fbpx
Tags Kërkesë

Tag: kërkesë

Gjykata kërkon ta dëgjoj “bombën” që të shqiptoj paraburgim për Grujovskin dhe Jankulloskën

Gjykatësja me procedurë paraprake hodhi poshtë kërkesat e Prokurorisë speciale dhe nuk caktoi masën e paraburgimit për Goran Grujovskin si dhe masat e kujdesit për katër të dyshuarit tjerë në rastin “Fortesa”, mes të cilëve edhe ish ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska. Gjykatësja Aleksandra Pop- Stefanov e cila vepronte me kërkesë të PSP-së, vendimin e saj e bazon në kompetencën...

“Revolucioni shumëngjyrësh”: Është koha për klithje tjetër, nesër para PSP-së

Protestuesit e “Revolucionit shumëngjyrësh”, kanë paralajmëruar protestë të re për nesër në orën 18:00 para Prokurorisë Speciale. Ata thonë se gjatë protestë do të përsërisin kërkesat e tyre dhe se afati për plotësimin po skadon. “Kaluan tre ditë që kur Ivanov tërësisht tërhoqi vendimin për abolim dhe tre ditë nga kërkesat tona. Qeveria hesht, Gjykata Kushtetuese hesht, institucionet e përndjekjes...

Ivanov: I pres kërkesat e jo- politikanëve për anulimin e faljes

Presidenti Gjorgje Ivanov sot në Sofje u bëri thirrje personave tjerë të falur nga lista e tij, që nuk janë nga fusha e politikës, e që duan t’u tërhiqet falja, të dorëzojnë kërkesë deri tek ai. Ivanov në deklaratë për “Telma” thotë se deri më tani nuk ka arritur asnjë kërkesë për anulimin e faljes. “Liderëve u ofrova zgjidhje nga kriza,...

Berlin: Partitë s’mund të luajnë me durimin e komunitetit ndërkombëtarë

Berlin është “ekstremisht i shqetësuar për gjendjen politike të brendshme në Maqedoni”, ka porositur nga Brukseli, ministri shtetëror gjerman për Evropë, Mihael Roth, duke potencuar se vendi patjetër duhet që t’i plotësojë kushtet, gjegjësisht për krijimin e kushteve për mbajtjen e zgjedhje demokratike dhe të lira si dhe plotësisht të mbështetet puna e Prokurorisë Speciale. “Partitë politike nuk guxojnë më...

Prokuroria speciale për ndryshimet e Ligjit për falje: Kyç është çdo ligj që na ndihmon

Çdo ligj që na ndihmon që pa pengesa t’i zhvillojmë hetimet ka rëndësi kyçe për ne. Kjo është përgjigjja nga kabineti i prokurores speciale Katica Janeva, në pyetjen tonë për qëndrim dhe koment lidhur me ndryshimet në Ligjin për falje që dje votoi Kuvendi e që sot firmosi presidenti i shtetit, Ivanov. “Një prej synimeve primare  të PS-së është lufta...

PSP: Kërpaç nuk ishte arsyeja pse kërkuam ndryshime në Ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve

Kërpaç nuk ishte arsyeja pse Prokuroria speciale ka kërkuar ndryshime në Ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve që të mund të propozoj dhe të kërkoj mbrojtjen e dëshmitarëve të caktuar, thonë për “Meta” nga kabineti i prokurores speciale, Katica Janeva. “Personi për të cilin po pyetni nuk ishte shkak pse u kërkuan ndryshimet e rregullativës ligjore” thuhet në përgjigjen e shkurtër...

Prokuroria për vdekjen e Kërpaç kërkon të dhëna nga PSP, MPB dhe gjykata

Prokuroria Themelore Publike e Shkupit, e cila udhëheq hetimet për vdekjen e Kosta Kërpaçit dërgoi shkresa në më shumë institucione. Nga zyra e Marko Zvërlevskit thonë se ndër të tjera, janë dërguar kërkesa deri te prokuroria me të cilën udhëheq Katica Janeva. Nga Prokuroria tani për tani nuk japin detaje shtesë, për atë se çfarë përfshihet në kërkesat e dërguara...

Mijalkov kërkon Ivanov të tërheq vendimin për faljen e tij

Лistës së personave që kanë kërkuar nga Ivanovi që të tërheq vendimin për falje, i është shtuar edhe ish-drejtori i Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK), Sasho Mijallkov, njofton Press 24. Ai kërkon që Ivanovi të tërheq çdo iniciativë që lidhet me emrin e tij, duke besuar në qëllimin e mirë të kryetarit të shtetit. Mijallkov thotë se procedurat e PSP-së...

