fbpx

Përgjigjet nga propozim- masat do të mësohen javën e ardhshme

-

Greqia dhe Maqedonia së shpejti do t’i këmbejnë përgjigjet për propozim- masat e ndërtimit të besimit, njoftoi MPJ-ja e Maqedonisë.

“Janë këmbyer propozimet ndërsa së shpejti do të këmbehen përgjigjet nga të dyja palët rreth asaj se cilat propozime janë të pranueshme. Më pas do të vijojë zbatimi i masave për ndërtim besimi, që janë të pranueshme edhe për Maqedoninë edhe për Greqinë”, njoftojnë nga Ministria e jashtme duke shtuar se “javën tjetër do të dihet çfarë është e pranueshme për të dyja palët”.

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias javën e kaluar në Nju Jork deklaroi se Athina zyrtare ka shqyrtuar propozime e Maqedonisë dhe kanë vërejtur se në listën e qeverisë maqedonase kanë pika të përbashkëta.

 

“Para një muaji në Riga u takova me ministrin e jashtëm të FYROM-it, i cili ka emër të ngjashëm me mua, Nikolla, do të thotë Nokos dhe i propozova të bisedojmë për masat e ndërtimit të besimit. Nuk kishte menjëherë përgjigje, por qeveria e shtetit fqinj u pajtua për bisedimin e këtillë. Në Budapest këmbyem katalogë me pikat e ndërtimit të besimit dhe siç analizuam këto ditë, ka ngjashmëri për disa pika të caktuara”, theksoi shefi i diplomacisë greke.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.