fbpx
Таг: патишта

таг: патишта

Владата одвои 2 милијарди денари за реализација на 66 проекти низ општините

Нови градинки, училишта, патишта и други градежни проекти ќе се реализираат во општините со средства издвоени од државниот буџет. Владата на денешната седница донесе одлука за пренамена на буџетски средства од две милијарди денари коишто ќе бидат насочени за реализација на 66 проекти во најголем дел општини низ целата држава, меѓу кои Град Скопје, Центар, Ѓорче Петров, Сарај, Аеродром,...

Немаме автопат, но на Коридорот 8 имаме повеќе возила отколку на Коридорот 10 [инфографик]

Изградбата на Коридорот 8 кон запад за Македонија во моментов е поисплатлива инвестиција од патниот Коридор 10. Податоците од автоматското и рачното броење на возилата на патните делници на овие два коридора што минуваат низ земјава покажуваат дека на патиштата од Скопје до македонско-албанската граница има поголема фреквенција на возила од патниот Коридор 10. Сепак, Македонија пред неколку години...

Битиќи: Домашните компании ќе инкасираат повеќе од 600 милиони евра од изградбата на коридорите

Со изградбата на делниците од Коридорот 8 и Коридорот 10д, домашните компании ќе инкасираат 650 милиони евра додека нашата земја добива европски, модерни автопати, изјави заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во гостување во емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77. Тој рече дека Коридорот 8 успеале да го стават во паневропските...

Владата ја одбрала најскапата варијанта за патот Тетово-Призрен поради постоечката инфраструктура

Предноста на поврзувањето со скијачкиот центар Попова Шапка и модерната патна структура (асфалтирана) која само треба да се реконструира. Ова е одговорот од Владата на прашањето на Порталб.мк во врска со нивната одлука да ја одбрерат најскапата траса за изградба на ветениот пат Тетово-Призрен и покрај препораките на експертите, пишува Порталб.мк. Во октомври минатата година Порталб.мк информираше дека Владата ја одобрила...

Само премиерот вози по нови 1.300 километри патишта

Објавата на претседателот на Владата,  Димитар Ковачевски во која вели дека во последните пет години во земјата се изградени 1.300 километри нови патишта,  во нашата македонска реалност прозвучува чудно, па дури и смешно. Излегува дека годишно се граделе по 260 километри, или секоја недела по 5 километри?! Вистиномер побара од Владата попрецизна информација кои патишта се изградени во споменатиот...

Инфраструктурата во 2022: Многу отпочнати проекти, малку од нив завршени навреме

Значителна е бројката на проекти од патната, железничката и гасоводната инфраструктура кои се започнати со реализација на терен, но во изминатава година остана проблемот со непочитувањето на роковите за изведба и доцнењата со пуштање во употреба на инфраструктурните објекти. Како завршени проекти од власта во 2022 година може да се сметаат изведбата на втората фаза од експресниот пат Штип-Кочани...

И покрај препораките на експертите, земјава ја одбра најскапата траса за патот Тетово-Призрен

Владата на Северна Македонија ја одобри трасата низ која ќе треба да минува ветениот пат Тетово-Призрен. Според физибилити студијата направена во 2013 година, должината на патот треба да биде 40,6 километри и тој ќе биде поврзан со тунел долг 6,4 километри. Избраната варијанта е поскапа од таа препорачана од експертите кои ја направија анализата за економската оправданост. Тие препорачаа...

Додека ВМРО-ДПМНЕ блокира автопати и магистрални патишта, МВР потсетуваат дека тоа е забрането со закон

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска ги продолжија протестите преку блокади на сообраќајот на четири локации низ земјава. Од Министерството за внатрешни работи (МВР) информираат дека блокирањето на автопати и магистрални патишта е забрането со закон, иако тоа опозицијата денеска го направи на магистралните патишта Градско-Прилеп кај Плетвар, Штип-Радовиш и Велес-Штип. Од МВР известуваат дека денеска во архивата на МВР е примен...

Клучните инфраструктурни проекти лани заглавија во лавиринтите од тендери и администрација

Изминатата 2021 е година што ја одбележа понатамошниот развој на патниот сообраќај, како и уназадување на железницата во земјава. Исто така, изминатата година може да се окарактеризира како период во којшто клучните инфраструктурни проекти во Македонија заглавија во лавиринтите на тендери и административни процедури. Меѓународниот тендер за изградба на пругата кон Бугарија течеше во текот на целата година, добар...

