fbpx

Edhe pse është në Prishtinë, Han nuk vjen në Shkup edhe pas marrëveshjes

-

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i cili sot është për vizitë në Kosovë, megjithatë nuk do të vijë për vizitë në Maqedoni.

Nga shërbimi i shtypit nga zyra e komisarit evropiane, në pyetjen “nëse do ta vizitoj Maqedoninë pas arritjes së marrëveshjes”, shkurt u përgjigj me “jo”.

Han sot është në Prishtinë në suazat e firmosjes së marrëveshjes për stabilizim- asociim të Kosovës me BE.

Han gjatë vizitës së sotme në Kosovë do të takohet me presidentet Atifete Jahjaga ndërsa pas takimit me kryeministrin Isa Mustafa, planifikohet konferencë e tyre e përbashkët. Euro- komisari Han do të mbaj fjalim në parlamentin e Kosovës.

Sot pasdite ai do të vizitoj Mitrovicën, ku parashihet takimi me përfaqësuesit politike të komunitetit etnik serb në Kosovë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.