бидат прикажани утрe (12.09), вторник (13.09) и среда (14.09), а проекциите во Кинотека почнуваат од 20 часот. Вечерва на програмата се филмовите „Корсет“ (од 20 часот) и „Римини“...

Продадени сите карти за проекциите на „Најсреќниот човек на светот“ во Венеција

На Венецискиот филмски фестивал денеска во 14.15 часот во киносалата „Darsena“ премиерно се прикажува најновиот филм на Теона С. Митевска „Најсреќниот човек на светот“. „Интересот за филмот е голем, продадени се сите карти за проекциите, Венеција е посебен и најстар филмски фестивал и огромна е честа да бидеме тука“, велат од продукцијата. Ова е приказна за непредвидливоста на животот, случајните средби...

Златна „Камера 300“ на „Браќа Манаки“ за Рубен Импенс за филмот „Осум планини“

Со проекција на филмот „Снежана на крајот умира“ во режија на Кристијан Ристески, синоќа беше затворено 43 издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Изминатите осум денови, фестивалот го славеше филмот и големите кинематографери, а градот Битола беше еден од најважните фестивалски центри во Европа. Годинешното издание на фестивалот донесе своја реалност и покажа дека секогаш кога реалноста...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк на 28. издание на Сараевскиот филмски фестивал, соопштија од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија. Станува збор за Синелинк награда од Филмскиот центар на Србија и наградата Женски гласови од...

„Големата ѕвезда на македонскиот филм“ на Браќа Манаки постхумно ќе биде доделена на Горјан Тозија

Наградата „Големата ѕвезда на македонскиот филм“, која се доделува за исклучителен придонес во македонската кинематографија во рамките на Меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, оваа година ќе биде постхумно доделена на филмскиот продуцент Горјан Тозија. „Големата ѕвезда на македонскиот филм“ е награда на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ). Од организацијата на фестивалот велат дека во богатата професионална биографија...

Објавена програмата за манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“

Програмата за Манифестација научно културни средби „Десет дена Крушевска Република“ е речиси комплетирана и истата содржи многу музика, филм, традиција и култура, соопштуваат од општина Крушево. Оттаму информираат дека на 1. август во 18:30 часот започнува поворката кон Гумење каде што ќе се полагаат цвеќиња. „Официјалниот дел започнува на споменик Илинден во 20:30 часот каде што свој настап ќе имаат...

„Најсреќниот човек на светот“ ќе нè претставува на Венецијанскиот филмски фестивал

Со филмот „Најсреќниот човек на светот“ на режисерката Теона Стругар Митевска, земјава по 30 години ќе учествува во официјалната селекција на Венецијанскиот филмски фестивал. „За мене е голема чест да се биде дел од најстариот и еден од највлијателните фестивали на светот, возбудата и радоста се големи. Соочувањето со публиката е клучниот елемент во нашето создавање“, вели Стругар Митевска за...

[ФОТО] Заврши 13. издание на Патувачкото кино на „МакеДокс“

Заврши првиот дел од тринаесеттото Патувачко кино на фестивалот „МакеДокс“ што се одржа низ струмичкиот регион. За време на Патувачкото кино, од организацијата информираат дека успешно се одржа првата сесија со новата генерација на млади документаристи – „Докуникулци“. Вториот дел од Патувачкото кино на „МакеДокс“ ќе продолжи во септември во преспанскиот регион. Патувачкото кино на „МакеДокс“ 2022 е поддржано од Агенцијата за...

Актерот Вилијам Болдвин на Косово го снима филмот „Јас и Милошевиќ“, ќе глуми и во филм што треба да го снима во Северна Македонија

„Јас и Милошевиќ“ е најновиот косовски кинематографски проект кој собра актерска екипа од познати холивудски, европски и косовски актери, објави Еуроњуз Албанија. Меѓу нив се Вилијам Болдвин од САД, Жерар Депардје од Франција, Тони Робинсон од Велика Британија, Марија Грацијакуцинота од Италија. Во режија и сценарио на Арбен Кастрати, овој филм се занимава со создавање на случаен херој. Во интервју за...

