fbpx

Vanhojte: Nuk ka zgjedhje më 24 prill, sot BE dhe SHBA do të japin vlerësimin final

-

Delegacioni i BE-së dhe SHBA-së në Maqedoni sot, siç ishte paralajmëruar, duhet të njoftojnë vlerësimin lidhur me krijimin e kushteve për zgjedhjet e caktuara më 24 prill.

Fillimisht, vlerësimi pritej të publikohet dje, por siç njoftojnë nga ambasadat, është anuluar me kërkesë të partive politike.

Ndërmjetësi belg Piter Vanhojte mbrëmë në profilin e tij në Twitter shkroi :”Bëhet fjalë për bisedime efektive. Dorëzohen: Nuk ka zgjedhje më 24 prill”.

It’s all about effective negotiations pic.twitter.com/KqZPrXXJGH

Ambasadorët e Be-së dhe SHBA-së Orav dhe Bejl në fund të janarit pas takimit me kryeministrin teknik Emil Dimitriev njoftuan se më 19 shkurt do të jepet vlerësimi nëse ka kushte për zgjedhje të besueshme dhe demokratike më 24 prill.

Gjithashtu kishte njoftime për vizitë të mundshme të euro- komisarit Johanes Han kah mesi i muajit, por tani për tani nuk ka të dhëna nëse fare do të zhvillohet kjo vizitë.

Tani për tani është e pasigurtë nëse do të vazhdojnë bisedimet e grupeve të punës për reformat në media, pasi takimi i tyre të enjten mbaroi pa marrëveshje. Gjatë largimit nga Klubi i deputetëve, Vanhojte tha se kjo do të ndikoj në vlerësimin final të BE-së dhe SHBA-së.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.