fbpx

Судот во Стразбур ги одби жалбите на помилуваните ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ

-

Европскиот суд за човекови права во Стразбур едногласно одлучи дека апликацијата на поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои во 2016 година беа помилувани од тогашниот претседател Ѓорге Иванов се недопустливи, односно дека обвинетите не ги исцрпиле сите домашни правни лекови.

Владимир Талески, Никола Груевски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Тони Јакимовски, Сашо Мијалков, Тони Трајковски и Едмонд Темелко се жалеа во Стразбур дека помилувањата на Иванов сè уште се во сила, бидејќи, според нив, поништувањето на помилувањата е во спротивност на принципот на законска сигурност поради ретроактивниот ефект. Тие бараа да се запре кривичниот прогон, со образложение дека помилувањето што го добиле од Иванов не можело да се повлече.

Судот во Стразбур не го дели ваквото мислење и смета дека жалбите во нивната апликација се поднесени прерано бидејќи домашните власти сè уште имаат можност да ги адресираат во актуелните судски предмети што ги отвори поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО).

На 12 април 2016 година, тогашниот претседател Ѓорге Иванов аболицираше 56 лица, вклучувајќи ги апликантите. Следуваа масовните протести, познати како Шарена револуција, по што Иванов ги повлече помилувањата.

Македонската Влада ја поздрави денешната одлука, која е во полза на државата.

„Одлуката која денес ја донесе ЕСЧП се однесува на 6 случаи кои пред Судот во Стразбур ја тужеа Република Северна Македонија со наводи за повреда на ЕКЧП по член 5 и член 6. Со одлуката, Судот смета дека жалбите на апликантите се недозволени во принцип поради неискористување на домашните правни лекови. Како држава членка на Советот на Европа, Владата ја користи оваа прилика да ја повтори својата посветеност и кон владеењето на правото и на Европската конвенција за човекови права и вредностите кои ја поткрепуваат. Како држава која води преговори со ЕУ со крајна цел полноправно членство на Северна Македонија во Унијата, посочуваме дека владеењето на правото е еден од највисоките приоритети“ се вели во соопштението од Владата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Мицкоски денеска до Собранието ќе го достави предлогот за новата влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар на новата влада, Христијан Мицкоски, попладнево во 13:30 часот во Собранието ќе го достави предлог составот за новата влада. „Денеска 18.06.2024 година во 13:30 часот...