fbpx
Tag: Parti

tag: parti

Sela: Është e qartë kush janë porositësit e dhunës, duhet të dalin para drejtësisë

“Mendoj se nuk ka nevojë për shumë dëshmi, çdo gjë ishte e qartë dhe çdo gjë ndodhi para syve të opinionit. Të gjithë ata që morën të drejtën të futen në Kuvend, duhet të dalin para organeve të drejtësisë nëse duam të kemi shtet të së drejtës”, ka deklaruar kryetari i LR-PDSH Zijadin Sela pasi dha dëshminë e tij...

Zaev pasnesër në kongresin e LSDM-së do të jetë kandidati i vetëm për kryetar

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev pas darkës së djeshme në Bruksel me Federika Mogerinin dhe kryeministrat e shteteve të Ballkanit Perëndimor, pasnesër në kongresin partiak e pret riemërim për lider të ri të LSDM-së. Zaev është kandidati i ri për kryetar partie që do të zgjidhet në kongresin e 22 të rregullt që do të mbahet në hotelin “Aleksandar...

Zaev: Nuk do të donim që të përsëritet 24 dhjetori, nuk i tregojmë taktikat e partisë

“Ekzistojnë shumë alternativa, nuk i tregojmë taktikat e partisë sepse mund të shkaktojnë hapa nga oponenti ynë, dhe kjo mund të çoj drejt ndonjë situate të padëshiruar. Por, hapur flasim se nuk do të donim të përsëritet 24 dhjetori apo diç e hidhur për opinionin e Maqedonisë. Pamë se çfarë mund të bëj VMRO DPMNE dhe partnerët e tyre...

BDI mendon për tërheqjen e ministrave nga Qeveria

Në takimin e sotëm të kryesisë qendrore të BDI-së, që tani po mbahet në selinë partiake në Reçicë të Vogël, do të debatohet për tërheqjen e ministrave të partisë nga Qeveria, thonë burime partiake për "Meta". Nëse kryesia qendrore merr vendim të tillë, Qeveria aktuale do të ngel pa një të tretat e ministrave. Kjo sipas përllogaritjeve, do të thotë se...

Timonie: Partitë që humbin, lehtë fajin e gjejnë tek OJQ-të

“Kur një parti humb në zgjedhje apo nuk fiton siç ka dëshiruar, atëherë tenton të gjej pretekst ndërsa mediat apo OJQ-të janë cak që lehtë mund të goditen. Kjo nuk është mënyrë evropiane e të menduarit”, deklaroi ambasadori francez, Kristian Timonie në intervistën javore për “Radio Evropën e Lirë”. I pyetur për procesin e “desorosoizimit” si mënyrë për t’u ballafaquar...

Këshilli Qendror i LSDM-së sot do të mbaj takim në orën 12

Këshilli Qendror i LSDM-së sot do të mbaj takim në selinë e partisë më ora 12, njoftojnë nga kjo parti. Në takim do të vendoset kush do të jetë mandatari për formimin e Qeverisë së re, pasi partia mbrëmë i mori nënshkrimet e BDI-së. Mbrëmë, zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani njoftoi se kjo parti do t'ia jep nënshkrimet LSDM-së për formimin...

Osmani: BDI sonte nuk do të merr vendim nëse do t’ia jep nënshkrimet LSDM-së

Ky debat që po zhvillohet në kryesinë qendrore do të jetë maratonë, do të zgjat vonë dhe nuk do të merr kurrfarë vendimi për atë nëse do t’ia japim nënshkrimet LSDM-së për formimin e Qeverisë së re, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, gjatë takimit të kryesisë në selinë në Reçicë të Vogël. Ai theksoi se grupi i punës do...

LD: Është logjike mandatin për formimin e Qeverisë ta merr LSDM

Pas përpjekjes së pasuksesshme që VMRO DPMNE të siguroj shumicë parlamentare për formimin e Qeverisë, është më se logjike dhe legjitime mandatit t’i jepet LSDM-së, thuhet në njoftimin e Lidhjes Demokratike. “Edhe krahas deklaratave të ekspertëve dhe zgjidhjeve kushtetuese, mandatin ta merr partia apo partitë që kanë shumicë në Parlament, Gjorgje Ivanov mandatin ia dha VMRO DPMNE-së, me çka shkeli...

Menduh Thaçi jep dorëheqje nga posti kryetar i PDSH-së

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi ka bërë të ditur në faqen e tij në Facebook se jep dorëheqje nga posti i kryetarit të partisë. “Të dashur miq, sapo dorëzova dorëheqjen e parevokueshme nga posti i Kryetarit të Partisë Demokratike Shqiptare, Këshillit Drejtues të PDSH-së. Partinë Demokratike Shqiptare do t’a drejtojë në mënyrë kolektive Këshilli Drejtues deri në Kongresin...

Zaev: Gruevski nuk guxon të formoj Qeveri

Regjimi i Nikolla Gruevskit nuk guxon të formoj Qeveri, theksoi pasdite në konferencë shtypi kreu i LSDM-së, Zoran Zaev dhe u bëri thirrje partive, kandidatët e të cilëve kanë marrë mandate që të mos bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-së për qeveri të re. “Mposhtëm regjimin me laps dhe zë. Regjimi nuk guxon të formoj qeveri. U bëj thirrje të gjitha...

