fbpx

MPJ-ja e Shqipërisë: Politikanët të tregojnë maturi dhe të evitojnë retorikën nxitëse

-

Ministria e jashtme e Shqipërisë përmes njoftimit për opinion ka shprehur shqetësim për dhunën e kuvendit të Maqedonisë.

“Dhuna dhe skenat e këtilla kundër përfaqësuesve të zgjedhur nga qytetarët e Maqedonisë janë të papranueshme dhe nuk janë dinjitoze për një demokraci parlamentare. Dhuna fare nuk ndihmon në tejkalimin e situatës së krijuar. U bëj thirrje forcave të sigurisë që të përfshihen në ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike të qytetarëve dhe përfaqësuesve të tyre”, thuhet në njoftim.

MPJ-ja e Shqipërisë apelon deri tek politikanët që të tregojnë maturi dhe të evitojnë retorikë që mund të nxit tensione të mëtutjeshme.

“Qytetarët e Maqedonisë presin se krizës do t’i vijë fundi sa më shpejtë dhe institucionet do të vazhdojnë me funksionim normal, për bashkëjetesë dhe harmoni ndëretnike si dhe për avancim euro- atlantik të vendit”, thonë nga MPJ-ja e Shqipërisë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.