fbpx
Tag: Shkup

tag: Shkup

Qarkorja e mbyllur krijon kaos në Qendër të Shkupit

Kaos dhe nevrikosje tek vozitësit sot kishte nëpër rrugët e Shkupit ndërsa kjo për shkakun se është mbyllur qarkorja ngase regjistrohet filmi francez “A Fond”. Kjo shkaktoi grykë të ngushtë nëpër rrugët dhe bulevardet e qytetit. Kaosi është intensiv nëpër bulevardin Nikolla Karev gjegjësisht rrugën e Plastikës ndërsa kolona me makina ka edhe nëpër bulevardin “Ilinden”. “Askund në botë nuk lejohet...

“The Guardian”: Маtka një ndër 10 kanionet më të bukur në Evropë

Gazeta britanike “Gardijan” (The Guardian) bëri një reportazh të 10 vendeve më të bukur për shëtitje, ecje dhe alpinizëm në Evropë, ndër të cilat u gjet dhe Kanioni i Matkës. "Vizitorët në Shkup, të cilat gjithashtu mund të lodhen nga bustete reja kiç, në qytet mund të shkojnë në liqenin dhe kanionin e Matkës. Kanioni gjendet në 15 kilometra në...

Ivanov në Krushevë, Gruevski në Shkup, Zaev në Pelincë për 2 gusht

Kryeministri Nikolla Gruevski në Shkup ndërsa presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov në Krushevë do ta shënojnë 2 gushtin, Ditën e republikës. Kryetari i Kuvendit Trajko Veljkanovski do të mbajë fjalim në Pelincë. Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev me delegacionin e tij më 2 gusht do të jetë në Pelincë. Zëvendës- kryetarja e partisë Radmilla Sheqerinska do të jetë në Krushvo...

Nuland do të theksoj se marrëveshja e 2 qershorit është bazë për zgjidhjen e krizës

Ndihmësja e sekretarit amerikan të shtetit për Evropë dhe Euroazi, Viktoria Nuland të dielën do të udhëtoj për në Shkup, konfirmuan për “Meta” nga ambasada e SHBA-së në Shkup. Nuland të hënën do të ketë takime të ndara me liderët e partive politike ndërsa pasdite do të takohet edhe me kryeministrin e vendit, Nikolla Gruevski. “SHBA-të dhe BE-ja punonin së bashku...

Sot “bombë” e re dhe debat për projektin “Shkupi 2014”

Sot prej orës 18, në Kampin e lirisë, nënkryetari i LSDM-së, Damjan Mançevski do të prezantoj audio regjistrime të reja për projektin “E vërteta për Shkupin 2014”, si pjesë e platformës “E vërteta për Maqedoninë”. Më pas do të vijoj debat për projektin “Shkupi 2014” në të cilin do të diskutojnë profesorja universitare Eleonora Petrova- Mitevska, Danica Pavlovska nga nisma...

Maratona e Shkupit u mbajt vetëm simbolikisht

Një pjesë e maratonistëve të paraqitur në maratonën e Shkupit sot dolën në fillimin e garës edhe pse e njëjta ishte anuluar më herët. Ato do të vrapojnë simbolikisht ndërsa u grumbulluan në bregun e Vardarit dhe e organizuan maratonën. Maratona e Shkupit është anuluar për shkak të ngjarjeve të djeshme në Kumanovë. Organizatorët e maratonës thonë se informacionin për...

Përfundoi qetë edhe protesta e sotme kundër brutalitetit policor në Shkup

Qetë dhe pa dhunë përfunduan protestat e sotme kundër brutalitetit policor në Shkup. Protestuesit ngadalë filluan të tërhiqen prej para Kuvendit të RM-së ku përfunduan pas rutës së sotme nga Qeveria, nëpërmjet Prokurorisë Ppublike. Protesta filloi para Qeverisë së Maqedonisë, por për shkak të bllokadave policore nëpër rrugët, protestuesit nuk mundnin të arrijnë deri atje. Protestuesit iu bënë thirrje policëve që...

Berlini qëndron pas idesë për “Masa për besim” mes Shkupit dhe Athinës  

Nisma për bisedime të reja mes Maqedonisë dhe Greqisë për miratimin e masave për ndërtimin e besimit nuk është e re dhe tanimë një kohë të caktuar diskutohet për këtë. Këtë e konfirmon gazeta greke “Katimerini” duke u thirrur në burime diplomatike që konfirmojnë se pas nismës qëndron qeveria gjermane. Sipas gazetës, vlerësimet në qarqet diplomatike në Athinë janë se ideja...

Hashim Thaçi : Shkupi dhe Athina ta marrin modelin e Beogradit dhe Prishtinës

Ministri kosovar i punëve të jashtme, Hashim Thaçi i cili sot në Shkup u takua me shefin e diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki, deklaroi se Shkupi dhe Athina mund të përdorin modelin dhe përpjekjet që Prishtina dhe Beogradi i bëjnë për tejkalimin e kontesteve të ndërsjella. -Kosova angazhohet për rajon të qëndrueshëm dhe të qetë, me perspektivë të qartë evropiane. Maqedonia...

Moti i ndryshueshëm me shi

Moti sot do jetë i ndryshueshëm  me vranësira, mund të ketë shi të dobët në pjesët verilindore të vendit. Do të fryj erë e lehtë mesatarë në pjesët veriperëndimore, kurse pasdite në pjesët perëndimore të vendit herë do të fryj erë e fuqishme perëndimore. Temperaturat minimale do të ulet në minus gjashtë gradë Celsius, kurse temperaturat maksimale do të arrijë...

Shiu do të ul ndotjen, Shkupi frymon më mirë

Shiu që sot pasdite ra në uli ndotjen e ajrit në qytetin e Shkupit. Nëse dje ndotja me grimcat PM 10 sillej 372 mikrogram për një metër ku, që thuajse ishte 7 herë më shumë se 50 mikrogram, sot është 150, që do të thotë tri herë më shumë. Momentalisht, sipas të dhënave nga faqja e Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe...

Qyteti i Shkupit: Reaguam me të gjitha mjetet e mundshme që ta pengojmë ndotjen

“Problemi me ndotjen e ajrit në Shkup është problem i cili është shumë kompleks dhe për zgjidhje të të njëjtit janë kyçur numër i madh institucionesh, duke përfshirë edhe qytetin e Shkupit. Për të kujtuar, qyteti i Shkupit është institucion i cili me vendosjen e matësit për ndotjen e ajrit e aktualizoi në opinion këtë temë, temë e cila...