fbpx

Në Shtip uji i ujësjellësit edhe më tej nuk është për konsumim

-

Sot priten rezultatet nga Instituti i shëndetit publik dhe vërtetimi për rregullsinë e ujit për pije nga ujësjellësi i qytetit në Shtip. Në ndërkohë, uji, tanimë katër ditë, është i ndaluar për pije dhe mund të përdoret vetëm si ujë teknik.

“Reshjet e mëdha vërshuan puset prej ku me ujë të pijshëm furnizohen banorët e Shtipit. Uji nga aspekti bakteriologjik dhe kimik është në rregull, por është i turbullt”, njoftuan nga NP “Isar”.

Nëpër qytet qarkullojnë cisternat me ujë ndërsa është siguruar edhe donacion me ujë të ambalazhuar.

Prej sot në terren gjenden ekipet e komunës Shtip të cilat kryejnë verifikimin dhe evidentimin e dëmeve nga moti. Më shumë dëme kanë përjetuar banorët e rajonit të Lakavicës, ku ka shtëpi dhe mbjellje të vërshuara.

Banorët njoftojnë se dëmet janë më të mëdha se 90%.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.