Votat e dështuara janë fuqia e tretë politike në Maqedoni!

Sipas 99,72% të votave të numëruara, të dhënat zyrtare e KSHZ-së thonë se nga gjithsej 1.189.481 votues që kanë votuar, 37.812 fletëvotime janë të pavlershme. Numri i fletëvotimeve të pavlefshme është më i madh se numri i votave që i kanë marrë shtatë nga njëmbëdhjetë koalicionet që marrin pjesë në zgjedhje. Më shumë vota mori VMRO DPMNE, më pas LSDM, BDI...

E Majta: Një manipulues dorëzoi propozimin në gjykatë që të tërhiqemi nga zgjedhjet

Zharko Petreski nga Shkup, i cili prezantohet si themelues dhe anëtar i së Majtës, pranë Gjykatës Themelore Shkupi 2 ka dorëzuar propozim për miratimin e masës së përkohshme për ndalimin e kësaj partie që të merr pjesë në zgjedhjet e ardhshme të 11 dhjetorit. Zdravko Saveski, anëtarë i së Majtës, për "Meta" thotë se personi në fjalë nuk është anëtar...

LQMM: VMRO DPMNE të qëndroj në atë që e ka thënë dhe të del në zgjedhje më 5 qershor

VMRO DPMNE të qëndroj në planin për dalje në zgjedhjet e 5 qershorit, porositën sonte nga Manastiri të pranishmit në protestën e organizuar nga Lidhja qytetare për mbrojtjen e Maqedonisë (LQMM). Nga LQMM vlerësojnë se pas shtyrjes së zgjedhjeve të 24 prillit, është e domosdoshme mbajtja e tyre më 5 qershor. Në vëretjen e gazetarëve se tanimë është vendosur që VMRO...

VMRO DPMNE filloi fushatën, jo me mitingje, por me takime me qytetarët

VMRO DPMNE sot filloi fushatën, jo me mitingje, por me komunikim të drejtpërdrejtë me qytetarët, njoftojnë për “Meta” nga partia në pushtet. Prej atje thonë se këtë e kanë vendosur për shkak të situatës në të cilën gjendet shteti. Tani për tani nuk duan të zbulojnë nëse do të ketë edhe mitingje. KSHZ sot pritet të mbaj takim ku do...

KSHZ sot vendos për hapat e mëtutjeshëm

KSHZ pritet sot të mbaj takim pune ku do të diskutoj se si do të veproj më tutje, pasi konfirmoi se në zgjedhjet e 5 qershorit do të merr pjesë vetëm një koalicion. Nisma për këtë takim pune është e anëtarëve të Komisionit nga radhët e BDI-së dhe LSDM-së ndërsa nga epilogu i takimit të sotëm do të varet nëse...

Gruevski për “Frans Pres”: Zgjedhje më 5 qershor do të ketë

Nikolla Gruevski në intervistë për Agjencinë "Frans Pres" deklaroi se pa marrë parasysh nga bojkoti i paralajmëruar nga të gjitha partitë, zgjedhje më 5 qershor do të ketë. Kreu i VMRO DPMNE-së në intervistë thotë se partia e tij është e vetmja që do të merr pjesë në zgjedhje. Ai tha se kushtetuta maqedonase nuk lejon anulim të zgjedhjeve të caktuara...

Althauzer: Askush nuk e di se në 5 qershor a do të ketë zgjedhje apo jo

Pa pastrimin e listës zgjedhor, informim të balancuar mediatik dhe pa ndarje të partisë nga shtetit nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare më 5 qershor, deklaroi ambasadorja gjermane Kristine Althauzer, në tribunën e organizuar nga organizata joqeveritare "Civil" në temën "Pluralizmi dhe kriza politike", transmeton "Telma". -Askush nuk e di nëse me të vërtetë do të ketë. Zgjedhjet...

Gjysmë milion votues janë kontestues në listën zgjedhore?

Në listën zgjedhore ka plot 495,258 votues të dyshimtë, të cilët duhet të verifikohen. Dhe mes këtyre votuesve 60,000 rezultojnë persona të vdekur- shkruan televizioni "Telma" Të dhëna janë siguruar nga Raporti i krahasimit të të dhënave të bazave të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe dhjetë institucioneve tjera, nga ku KSHZ i ka marrë informatat. Sipas "24vesti", mbi 190,000 votues janë të evidentuar si fiktivë, apo siç shkruhet...

VMRO DPMNE heqin dorë nga funksionarët e përmendur në “bomba”?

Funksionarët e VMRO DPMNE-së të përmendur në “bombat” e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev nuk kanë mundësi të jenë në listat e deputetëve- janë komentet e njerëzve nga radhët politike në Manastir. Zoran Ilioski, deputet aktual dhe anëtar i Komitetit ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, të cilin e dëgjuam në një prej “bombave” për Manastirin, mohon se partia ka marrë vendim...

Vanhoute nga Brukseli do të sjell propozim- ligj të ri për mediumet

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute pritet nesër të miratoj propozim- ligj të ri për mediumet, i cili do t’u prezantohet partive nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos. Sipas informacioneve tona, ndërmjetësi këtë fundjavë ka qenë për konsultime në Bruksel për ngjarjet në vend. Nesër pasdite sërish do të mbahet takim i grupeve të punës në Klubin e deputetëve, ku do të bisedohet...