Përveç rastit “Puçi”, Janevës do t’i dërgohen rastet “Rover”, “Lagja e Trimave”, “Spiun”, “Monstra” dhe “Telekomi”

Kërkesat që tre muajt e kaluar si paralajmërim iu drejtuan prokurores speciale, Katica Janeva  e që kishte të bëjë me marrjen e rasteve për të cilat ka mospajtime në opinion, tani edhe në formë zyrtare filluan të arrijnë në byronë e saj. Avokatët e palës mbrojtëse në raste Rover, Lagja e Trimave dhe Spiun kërkojnë këto lëndë të kalojnë në...

Në Maqedoni dje kanë hyrë 3.673 refugjatë

Në Maqedoni dje kanë hyrë 3.673 shtetas të huaj, raporton Ministria e Punëve të Brendshme. Prej tyre 1.741 burra, 725 gra dhe 911 fëmijë. Janë dhënë gjithsej 296 vërtetime për të kërkuar azil edhe të fëmijëve që udhëtojnë pa prindërit. Sipas nënshtetësisë  më shumë ka shtetas nga Siria – 1.570, Iraku - 1.174 dhe nga Afganistani - 929.      

Janeva filloi me punë: Gruevski, Mijalkov, Jankulloska, Janakieski dhe “Puçi” të parët në shqyrtim

Lëndët kundër ish drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov, kryeministri Nikolla Gruevskin, ish ministrat e brendshëm dhe për transport e lidhje, Gordana Jankulloska dhe Mile Janakieski si dhe rasti “Puç” janë të parat që prokurorja speciale Janeva i ka kërkuar nga Prokuroria speciale dhe për të cilat do të nis hetim. Këtë e njoftuan sot nga kabineti i Janevës, në...

MPB për “Meta”: Francezët kërkuan asistencë, po bëhen kontrolle për kamikazin në Paris

Autoritetet franceze- Byroja Qendrore Kombëtare (BQK) Paris deri te të gjitha qendrat e Interpolit, në mesin e të cilave edhe Republika e Maqedonisë, dorëzuan kërkesa të caktuara për kontrollin e data bazave të cilat do të ndihmonin  për hetimet dhe zbulimin e autorëve të mundshëm, organizatorëve dhe asistentëve të sulmeve terroriste, thonë nga Ministria e Punëve të Brendshme për...

MPB ka lëshuar kërkesa për azil për gjithsej 4076 refugjatë

Dje MPB ka lëshuar kërkesë për azil për gjithsej 4076 refugjatë, që në territorin e Maqedonisë kanë hyrë nga Greqia. Nga refugjatët që dje ju janë dhënë vendimet, shumica prej tyre janë Afganistani apo 2240 persona, Siria 1201, Iraku 300 dhe Irani 1911. Prej 19 qershorit kur edhe filloi dhënia e vërtetimeve me të cilat refugjatëve ju mundësohet qëndrim prej 72...

Prokuroritë kundër Katica Janevës: Prokuroria publike është jo- kushtetuese

Prokurorët që dje ishin prezent në takimin me prokurorin publik shtetëror Marko Zvrlevski, mes tjerash, kanë shprehur pakënaqësinë e miratimit të Ligjit për prokurorinë speciale, që e kanë vlerësuar si jo- kushtetues dhe kanë thirrur në dorëzimin e nismës për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së tij, njoftoi sot Prokuroria publike. “Të pranishmit kërkuan që të dorëzohet kërkesë deri tek...

 “Plenumi i gazetarëve” kërkon takim me ekipin redaktues të RTVM-së

Përfaqësuesit e “Plenumit të gazetarëve” sot dërguan mesazh deri tek gazetarët që janë pjesë e ekipit redaktues të RTVM-së, Goran Petreski, Biljana Vasileva Trendafilova, Stojan Trpçevski dhe Dushko Arsovski me kërkesë për takim, njoftuan nga plenumi. “Për shkak të brengosjes për gjendjet në të cilat është profesioni jonë ju bëjmë thirrje për takim në të cilin haptazi do të diskutonim...

Trajanovi kërkon seancë kuvendore për situatën aktuale në vend

Deputeti dhe kryetar i Lidhjes Demokratike  Pavle Trajanov kërkoi nga kryetari i Kuvendit Trajko Veljanoski të caktojë seancë kuvendore në të cilën do të diskutohet për gjendjen aktuale politike në shtet. "Muajin e fundit janë prezantuar shumë informacione, audio dhe video incizime, si dhe materiale të tjera për shkeljen e të drejtave themelore të njeriut, për shkeljen e Kushtetutës dhe...

Paralajmërohet protestë kundër ndryshimeve të Ligjit për honorarë

Nëpër rrjetat sociale është duke u organizuar protestë kundër ndryshimeve në Ligjit për të paguar kontribute për honorarë. Protesta është caktuar për të hënën e ardhshme më 22 dhjetorë ndërsa do të fillojë prej para Parlamentit, pas çka do të vazhdoj deri Ministria e Punës dhe Politikës Sociale deri tek Qeveria. Nëpër rrjetat sociale është vendosur shpallja “Kartë për solidaritet të...