fbpx
Tags Shkup

Tag: Shkup

Edhe me edhe pa koronavirus, për biçikletat të njëjtat problem në vend (VIDEO)

Çështja pĂ«r atĂ« sa biçikletat janĂ« mjet i rĂ«ndĂ«sishĂ«m transportues pĂ«r qytetarĂ«t nĂ« vend sĂ«rish u aktualizua me shpĂ«rthimin e numrit tĂ« personave tĂ« sĂ«murĂ« rishtazi nga KOVID-19. PĂ«rhapja e shpejtĂ« e koronavirusit pĂ«rmes kontakteve tĂ« afĂ«rta tĂ« qytetarĂ«ve sĂ«rish ka shpjerĂ« nĂ« vĂ«shtirĂ«si nĂ« funksionimin e transportit publik nĂ«pĂ«r qytete, si dhe nĂ« interes tĂ« zmadhuar tĂ« qytetarĂ«ve...

Ende nuk dihet se cila kompani dhe kur do të pastrojë lindanin nga OHIS-i

Ende nuk dihet se cila kompani do të pastrojë Lindanin toksike nga deponia e vogël në OHIS, as kur do të fillojnë dhe sa do të zgjasin punët në terren. Sipas informacionit nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, tenderi për përzgjedhjen e kompanisë nuk ka përfunduar ende, megjithëse sipas njoftimeve fillestare, kompania duhet të ishte njohur qysh në...

Gjykata Administrative ende nuk ka vendosur se kush do të menaxhojë rrjetin e ujit të ngrohtë në Shkup

Gjykata Administrative ende nuk ka vendosur se kush do të menaxhojë rrjetin e shpërndarjes së nxehtësisë në kryeqytet në të ardhmen. SHA Sistemet energjetike të qytetit (SEQ) më 3 dhjetor 2019 ngriti padi kundër Vendimit të Komisionit Rregullator të Energjisë (KRRE) për ndërprerje të  procedurës për lëshimin e licencës për shpërndarje të energjisë termike, por deri më tani nuk...

Karl Bild arrin në Shkup

Ish shefi i diplomacisë suedeze, Karl Bild përmes postimit në Twitter paralajmëroi se sot do të vij për vizitë në Shkup. Edhe pse nuk publikoi detaje për vizitën, ai në profilin e tij gjithashtu shkroi: "Nuk ka gjasa se kriza kushtetuese në Shkup mund të zgjidhet. Dallimet në qëndrime mes partive politike po thellohen. Situata është serioze". https://twitter.com/carlbildt/status/853921883351379968 Jo- zyrtarisht, Bild...

Sulmohet ekipi i “A1on” nĂ« protestĂ«n “PĂ«r Maqedoni tĂ« pĂ«rbashkĂ«t” nĂ« Shkup

Ekipi i portalit “A1on” sonte Ă«shtĂ« sulmuar dhe rrahur tek Porta Triumfale gjatĂ« protestĂ«s sĂ« nismĂ«s civile “PĂ«r Maqedoni tĂ« pĂ«rbashkĂ«t”. PesĂ« pjesĂ«marrĂ«s nĂ« protestĂ«, nĂ« fund tĂ« tubimit kanĂ« sulmuar kameramanin Vladimir Zhelçeski dhe gazetarin Aleksandar Todvski derisa nĂ« mĂ«nyrĂ« profesionale kanĂ« ndjekur ngjarjen. Sulmuesit e kanĂ« thyer kamerĂ«n e “A1on” ndĂ«rsa Zhelçeski dhe Todevski, pĂ«r shkak tĂ« plagĂ«ve,...

Shkupi po ngufatet nga grimcat PM10, në Karposh niveli 24 herë mbi sasinë e lejuar

Ndotja e ajrit në Shkup sot në mëngjes është prej katër deri shtatë herë më e lartë se kufiri i lejuar sipas BE-së, që është 50 mg/m3. Sot në mëngjes në orën nëntë, sipas të dhënave nga stacionet matëse, niveli i PM 10 në komunat e Shkupit ka qenë: Rektorat 379.41 mg/m3, Qendër 323.27 mg/m3, Karposh 305.86 mg/m3, Gazi...

#Përgjegjësi është puseta me kapakë

Fakti që për çdo vit në pusetat e hapura bien dhe lëndohen nga dhjetëra fëmijë dhe qytetarë të rritur ose dëmtohen veturat, sikur nuk është shkak i mjaftueshëm që pushteti lokal dhe policia të merren më seriozisht me këtë çështje. Jo vetëm këmbësorët, por edhe veturat përfundojnë në pusetat e hapura, të cilat janë bërë pamje e përditshme, që mund...

