fbpx

Shkupi po ngufatet nga grimcat PM10, në Karposh niveli 24 herë mbi sasinë e lejuar

-

Ndotja e ajrit në Shkup sot në mëngjes është prej katër deri shtatë herë më e lartë se kufiri i lejuar sipas BE-së, që është 50 mg/m3. Sot në mëngjes në orën nëntë, sipas të dhënave nga stacionet matëse, niveli i PM 10 në komunat e Shkupit ka qenë: Rektorat 379.41 mg/m3, Qendër 323.27 mg/m3, Karposh 305.86 mg/m3, Gazi Babë 285.72 mg/m3 dhe Lisiçë 209.39 mg/m3.

Mbrëmë në komunën Karposh të Shkupit është regjistruar ndotje rekorde prej 24 herë më lartë sesa sasia e lejuar gjegjësisht niveli i grimcave PM 10 ka qenë 1218.63 mg/m3. Grimcat kancorogjene në ajër me madhësi më të vogël se 2,5 mikrometra (PM 2,5) kanë qenë 206 mg/m3, që është 10 herë më shumë sesa kufiri i lejuar. Situata me ndotjen ishte e rënduar edhe në komunat tjera ku si rrjedhojë në Qendër niveli i PM 10 ka qenë 421 mg/m3, ndërsa PM 2,5 kanë qenë 356 mg/m3. Grimcat në ajër me madhësi më të vogël se 10 mikrometra në Lisiçë janë 667 mg/m3 ndërsa në Gazi Babë 618 mg/m3.

Ministri i ambientit jetësor dhe planifikimit hapësinor, Bashkim Ameti më 25 janar pranë Qeverisë propozoi masa për uljen e ndotjes, por tani për tani nuk ka përgjigje ndaj këtij propozimi.

Sipas masave të Ministrisë së ambientit parashihet zbatimi i trafikut çift- tek, të gjitha institucionet shtetërore dhe publike për 50% të ulin shfrytëzimin e makinave zyrtare. Për shkak të ndotjes së madhe, qytetarëve u rekomandohet të mos dalin jashtë pa ndonjë nevojë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
free online course
download redmi firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download