fbpx
Tag: Shqipëri

tag: Shqipëri

Asnjë përfitim për Shqipërinë nga nisma kineze “Brezi dhe Rruga”

Në vitin 2017, Shqipëria nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Kinën në kuadër të Iniciativës Brezi dhe Rruga (BRI). U konceptua si një përpjekje për të rritur bashkëpunimin dypalësh në fushat e infrastrukturës, kapaciteteve prodhuese, turizmit dhe bujqësisë. Gjashtë vjet më vonë, shumë pak është arritur. Gjatë një turi në Shqipëri nga zëvendëskryeministri kinez Zhang Gaoli më 17 prill 2017, të...

 “Blic”: Serbia është për katër herë më e fuqishme ushtarakisht se Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova

Serbia me 36.000 ushtarë është më shumë se katër herë më e fuqishme se Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova, që kanë nga 8000 ushtarë. Më poshtë është Mali i Zi me 1853 ushtarë. Megjithatë, Kosova prin para tjerëve për shkak të 150 pjesëtarëve të njësitit anti- terrorist ROSU, që i shtohen shifrës prej 8000 ushtarë, prej të cilëve 4000 janë...

Kocijançiq: Durim, deri më 24 maj do të mësoni kush do të darkoj me Mogerinin

Komisioni Evropian tani për tani nuk zbulon kush do të udhëtoj në Bruksel për takim me përfaqësuesen e lartë të BE-së për politikë të jashtme, Federike Mogerini, a do të jetë kryeministri teknik Emil Dimitriev ose Zoran Zaev. “Për momentin mund të them se ftesat janë dërguar deri tek kryeministrat ndërsa emrat e pjesëmarrësve do të konfirmohen pak para vizitës....

Maqedonasit në Shqipëri në vend që me Edi Ramën, bëjnë koalicion me Ilir Metën

Komiteti Ekzekutiv i partisë Aleanca Maqedonase për Integrim Evropiane në Shqipëri (AMIE) solli vendim që në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Shqipëri, që pritet të mbahen më 18 qershor, të bëj koalicion me Lëvizjen për integrim socialist të Ilir Metës. Pasi Meta hoqi dorë nga pozita e liderit të partisë, pas zgjedhjes si president i Shqipërisë, tash Lëvizjen për integrim...

MPJ-ja e Shqipërisë: Politikanët të tregojnë maturi dhe të evitojnë retorikën nxitëse

Ministria e jashtme e Shqipërisë përmes njoftimit për opinion ka shprehur shqetësim për dhunën e kuvendit të Maqedonisë. “Dhuna dhe skenat e këtilla kundër përfaqësuesve të zgjedhur nga qytetarët e Maqedonisë janë të papranueshme dhe nuk janë dinjitoze për një demokraci parlamentare. Dhuna fare nuk ndihmon në tejkalimin e situatës së krijuar. U bëj thirrje forcave të sigurisë që të...

Bushati: Kishte marrëveshje me Gruevskin e cila u refuzua nga shkaqe që nuk lidhen me Shqipërinë

Ministri i jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati i cili po qëndron në Uashington mohon të ketë ekzistuar një “Platformë e Tiranës” dhe se Shqipëria po përzihet në punët e brendshme të Maqedonisë. Bushati i cili ishte i ftuar në “Fondin gjerman marshmallou” refuzoi të përgjigjet në pyetjen e ekspertëve amerikanë çfarë do të thotë deklarata e kryeministrit shqiptar, Edi Rama...

Bushati: Vendosja e Platformës shqiptare në Kushtetutë do të ketë efekte pozitive

Në Maqedoni ka krizë të thellë demokratike ndërsa Nikola Gruevski dhe partia e tij tentojnë të transformojnë krizën demokratike në ndëretnike, ka deklaruar shefi i diplomacisë shqiptare Ditmir Bushati në intervistë për “Euroaktiv”. “Nuk ekziston Platformë e Tiranës, ekziston dokument i shkruar nga tre prej katër partive shqiptare që janë pjesë e Kuvendit aktual dhe të cilët ne i mbështesim...

Kozias: Maqedonia dhe Shqipëria të fillojnë të sillen në mënyrë demokratike

Maqedonia dhe Shqipëria duhet të kuptojnë se është e rëndësishme të fillojnë të funksionojnë në mënyrë demokratike dhe t’i zbatojnë parimet demokratike të BE-së, porositi shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias pas Këshillit për politikë të jashtme të BE-së. Kozias në deklaratë për televizionin shtetëror grek ERT, vuri në dukje  se në Këshill është shprehur shqetësim për krizën politike...

Gruevski për “HRT”: Me Platformën shqiptare është bërë grushtet në Maqedoni

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në intervistë për televizionin shtetëror kroat “HRT” ka deklaruar se “me Platformën shqiptare është bërë grushtet në Maqedoni”. “Në njëfarë mënyre është grushtet kur pas zgjedhjeve do të sillet Platformë në një shtet tjetër e që ka të bëjë me shtetin tuaj, në rastin konkret shtetin tonë, Republikën e Maqedonisë. Kur kjo Platformë nuk...