#Përgjegjësi është rrugë dhe rrugica pa gropa

NĂ«pĂ«r rrugĂ«t e vendi tonĂ« ka aq shumĂ« gropa sa qĂ« vozitĂ«sit dhe qytetarĂ«t filluan t’i pĂ«rdorin edhe rrjetet sociale pĂ«r tĂ« komunikuar, pĂ«r t’u informuar dhe pĂ«r ta paralajmĂ«ruar njĂ«ri tjetrin pĂ«r ndonjĂ« gropĂ« tĂ« re ose tĂ« vjetĂ«r, veçanĂ«risht pĂ«r ato mĂ« tĂ« thellat. Sa do qĂ« tĂ« kemi kujdes, vitet e fundit kjo sikur Ă«shtĂ« e kotĂ«...

Tërmetet në Shkup mbushin përplot Ohrin

Shumë qytetarët të Shkupit, kryesisht pensionistë, kanë arritur në Ohër për t'i evituar streset nga dridhjet dhe lëkundjet që goditën pjesën qendrore të Shkupit. Kryesisht bëhet fjalë për pronarë të uikend shtëpizave apo banesave. Këtë shtator ata u kthyen në Ohër, ndërsa kjo mund të vërehet edhe nga shëtitoret, kafenetë, lagjet dhe fshatin Velestovë. Në favorin e tyre është edhe moti...

Pesëmbëdhjetë të vdekur është bilanci i vërshimeve të djeshme në Shkup

TĂ« paktĂ«n 15 persona kanĂ« gjetur vdekjen nĂ« vĂ«rshimet e mĂ«dha qĂ« dje pĂ«rfshinĂ« Shkup, njoftojnĂ« pĂ«r “Meta” nga MPB. Prej atje thonĂ« se kĂ«to janĂ« tĂ« dhĂ«nat e deritanishme jo- zyrtare pĂ«r viktimat. Sipas kĂ«saj Ministrie, tĂ« gjithĂ« viktimat janĂ« nga pjesa verilindore tĂ« Shkupit nĂ« StajkovcĂ« dhe rrethinĂ«, zona qĂ« u goditĂ«n nga vĂ«rshimet e djeshme. Nga MPB me...

Demolohet zyra nacionale e Ivanov në Tetovë

Sot mĂ« orĂ«n 5 e 50 minuta Ă«shtĂ« demoluar zyra nacionale e presidentit tĂ« shtetit, Gjorgje Ivanov nĂ« TetovĂ«. Sipas SPB- TetovĂ«, persona tĂ« panjohur kanĂ« hedhur gjĂ«sende tĂ« forta nĂ« dritaret e pĂ«rparme dhe derĂ«s sĂ« zyrĂ«s, e cila gjendet nĂ« rrugĂ«n “Boris Kidriç” nĂ« qendĂ«r tĂ« qytetit. Siç njoftojnĂ« nga policia, janĂ« hedhur edhe vezĂ« nĂ« drejtim tĂ« objektit. NĂ«...

Mexhiti: Të mos shfrytëzohen simbolet fetare për politikë ditore

NĂ«se mundet nĂ« Shkup tĂ« ketĂ« dema dhe luana, ndoshta edhe njĂ« kopsh tĂ« plotĂ« zoologjik, pse mos tĂ« vendoset edhe shqiponja dykrerĂ«she nĂ« kĂ«tĂ« pjesĂ«. JanĂ« vendosur qindra pĂ«rmendore nga ana tjetĂ«r, ku realisht njĂ« maqedonas edhe nuk i njeh shumicĂ«n e tyre, çka dhe si janĂ«. NdĂ«rsa nĂ« Çair nĂ« kĂ«to 10 vite i vendosĂ«m Skenderbeun, Hasan...

Shkup: Paratë tona për projektet e tyre të shtrenjta dhe përfitime politike

Tre projekte nĂ« tre komuna nĂ« Shkup janĂ« bashkuar nĂ« njĂ«- tĂ« gjithĂ« kanĂ« funksion fillestar dekorativ. “Parku i liqeneve” nĂ« Aerodrom, “Rruga e BohemĂ«ve” nĂ« QendĂ«r dhe sheshi “Delfina” edhe pse nĂ« komuna tĂ« ndryshme kanĂ« emĂ«rues tĂ« pĂ«rbashkĂ«t- çmim tĂ« lartĂ« dhe lĂ«vdimin e vazhdueshĂ«m me lidhur me atĂ« pse dhe sa prej tĂ« hollave tona kanĂ« shpenzuar...

BiletĂ«n e blerĂ« nga vozitĂ«si, NTP-ja do t’ua paguaj 60 denarĂ«

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm, nëse dëshironi të blini biletë drejtpërdrejtë nga vozitësi i autobusit të NTP-së Shkup, duhet të paguani 60 denarë, parasheh çmimorja e re e Qytetit të Shkupit dhe Ndërmarrjes së transportit publik. Propozimin e këtillë pritet ta votojnë këshilltarët në seancën të martën. Do të mund të paguhet me kartelë elektronike apo me celular. Pagesa...

