fbpx
Tag: Greqia

tag: Greqia

Refugjatët në Indomeni pohojnë se janë rrahur nga polica e Maqedonisë

Tridhjetë refugjatë  në Idomeni janë lënduar fizikisht nga polica maqedonase, për shkak se kanë tentuar ilegalisht të kalojnë kufirin në Maqedoni, transmetojnë mediat greke sipas informacionet nga vullnetarët "Mjekët pa kufi". Përfaqësuesi i organizatës ka theksuar se 33 persona nga vende të ndryshme, të moshës prej 17-29 vjeç, të shtunën kanë tentuar ilegalisht të hyjnë në Maqedoni. Siç  kanë deklaruar,...

Kozias mohon se Gjermani mendon ta heq Greqinë nga Shengen Zona

Për situatën e krizës me  refugjatët, dhe në Berlin kanë biseduar shefi i diplomacisë greke Nikos Kozias dhe Frank Shtjnmajer. Ministri grek nga Berlini  përgënjeshtroi informacionet për heqje nga Zona Shengen dhe idesë për të mbyllur kufirin maqedonas dhe refugjatët të mbeten të bllokuar në Greqi, duke pohuar se kontaktet në Shtajnmajer kanë dëshmuar semendon se absolutisht nuk mendon...

Propozimi i plotë grek, nesër?

Greqia sipas të dhënave jozyrtare, sot nuk ka dorëzuar propozime të reja deri tek kreditorët. Mediumet shkruajnë se në tavolinën biseduese të Euro- grupit, Greqia i ka shpalosur propozimet e kryeministrit Cipras. Burimi qeveritar thotë se i presin komentet nga pala evropiane gjatë ditës. Sipas të dhënave fillestare, ditën e sotme ekipi grek e përdor për shqyrtimin e disponimit, kërkesave...

Si do ta tejkaloj Maqedonia kolapsin grek: Biznesi do të pësoj ndërsa bankat do të shpëtojnë

Sipas guvernatorit Dimitar Bogov, kriza greke nuk mund të godet sektorin bankar, por do të ketë ndikim ndaj tregtisë me këtë vend. Pasojat mund t’i ndjejnë kompanitë që eksportojnë në atë treg. Nevoja e plasmanit të prodhimeve maqedonase do të zvogëlohet për shkak të zvogëlimit të fuqisë blerëse së grekëve. Këmbimi i jashtëm tregtar me Greqinë në tremujorin e parë të...

Euro- grupi nuk do të lejoj vazhdimin e financimit të Greqisë

Euro- grupi nuk do ta vazhdoj programin financiar për Greqinë. Numri një i euro- grupit, Jyrgen Dajselblum në konferencën e shtypit pas takimit me ministrat evropian të financave shprehu dëshpërim të madh nga vendimi i qeverisë greke që t’i ndërpres papritmas bisedimet dhe të shpall referendum, duke shtuar se nuk do ta pranojnë kërkesën e grekëve për vazhdimin e...

Pavlopulos: Vetëm të paarsyeshmit dyshojnë në karakterin grek të Maqedonisë

Presidenti greke Propokis Pavlopulos konsideron se vetëm ato që nuk kanë arsye mund të mendojnë se Maqedonia i takon tjetër kujt përveç Greqisë. Presidenti i fqinjit jugor, në takimin e sotëm me përfaqësues të Unionit rajonal të komunave nga Maqedonia Qendrore, në pallatin e presidentit dërgoi mesazh të qartë se askush nuk guxon të dyshoj në këtë se Maqedonia...

Tre gishtat nga mitingu i Gruevskit kanë ofenduar grekët

Tubimi i Nikolla Gruevskit ishte përplot provokime dhe ofendime ndaj Greqisë. Këtë e shkruan gazeta greke “Proto Tema”, duke analizuar tubimin e ithtarëve të partisë në pushtet. Sipas këtij burimi, kryeministri Nikolla Gruevski edhe përmes këtij tubimi tregon se po tenton të fitoj pikë duke luajtur në kartën nacionaliste dhe kështu të qëndroj në pushtet. Flamujt e shumtë me diellin...

Përgjigjet nga propozim- masat do të mësohen javën e ardhshme

Greqia dhe Maqedonia së shpejti do t’i këmbejnë përgjigjet për propozim- masat e ndërtimit të besimit, njoftoi MPJ-ja e Maqedonisë. “Janë këmbyer propozimet ndërsa së shpejti do të këmbehen përgjigjet nga të dyja palët rreth asaj se cilat propozime janë të pranueshme. Më pas do të vijojë zbatimi i masave për ndërtim besimi, që janë të pranueshme edhe për Maqedoninë...

Federata Greke e Hendbollit reagoi për emrin “Maqedoni” në Katar

Reagimet për përdorimin emrit kushtetues të Maqedonisë në ngjarje ndërkombëtare nuk anashkaluan edhe Kampionatin e hendbollit në Katar. Federata greke e hendbollit dërgoi letër  në Federatën Ndërkombëtare të Hendbollit, në të cilën reagojnë për emërimin e gabuar të Maqedonisë në Kampionatin e 24-të të hendbollit për meshkuj, në Katar dhe kërkon që sjellja e këtillë të korrigjohet në pjesën...