Анализа: Економијата во 2021 година – од економско заздравување до енергетска криза

Економијата излезе од зона на рецесија. Раст на увозот и извозот. Дел од инфраструктурните проекти останаа „заглавени“, но по две децении ветувања започна изградбата на автопатската делница Скопје-Блаце – стратешка за поврзување со Косово, нашиот значаен трговски пазар. Јавниот долг ги достигна највисоките вредности. Граѓаните се бореа со ценовен бран, Владата прогласи енергетска криза. „Порталб“ ги издвојува настаните и состојбите...

Заврши изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш

Под времен режим на сообраќај, но пуштен во функција пред рокот за завршување на градежните работи. Новиот експресен пат Штип-Радовиш граѓаните веќе можат да го користат при патувањата. Оваа патна делница е поврзана со автопатот Миладиновци-Штип и на граѓаните од југоисточните делови од земјава значително им го намалува времето на патување и безбедноста во сообраќајот додека патуваат кон Скопје. Министерот...

Државата воведува рестрикции, возачите бараат поголемо осветлување на автопатот меѓу Скопје и Велес

Граѓаните коишто патуваат на автопатот меѓу Скопје и Велес бараат властите да ја зголемат безбедноста на овој патен правец преку поставување на осветлување и соодветна сигнализација на оние делови од автопатот каде што е познато дека има одрони или "диви" локации за одмор и паркинг, од каде што се вклучуваат и исклучуваат возила на автопатот. Возачите посебно реагираат на автопатот...

Почна асфалтирањето на автопатот Скопје-Блаце, догодина ќе се гради втората фаза

Првата фаза од автопатската делница Скопје-Блаце готова до половина, извести Министерството за транспорт. Околу 48 проценти во моментов се завршените градежни работи, на потегот од граничниот премин „Блаце“ до клучката кај селото Блаце. На овој автопат веќе започнаа асфалтерските работи на трасата, а се изведуваат и ископи, канали и бетонирање на други објекти, истакнаа министерот за транспорт и врски Благој...

РСБСП: Внимателно со возењето во есенски услови, октомври и ноември најризични за возење

Според статистичките податоци, месеците октомври и ноември се најризични за возење, велат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Есенскиот период се карактеризира со пад на температурите и повеќе опасности во сообраќајот кои возачите мораат да ги имаат предвид. Тмурното време, обилните врнежи, првите мразеви, накиснатите лисја кои паѓаат на коловозите, големите температурни разлики, како и...

На патиштата 505 несреќи се случиле за помалку од 3 години заради животни, експертите бараат мерки

Несреќата со мечката што пред неколку дена загина на автопатот Скопје – Тетово повторно го актуализира прашањето колку се небезбедни јавните патишта за животните и за возачите. Земајќи предвид дека во период од 2019, 2020 и 2021 според информациите на МВР се случиле 505 сообраќајни несреќи кои биле предизвикани од животни, експертите препорачуваат изградба на биокоридори и обновување на...

МВР изрече 203 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (05.10.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 203 возачи. „Од нив, 16 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со...

РСБСП: Сообраќајните несреќи се меѓу петте најчести причини за смрт на деца во светот

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до родителите да се грижат за безбедноста на децата во сообраќајот, бидејќи секое нивно однесување децата го прифаќаат како свое. „Бидете им пример за правилно, совесно и одговорно учество во сообраќајот и почитување на сообраќајните правила и прописи,“ се вели во апелот на РСБСП. Од таму додаваат дека децата на возраст...

Вистиномер: Изградени само дел од ветените патишта во општина Дебрца

„Мета“ ја пренесува анализата на „Вистиномер“ на изборни ветувања на градоначалникот на општина Дебарца: Ветување: Нашата цел е Дебрца да биде општина без кал. Ќе се заложиме на секој граѓанин да му обезбедиме асфалтиран пристапен пат. Ова се поважните делници во нашиот план за развој на патиштата во општина Дебрца: Реконструкција на целата делница од Регионалниот пат село Ботун – село...

За да постане велосипедска рута, стариот пат Охрид-Струга мора да го прекатегоризира Владата

По речиси еден месец од смртта на младиот 17-годишен велосипедист од Струга на регионалниот пат Охрид-Струга којшто беше прегазен од автомобил, државните институции и општински власти си ја префрлаат одговорноста за тоа кој треба да изгради велосипедска патека на овој патен правец или целосно да го затвори патот и од него да направи велосипедска патека што ќе ги поврзе двата...

„Гугл Мапс“ ќе ги насочува возилата по патишта што генерираат најниски емисии на CO2

Со цел да помогне во борбата против климатските промени, апликацијата „Гугл Мапс“ ќе започне да ги насочува возачите по патиштата за кои се проценува дека генерираат најниски емисии на јаглерод диоксид (CO2) врз основа на сообраќајот и други фактори. „За околу половина од рутите, можеме да најдеме поеколошка прифатлива опција со минимални или никакви временски трошоци“, рече Расел Дикер, директор...

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...