Fotografi spektakolare i pilotit tĂ« “Wiz Air” tĂ« Shkupit nĂ«n mjegull

Piloti i "Wiz Air" Hrvoje Buliq, nĂ« profilin e tij nĂ« Facebook publikoi disa fotografi nga Shkupi nĂ«n mjegull. GjĂ«ja e vetme me tĂ« cilĂ«n shihet se Ă«shtĂ« kryeqyteti i MaqedonisĂ« Ă«shtĂ« kryqi me drita nĂ« Vodno.   // Dragi moji Makedonci, posto ste napravili toliku pomutnju oko slike evo vam ih sve u boljoj rezoluciji, ako tko zeli full verziju...

Komiteti i Helsinkit: Të drejtat e njeriut janë të humbur në diskursin politik-partiak

Në vitin 2015 ishim dëshmitarë të abuzimit absolut të sistemit shtetëror për forcimin e fuqisë së koalicionit qeverisës, kundër dëshirave dhe nevojave të qytetarëve që plotësisht u humbën në diskursin politik-partiak dhe kanë humbur besimin tashmë të dobët në institucione, thuhet në deklaratën e Komisionit për të Drejtat e Njeriut me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të...

“Koha Ditore”: ShtatĂ« pjesĂ«tarĂ« tĂ« ISIS janĂ« strehuar nĂ« rrethinĂ«n e Shkupit

SĂ« paku 7 kosovarĂ« tĂ« lidhur me ISIS-in thuhet tĂ« kenĂ« hyrĂ« nĂ« rajonin e Ballkanit tri javĂ« mĂ« parĂ«, shkruan sot “Koha Ditore”. ShĂ«rbime tĂ« ndryshme tĂ« inteligjencĂ«s, pĂ«rfshirĂ« atĂ« tĂ« KosovĂ«s, janĂ« tĂ« informuar pĂ«r ardhjen e Lavdrim Muhaxherit, Ridvan Haqifit dhe pesĂ« shqiptarĂ«ve tĂ« tjerĂ« - pjesĂ«tarĂ« tĂ« ISIS-it. Ata thuhet se po qĂ«ndrojnĂ« nĂ« disa fshatra tĂ«...

Marsh për mbështetje të refugjatëve në Shkup

NĂ« qendĂ«r tĂ« Shkupit u organizua marsh pĂ«r pĂ«rkrahjen e refugjatĂ«ve, nĂ« tĂ« cilin mori pjeĂ« edhe ambasadorja e FrancĂ«s nĂ« vend, Lorens Oer. В “Ngjarjet e mbrĂ«mshme nĂ« Paris, tĂ« mos lidhen me refugjatĂ«t” apeluan sot, qytetarĂ« dhe aktivistĂ« tĂ« organizatave joqeveritare nĂ« Shkup. NĂ« radhĂ«n e parĂ« tĂ« marshit ishte edhe ambasadorja e FrancĂ«s nĂ« Shkup, Lorens Oer,...

Edhe pse është në Prishtinë, Han nuk vjen në Shkup edhe pas marrëveshjes

Euro- komisari pĂ«r zgjerim dhe politikĂ« fqinjĂ«sore, Johanes Han i cili sot Ă«shtĂ« pĂ«r vizitĂ« nĂ« KosovĂ«, megjithatĂ« nuk do tĂ« vijĂ« pĂ«r vizitĂ« nĂ« Maqedoni. Nga shĂ«rbimi i shtypit nga zyra e komisarit evropiane, nĂ« pyetjen “nĂ«se do ta vizitoj MaqedoninĂ« pas arritjes sĂ« marrĂ«veshjes”, shkurt u pĂ«rgjigj me “jo”. Han sot Ă«shtĂ« nĂ« PrishtinĂ« nĂ« suazat e firmosjes sĂ«...

Maqedonia do ta nënshkruajë protokollin shtesë kundër terrorizmit

Maqedonia do tĂ« nĂ«nshkruaj protokollin shtesĂ« pĂ«r luftĂ«tarĂ« tĂ« huaj terroristĂ« nĂ« suaza tĂ« KonventĂ«s pĂ«r parandalimin e terrorizmit e miratuar mĂ« 16 maj tĂ« vitit 2005 nĂ« VarshavĂ«, kumtuan nga MPJ. “Republika e MaqedonisĂ« ka interes pĂ«r nĂ«nshkrimin e protokollit pĂ«r faktin se si shtet i OKB-sĂ« ka obligim tĂ« sigurojĂ« mbrojtje demokratike nga terrorizmi ndĂ«rkombĂ«tar. Maqedonia ka rregulluar...