fbpx
Tag: Takime

tag: takime

Gruevski në Kongresin e partive simotra në Maltë

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski sot dhe ditët në vijim, së bashku me delegacionin e partisë do të jetë pjesë e Kongresit të Partisë Popullore Evropiane (PEE), që mbahet në Maltë, konfirmoi për “Meta”, zëdhënësi i partisë, Ivo Kotevski. Vizita e Gruevskit në Maltë dhe pjesëmarrja në Kongresin e PEE, vjen në kohë kur Kuvendi duhet të zgjedh kryetarin...

Han fillon takimet me mesazhe: Nuk ka kohë për humbje, urgjentisht nevojitet formimi i Qeverisë

Nuk ka kohë për humbje, nevojitet formimi i Qeverisë së re, rruga e Maqedonisë drejt BE-së është e hapur, shkroi në Twitter euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, duke njoftuar se ka filluar me bisedat me liderët e partive politike parlamentare. "Filluan bisedimet në Shkup. Nevojitet urgjentisht formimi i Qeverisë. S'ka kohë për humbje", shkroi Han në Twitter   https://twitter.com/JHahnEU/status/844176137228050432 Në një...

Helbah: Ivanov të jetë i mençur dhe të mundësoj formim të shpejtë të Qeverisë

I dërguari special i Gjermanisë për Evropën Juglindore, Turqi dhe shtetet e EFTA-s, Kristian Helbah, pas takimit me presidentin Gjorgje Ivanov, shefin e diplomacisë Nikola Poposki dhe liderët e partive politika, tha se nevojitet formim i shpejtë i Qeverisë e cila do t’i zbatoj reformat prioritare. Helbah tha se qëndrimi i Gjermanisë është i njëjtë me deklaratat e euro- komisarit...

Ahmeti, Kasami dhe Sela në takim me presidenti kosovar Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot në Prishtinë ka takuar liderët e partive politike shqiptare në Maqedoni, të cilët i ka përgëzuar për mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe demokratike Thaçi, siç njoftojnë nga kabineti i tij, liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, liderit të Besës, Bilal Kasami dhe liderit të Aleancës për shqiptarë, Zijadin Sela i ka uruar për zgjedhjet...

Treshja e Brukselit në takime me Katica Janevën dhe partitë

Tre raportuesit e euro- parlamentit për progresin e Maqedonisë, Knut Flekenshtajn, Eduard Kukan dhe Ivo Uajgl, sot në mëngjes arritën në Shkup dhe filluan takimet me përfaqësuesit e Maqedonisë, ku biseduan për përgatitjet rreth zgjedhjeve dhe gjatë fushatës zgjedhore. Euro- deputetët për momentin kanë takime me prokuroren speciale Katica Janeva ndërsa më pas parashihet takim me kreun e PDSH-së, Menduh...

Bejli: Me BE-në punojmë për t’u siguruar se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve

Bashkë me BE-në punojmë në plotësimin e asaj që partitë politike e arritën në qershor ndërsa e plotësuan në gusht. Punojmë në këtë, të sigurojmë se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve. Këtë mbrëmë e deklaroi ambasadori amerikan Xhes Bejli në Shtip në suazat e ardhjes së grupit prej 50 vullnetarëve nga korpusi paqësor. "Por, në fund të ditës, bëhet fjalë...

Shilegov: Janë plotësuar kushtet për bisedime për zgjedhje në vjeshtë

Me tërheqjet e faljeve dhe me shtyrjen e zgjedhjeve janë plotësuar kushtet minimale për organizimin e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike, tha zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov, sot në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë. – Konsiderojmë se tashmë duhet të fillohet me bisedime dhe dakordim të kushteve me qëllim që në vjeshtë të organizohen zgjedhje korrekte dhe demokratike. Nëse fillojmë sot...

Gruevski: Me Bajden kemi biseduar për punët e mira dhe sfidat

Përfundoi takimi mes kryeministrit Nikolla Gruevski dhe nënkryetarin e SHBA-së, Xho Bajden në të cilin është diskutuar për dialogun politik, reformat, ekonominë si dhe anëtarësimin e Maqedonisë në BE dhe NATO. Folëm për marrëveshjen politike, folëm për reformat në më shumë sfera, folëm për ekonominë dhe bashkëpunimin ekonomik, folëm për sfidat e sigurisë, por folëm edhe për anëtarësimin e Maqedonisë...

