fbpx

Судиите контра СЈО: Квазиексперти, шоумени, незнајковци, нецивилизирани, некултурни

-

Основниот суд Скопје, Советот на јавни обвинители и Судскиот совет деновиве преку соопштенија и изјави на нивни претставници разменуваат „непријателски оган“ со Специјалното обвинителство и со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Во овие преписки се користат зборови како: квазиексперти, шоумени, непрофесионалци, незнајковци, непријатели, неисполнителни, разочарани, нецивилизирани, некултурни, со двојни аршини…

Кривичен суд за Специјалното јавно обвинителство (СЈО):

Има двојни аршини;
Дава некомплетни („неуредни“) предлози;
Се повикува на погрешен член од Законот за кривична постапка (ЗКП) (Во суштина кога ќе се види законот, ваква одредба не постои, велат од КС);
Квазиексперти и „професионалци“ го претвориле правосудниот систем во шоу-парада;
Со „длабоко незнаење“;
Сите предлози доставени од нивна страна дури по трипати ги враќа на корекција.

СЈО за Судот:

Судот има непријателски став;
Судот има двојни аршини;
Искрено сме разочарани од ваквиот тип на известувања на судот;
Нејасно е ако имаме иста кауза, зошто да имаме непријателски однос;
Начинот на известување не е во ред;
Нема потреба во соопштенија судот да дава такви непријателски коментари.

Судскиот совет за СЈО (Претседател Зоран Караџовски):

Изјавите на Јанева се крајно неетички, нецивилизирани и некултурни;
Изјавите на Јанева се директно во функција на рушење на целото судство;
Некои структури сакаат на судството да му импутираат дека фаќа некаква политичка страна;
Јанева ги навредува сите судии во Македонија.

Совет на јавни обвинители за Јанева (Обвинител Зоран Сулејманов):

Таа е непрофесионална;
Не си ги извршува своите обврски и не сака да одговара на прашањата;
Таа е неисполнителна и зборува само за тоа што таа сака да зборува;
Не покажува никакво почитување кон Советот;
Тој на Јанева ѝ рече дека „некои работи ќе се обиде да ѝ ги објасни како што им објаснувал на неуките странки кои доаѓале кај него и се жалеле“;
Јанева ги исполнува условите Советот да побара нејзина смена.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...