Nga PASOK paralajmëruan Samarasin që mos të tingëllojë si “Agimi i Artë”

Nga PASOK paralajmëruan kryeministrin grek Andonis Samaras për qëndrime të ngjashme me “Agimin e Artë” në lidhje me politikën e emigracionit të Demokracisë së Re. Dje Samaras, gjatë vizitës në Evros, vend në kufi me Turqinë dhe përmes të cilit nëpërmjet ujit hynë më shumë emigrantë në Greqi, për çka para dy viteve u vendos një tel më i...

Pas paralajmërimeve për zgjedhjet bursa greke filloi të fundoset

Bursa greke po fundoset pas paralajmërimeve për zgjedhje të parakohshme nga fundi i janarit. Aksionet në bursën Greke ranë për 11,15 për vetëm dy orë që nga momenti kur Parlamenti Grek nuk ja doli të votojë dhe zgjidh Presidentin e shtetit në votimin e sotshëm. Magazina ekonomike Greke “Imerisija” lajmëron se bursa ia ka arritur ti zvogëlojë dëmet, ti...

Greqia më 25 janar do të ketë zgjedhje parlamentare

Ashtu siç edhe pritej ka dështuar edhe votimi i trete i parlamentit grek për të zgjedhur presidentin e Republikës dhe kështu sipas kushtetutes parlamenti shpërndahet dhe vendi shkon drejt zgjedhjeve te parakohshme. Dështimi i Parlamentit të Greqisë për ta zgjedhur presidentin e këtij vendi, për të tretën herë, do të thotë se Greqia do të mbajë zgjedhje të parakohshme në...

A do të gjejë Samaras 20 deputetë për 12 ditë?

President apo zgjedhje të parakohshme parlamentare në janar. Ky është qëndrimi I kryeministrit grek Andonis Samaras pas rrethit të pare të djeshëm të votimit në parlamentin grek. Samaras nuk planifikon të ndryshojë kandidat, as siç duket do të pranojnë idenë për consensus nacional për votim të kryetarit me kushte të kandidatëve të pavarur, pa marrë parasysh përkrahjen e vogël...

Greqia dhe Turqia tejkaluan mosmarrëveshjet

Liderët e Greqisë dhe Turqisë  harmonizuan mosmarrëveshjet më të mëdha mes tyre dhe shprehën përkrahje për ndërtim marrëdhënieve të mira mes dy shteteve fqinje. Pas takimit me kryeministrin Andonis Samaras, kryeministri turk Ahmet Davutoglu deklaruan se Turqia e përkrah kthimin e mermerëve të Parthenonit Greqisë si pjesë e kthimit të trashëgimisë kulturore të shtetit nga e kanë prejardhjen. Samaras deklaroi...

Athina pas incidentit të Venizelos: ShBA-ja akoma nuk na kanë falur veton e Bukureshtit

Skandal me mungesën e Evangelos Venizelos në mbledhjen ministrore të NATO-s për shkak të emërimit të Maqedonisë me emrin kushtetues, bëri bujë të madhe në  mediat greke. Vendimi që Maqedonia të jetë nënshkruese me emrin kushtetues në Deklaratën e përbashkët të mbledhjes për vendimet në lidhje me ISIS-in, për shtypin grek është e barabartë me skandal diplomatik. Sipas mediumeve,...

Të rinjtë braktisin Greqinë

Greqia humb kuadrin akademik. Më se 100.000 shkencëtarë dhe akademikë të rinj grek janë shpërngulur nga Greqia, në kërkim të kushteve më të mira akademike dhe të punës, për shkak të krizës financiare. Këtë tregon hulumtimi në Universitetin “Makedonija” për gazetën greke “Katimerini” për trendet shqetësuese në arsimin e lartë grek dhe në botën akademike. Veç kësaj, shqetësuese në lidhje...

Petkovski: “Makedonska banka” është lodër në krahasim me “bombën” e Zaevit

Ne shkojmë me qëllimin e vetëm të mësohet realiteti, e vërteta për mënyrën me të cilën në Republikën e Maqedonisë qeveriset dhe, përfundimisht, të dalin në shesh të gjitha ato njohuri për korrupsionin, meskinitetin, kriminalitetin, dimensionet morale të njerëzve që udhëheqin sot Republikën e Maqedonisë. Kontratat që bëhen në sferën e marrëdhënieve ndëretnike, ata flasin për tradhtarë, negociojnë direkt...

(VIDEO) Spiraki me shigjeta “helmuese” ndaj Miloshoskit

Vazhdohet të ashpërsohet diskutimi ndërmjet eurodeputetes greke Maria Spiraki dhe ish shefit të diplomacisë maqedonase, Antonio Miloshoski, Eurodeputetja nga radhët e Demokracisë së Re,që është pjesë e Komitetit të përzier BE-Maqedonia, nuk e heshti thirrjen e Milloshoskit në shenjë të fqinjësisë së mirë, bashkë të ngjiten në Olimp dhe të valojnë flamujt e dy shteteve, por riktheu me një...