Kryetari i Këshillit të Evropës, Tusk të dielën në Shkup

Kryetari i Këshillit të Bashkimit Evropian, Donald Tusk, fundjavën që vjen do të vizitojë Shkupin, Shqipërinë dhe Maqedoninë dhe do të takohet me  liderët e tre vendeve, informuan sot pasdite nga Këshilli i BE-së. Në  faqen e internetit të Këshillit të BE-së është publikuar agjenda e takimeve të Tuskut me liderët e vendeve, por nuk janë përmendur arsyet dhe temat...

Liderët e partive kanë arritur marrëveshje për vazhfimin e bisedimeve

Bisedimet rreth realizimit të pikave të Marrëveshjes së Përzhinos do të vazhdojnë sot në nivel të grupeve punuese”, ky është epilogu i bisedimeve të mbrëmshme, që zgjatën dy orë e gjysmë në Klubin e Deputetëve në Shkup, në të cilën morrën pjesë, katër liderët e partive nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, VMRO-DPMNE-së – Nikolla Gruevski, LSDM-së – Zoran Zaev, BDI-së – Ali...

Edhe një mundësi për Marrëveshjen e Përzhinos, bisedimet vazhdojnë

Në rend dite para negociatorëve të VMRO DPMNE, LSDM, BDI dhe PDSH do të gjenden ligjet për qeverinë dhe informatorët. Liderët e katër partive politike dje kishin takim ditor me euro- komisarin e zgjerimit Johanes Han, por nuk arritën marrëveshje. Siç njoftuan përfaqësuesit e dy partie politike, përafrim të qëndrimeve ka, por megjithatë jo edhe vendim përfundimtar. Sot është afati i fundit...

Piter van Hojte në takime dypalëshe me partitë në Kuvend

Ndërmjetësi evropian Piter Van Hojte po prezanton tekstin e Kodit Zgjedhor të përpiluar nga ndërmjetësit ndërkombëtar, në takime bilaterale me partitë politike në bisedime. Varësisht nga zhvillimi i këtyre takimeve bilaterale, do të vendoset nëse do të ketë apo jo edhe takim të përbashkët të grupit të punës, që mund të vijë vetëm në orët e mbrëmjes. Ende nuk...

Grupet e punës nesër do t’i “rregullojnë” mediumet

Grupet e punës të partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Przhinos nesër duhet të fillojnë bisedime për mediumet dhe për mënyrën e funksionimit të tyre. Sipas kryetarit të grupit të punës së LSDM-së, Robert Poposki, në takim duhet të marrin pjesë edhe organizatat që punojnë në sferën e mediumeve. “Kemi propozime që nesër do t’i shpalosim në takimin me përfaqësuesit e...

Të gjitha temat e ngrira derisa të zgjidhet Prokurori special

Grupet e punës të partive politike për Marrëveshjen e Përzhinos, deri në 15 shtator nuk do të diskutojnë për normat dhe kodin zgjedhor, por të gjithë energjinë do ta fokusojnë te çështja e prokurorit special, mëson “Meta” nga burime të përfshira në ekipet  negociatore. Partitë  kanë ranë dakord prioritet t’i japin kësaj çështjeje për shkak të afatit të shkurt me...

Grupet e punës: Prokurori special anuloi ligjet e zgjedhjeve

Grupet e punës të partive politike për Marrëveshjen e Przhinos, në mënyrë intensive bisedojnë rreth emërimit të prokurorit special publik, mëson “Meta” nga burime të përfshira në ekipet biseduese. Për këtë janë bllokuar takimet për ligjet e zgjedhjeve, që sipas paralajmërimeve, duhet të vazhdojnë sot në Klubin e deputetëve. Sipas të dhënave që i posedojmë, ka zhvendosje të vogël rreth...

Han vjen në Shkup javën e ardhshme

Ngjarjet e fundit në Maqedoni detyruan euro- komisarin Johanes Han sërish të caktoj udhëtim për në Shkup, në pjesën e parë të javës së ardhshme, njofton zëdhënësja e tij Maja Kocijançiq për “Meta”. Nuk dihet nëse vizita e tij do të përputhet me atë të Viktoria Nuland, por SHBA dhe BE koordinohen. Kocijançiq deklaroi se diskutimet mes liderëve politik janë...

Lajçak: Maqedonia, vendi i vetëm ku është më keq se para 10 viteve

Ministri i jashtëm sllovak, Miroslav Lajçak në Luksemburg në Këshillin e ministrave të punëve të jashtme të BE-së, ku u nxorën konkludimet për Maqedoninë, për mediumet përshkroi debatin ministror për Maqedoninë. “Duhet hetim i pavarur dhe objektiv. Nëse ajo nuk bëhet atëher është e mundshme që të ketë destabilizim në Maqedoni”-kështu ka deklaruar ministri i jashtëm sllovak, Mirosllav Lajçak për...