Годинава „Манаки“ ќе се фокусира на пионерската работа на кинематограферите

Оваа година во периодот од 20 до 27 август ќе се одржи 43. издание на Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“, во Битола. На денешната прес-конференција која се одржа во хотел „Парк“, директорот Симеон Мони Дамевски најави дека годинава симбол на „Браќа Манаки“ ќе биде Ентони Дод Ментл, кој се смета за пионер на дигиталната камера и е...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на покривот на ГТЦ, на покривот на Дом на градежници, Музеј на современа уметност, Авто киното на Водно, во МКЦ парк, во кино Милениум и Кинотека. Отворањето и затворањето на фестивалот...

Македонската премиера на „Мими“ ќе го отвори годинешниот „Синедејс“

Македонската премиера на долгометражниот филм „Мими“ ќе го отвори овогодинешното издание на Фестивалот на Европски Филм „Синедејс“, на 7 јули (четврток) што ќе се одржи на покривот на ГТЦ. Филмот е во сценарио и режија на Даријан Пејовски, а во продукција на Томи Салковски, односно копродукција на Скопје Филм Студио со Maxima film од Хрватска и Giggling goat production од...

„Варша“ и „Клара Сола“ се добитници на наградата „Златен Був“ на 12. Филозофски филмски фестивал

По повод завршувањето на 12. издание на Филозофски филмски фестивал, вчера во Кинотеката на Северна Македонија беа доделни наградите за најдобрите филмови одредени според жирито и според публиката.  Наградата „Златен Був“ за најдобар краткометражен филм според жирито отиде во рацете на филмот „Варша“ во режија на Донија Бадир. „Сценаристички зрел, кинематографски заводлив, и содржински прониклив, „Варша“ е филм за пркосот, кој...

Почнува креативната работилница за намалување, реупотреба и селекција на отпад – Видео игротека

Патувачки предавања за заштита на животната средина, соларна проекција на филм и работилници за деца за изработка на видео игри од денеска (30 мај) тргнуваат во неколку градови низ републиката во рамките на проектот „Видео игротека“ што го организира Унијата на македонски асоцијации во креативните индустрии УМПАКИ Скопје. Првиот од низата настани е предавање и работилница за намалување, реупотреба и...

Еко-филмскиот фестивал „Стартувај го филмот за зелена Европа“ од денеска низ кината во земјава

Периодот меѓу 5 и 9 мај се одбележува како Деновите на Европа, по чиј повод оваа година во Австрија, Хрватска, Северна Македонија, Романија и Словенија започнува проектот „EU Youth Cinema Green Deal“ или „Стартувај го филмот за зелена Европа“ преку кој ќе се прикажат 25 европски филма што иницираат и инспирираат одржлив начин на живот. Организатор и координатор на проектот...

ИФФК „Браќа Манаки“ награден со Повелба за придонесот во македонската кинематографија

На свечената церемонијата за доделување на Орден на заслуги и Повелба на Република Северна Македонија одржана на 25 март на Интернационалниот фестивал на филмска камера (ИФФК) „Браќа Манаки“ му беше додоелена Повелба од страна претседателот Стево Пендаровски. Ова високо државно признание ИФФК „Браќа Манаки“ го добива по повод 40 години постоење за својот значаен и непроценлив придонес во развојот на...

Оскари 2022: „КОДА“ е најдобар филм, „Дина“ доминираше со 6 победи, Академијата повика за поддршка на Украина

Вчерашниот, Светски ден на театарот го одбележи уште еден значаен настан од драмската уметност, доделувањето на најпрестижното филмско признание, Академските награди - Оскари 2022. Долго очекуваната церемонија се одржува 94-ти пат, а вчерашниот настан прослави 20 години одржување во Долби театарот во Холувуд, Лос Анџелес. Препознатливиот црвен тепих низ кој поминуваат ѕвездите од светската и холивудска филмска сцена започна во...

Скрининг – почеток на почетокот

Меѓу многубројните странски зборови кои се користат во евроинтегративниот процес, најактуелен е „скрининг“. Во случајов на преговорите со ЕУ означува процес кој треба да овозможи оценка на состојбата на...