fbpx
Tags Prokuroria speciale

Tag: Prokuroria speciale

Komiteti i Helsinkit kërkon që afati për akuza nga PSP të zgjatet deri më 24 muaj

“Në 24 muaj të rritet afati për paraqitje të aktakuzës nga Prokuroria Speciale”, kërkoi sot Komiteti i Helsinkit (KH) në kornizë të iniciativës së shoqërisë civile për zbatimin e “reformave urgjente demokratike”. Ashtu siç tha, kryetarja e Komitetit të Helsinkit, Uranija Pirovska, ata kërkojnë buxhet të pavarur për Prokurorinë Speciale Publike (PSP) dhe vendim ligjor që prokuroria të ngelet organ...

Nuk do të na frikësojnë me paraburgimin e bashkëluftëtarëve, porositën qytetarët në protestë

Disa qindra qytetarë sot për herë të 15-të joformalisht u tubuan në protestë para Prokurorisë speciale. Edhe pse nisma civile “Protestoj” për sot nuk caktoi protestë, megjithatë qytetarët spontanisht u grumbulluan për të shprehur pakënaqësinë e tyre ndaj vendimit për falje të politikanëve nga ana e presidentit Ivanov. Protesta u mbajt vetëm para godinës së PSP-së ndërsa një pjesë e...

Janeva dhe ekipi i saj të shqetësuar pas fjalimit të Gruevskit, kërkojnë përforcim shtesë

Katica Janeva kërkon sigurim personal për të gjithë prokurorët publik për shkak të fjalimit të djeshëm të kryetarit të VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski. Nga Prokuroria Speciale reagojnë se janë seriozisht të shqetësuar pasi në tubimin partiak Katica Janeva u barazua me kriminelët, falsifikuesit, mashtruesit.  Prokuroria Publike Speciale kërkoi nga MPB-ja që të caktojë sigurim personal për të gjithë prokurorët...

Seanca për rastin “Puçi” shtyhet me kërkesë të Janevës

Seanca për rastin “Puçi” sot sërish është shtyrë, këtë herë për 2 mars të këtij viti. Shtyrjen e kërkuan nga prokuroret e Prokurorisë speciale, Katica Janeva dhe Lençe Ristovska. Ata kërkuan më shumë kohë dhe mundësi që të bëjnë analizë në provat. Gjithashtu, prokuroret kërkuan nëse gjykata nuk ka mundësi t’ua dorëzoj provat, t’u siguroj hapësirë dhe pesë ditë pune, ku...

Shfuqizohet masa e paraburgimit për Verusheskin, gjykata as konfirmon e as demanton

Këshilli penal i Gjykatës themelore Shkupi 1 sot mori vendim për anulimin e masës së paraburgimit për ish drejtorin e DSK-së Zoran Verushevskit i akuzuar për rastin Puçi, shkruan sot “Utrinski”. Gazeta që thirret në burimet e saj, shkruan se Verusheski për të cilin pritej që t’i shqiptohet masa e paraburgimit shtëpiak, kinse me vendimin e Këshillit penal është liruar. Nga...

Spasovski: Pa listë zgjedhor të re, të pastër dhe të besueshëm nuk mund të ketë zgjedhje korrekte

Afatet për pastrimin e Listës zgjedhore që moti janë shkelur. Pas gjitha keqpërdorimeve  që i gjetëm edhe atë vetëm sa e prekëm çështjen sipërfaqësisht rreth mënyrës me të cilën janë dhënë dokumentet personale nga MPB, me të cilat është votuar, është më se e qartë se Lista zgjedhore është kontestues, me tregues serioz për të dhëna kriminale në të”...

Janeva prononcohet: Ekipi i saj do të hetoj 34 lëndë

Prokurorja speciale Katica Janeva dhe ekipi i saj do të punojnë në gjithsej 34 lëndë që dalin nga bisedat ilegale të përgjuara, njoftuan sot pasdite nga kabineti i Janevës. Mes lëndëve për të cilat prokuroria speciale ka vlerësuar se janë nën kompetencën e tyre është edhe rasti “Puçi” që është në procedurë gjyqësore ku një prej të akuzuarve është edhe...

PLD: Para se Janeva të filloj hetimin, Taleski të jep dorëheqje

Para se të filloj hetimi i prokurorisë publike, në komunën Manastir, PLD-ja opozitare kërkon kryetari i komunës, Vladimir Taleski të jep dorëheqje. Duke u thirrur në lajmin se prokurorja speciale do të filloj me punën lidhur me pesë lëndët e para me “bombat” liberal-demokratët nga Manastiri vlerësojnë se qëndrimi i kryetarit në kryer të vetëqeverisjes lokale është e papranueshme. “Dje...

Janeva filloi me punë: Gruevski, Mijalkov, Jankulloska, Janakieski dhe “Puçi” të parët në shqyrtim

Lëndët kundër ish drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov, kryeministri Nikolla Gruevskin, ish ministrat e brendshëm dhe për transport e lidhje, Gordana Jankulloska dhe Mile Janakieski si dhe rasti “Puç” janë të parat që prokurorja speciale Janeva i ka kërkuar nga Prokuroria speciale dhe për të cilat do të nis hetim. Këtë e njoftuan sot nga kabineti i Janevës, në...

Janeva dhe ekipi i saj u fotografuan në hapësirat e reja

Prokuroria Speciale, në faqen zyrtare të facebook-ut, i ka postuar disa fotografi me mbishkrimin se ata janë vendosur në hapësirat e reja në rrugën Mitropolit Teodosij Golloganov nr. 28/2-3, Shkup. Në hapësirat e fotografitë e mëposhtme, keni mundësi t’i shihni fotografitë, e zyrave ku prokurorja speciale Katica Janeva bashkë me grupin e saj, do të punojnë për zbardhjen e rasteve...

Janeva: Unë punoj ndërsa për pjesën tjetër le të thonë Qeveria dhe Këshilli i prokurorëve

Prokurorja speciale Katica Janeva nuk dëshiron zyrtarisht e as jo-zyrtarisht të komentoj situatën e krijuar me Prokurorinë speciale publike dhe për çështjet e hapura na drejtoi te institucionet kompetente gjegjësisht Këshilli i prokurorëve publik, Qeveria dhe Ministria e drejtësisë. Kjo është esenca e bisedës së shkurtër telefonike i “Meta” me prokuroren Janeva. “Ne punojmë për gjërat aktuale, për situatën e krijuar...

Prokuroritë kundër Katica Janevës: Prokuroria publike është jo- kushtetuese

Prokurorët që dje ishin prezent në takimin me prokurorin publik shtetëror Marko Zvrlevski, mes tjerash, kanë shprehur pakënaqësinë e miratimit të Ligjit për prokurorinë speciale, që e kanë vlerësuar si jo- kushtetues dhe kanë thirrur në dorëzimin e nismës për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së tij, njoftoi sot Prokuroria publike. “Të pranishmit kërkuan që të dorëzohet kërkesë deri tek...