fbpx

Biletën e blerë nga vozitësi, NTP-ja do t’ua paguaj 60 denarë

-

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm, nëse dëshironi të blini biletë drejtpërdrejtë nga vozitësi i autobusit të NTP-së Shkup, duhet të paguani 60 denarë, parasheh çmimorja e re e Qytetit të Shkupit dhe Ndërmarrjes së transportit publik.

Propozimin e këtillë pritet ta votojnë këshilltarët në seancën të martën.

Do të mund të paguhet me kartelë elektronike apo me celular. Pagesa me celular do të jetë më shtrenjtë se ajo me kartelë.

Një vozitje do të kushtoj 35 denarë për zonën e parë dhe të dytë ndërsa nëse doni të blini biletë nga vozitësi për këtë duhet të paguani 60 denarë. Do të ngel çmimi për 10 vozitje 250 denarë gjegjësisht zona e parë ndërsa për dy zona do të jetë 300 denarë apo siç ishte deri më tani. Kjo biletë ka afat prej 15 ditëve.

Risi është miratimi i biletave kohore, për 90 minuta për 1 ditë, për 7 ditë ndërsa do të ulen çmimet e biletave mujore për çmim prej 40 deri 80 denarë. Bileta ditore do të vlej 24 orë ndërsa më pas mund të blini biletë nate që do të kushtoj si deri më tani apo 40 denarë, por vetëm nëse paguani me kartelë elektronike.

Pagesa me celular bëhet duke e afruar telefonin mobil afër validatorit pas më herët të shtypet numri i telefonit 185.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.