Nishani: Disa figura politike në Maqedoni nxitin ndasi artificiale

Deklaratat e fundit të “disa figurave politike” në Maqedoni nxitin ndasi artificiale dhe urrejtje ndëretnike dhe dëmtojnë Maqedoninë dhe perspektivën e saj euro- atlantike, tha presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në intervistë për kanalin televiziv ABC. Ai tha se mbështet Platformën e partive shqiptare sepse ajo do të sigurojë zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, që sipas Nishanit, deri tani nuk...

Flekenshtejn: Vetëm të dobëtit kanë nevojë për përrallat për Sorosin

Euro- deputeti dhe korrespondenti special për Shqipëri, Knut Flekenshtejn sot sërish i bëri thirrje Partisë Demokratike (PD) që të ndërpres bojkotin dhe të mos e bllokoj punën e Parlamentit. Flekenshtejn në konferencë shtypi deklaroi se zgjedhjet janë të rëndësishme për fillimin e bisedimeve me BE-në dhe s PD duhet të ndalojë me “përrallat për Sorosin”. Ai theksoi se ka respekt të...

Bumçi: Kriza politike në Maqedoni do të zgjidhet nëse Gruevski jep dorëheqje

Parlamentari shqiptar Aldo Bumçi sot vlerësoi se kriza në Maqedoni mund të tejkalohet vetëm nëse kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski jep dorëheqje. Bumçi, i cili është anëtari i Partisë Opozitare  Demokratike në Shqipëri (POD), gjatë kohës së seancës së sotme të Kuvendit shqiptar tha se edhe Gruevski edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama duhet të japin dorëheqje për t'u...

Ambasada e SHBA-së në Tiranë ua heq vizat gjykatësve dhe prokurorëve për shkak të korrupsionit

Ambasada e SHBA-së në Tiranë njoftoi se do të hiqen të gjitha vizat jo- emigrante për disa gjykatës dhe prokurorë shqiptarë. Në njoftim thuhet se ata e kanë marrë vendim pasi kanë konfirmuar se nëpunësit nuk janë të kualifikuar për viza. “Ambasada e SHBA-së mori këtë aksion para procesit të kontrollit përmes të cilit do të vlerësohet nëse persona të...

Poposki: Deklarata e Bushatit është pasqyrimin i edukimit dhe kulturës së tij

Nuk është mirë politikanë nga rajoni të marrin hapa për nevojat e zgjedhjeve të ardhshme- deklaroi shefi i diplomacisë maqedonase, Nikola Poposki duke komentuar deklaratën e ministrit të jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati, i cili komentoi ngjarjet e brendshme në Maqedoni ndërsa maqedonasit i quajti “sllavomaqedonas”. “Synimi është që të krijojnë fotografi se po udhëheqin me të gjitha partitë politike...

Bushati: Shqipëria nuk përzihet në koalicionet e mundshme në Maqedoni

Shefi i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati dje deklaroi se Tirana zyrtare nuk ka pasur kurrfarë roli lidhur me koalicionet e mundshme qeveritare në Maqedoni, shkruan korrespondenti i “Meta” nga Tirana. Bushati theksoi se Shqipëria nuk përzihet në çështjet e brendshme të shtetit fqinj, e as që ka kryer presion për koalicionet e mundshme duke shtuar se do të mbështesin cilindo...

Bushati dhe Meta përshëndesin platformë e partive shqiptare në Maqedoni

Autoritetet e Shqipërisë përshëndetën platformën e përbashkët të partive shqiptare në Maqedoni, informon korrespondentja  e “Meta” nga Tirana. Shefi i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati vlerëson se kjo është marrëveshje për Maqedoni më të fuqishme dhe më demokratike ndërsa kryetari i parlamentit shqiptar Ilir Meta, konsideron se marrëveshja pozitivisht do të ndikoj në raportet ndëretnike të vendit. Kryeministri Edi Rama të shtunën,...

Ahmeti pas takimit me Ramën: Është herët të flitet për koalicion të ri me Gruevskin

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti dje ishte në takim me kryeministrin e Shqiprisë, Edi Rama me kryeparlamentarin Ilir Meta dhe presidentin e shteti shqiptarë Bujar Nishani. Pas takimeve, Ahmeti tha se kanë biseduar për rezultatet zgjedhore dhe hapat e ardhshëm që do të duhet të bëhen për formim të qeverisë së re. Në këtë pyetje, lideri i BDI-së tha se...

Kryetari i Këshillit të Evropës, Tusk të dielën në Shkup

Kryetari i Këshillit të Bashkimit Evropian, Donald Tusk, fundjavën që vjen do të vizitojë Shkupin, Shqipërinë dhe Maqedoninë dhe do të takohet me  liderët e tre vendeve, informuan sot pasdite nga Këshilli i BE-së. Në  faqen e internetit të Këshillit të BE-së është publikuar agjenda e takimeve të Tuskut me liderët e vendeve, por nuk janë përmendur arsyet dhe temat...

BE me frikë se Shqipëria se mund të jetë pjesë e trasës së re për kontrabandistët e refugjatëve

Bashkimi Evropian shpreh shqetësime se trafikuesit me qenie njerëzore mund të hapin trase të re nga Shqipëria drejt Italisë, nëse mbyllen kufijtë legal të Ballkanit, mediat evropiane duke u thirru në Agjencinë e Lajmeve "Rojters". - Ekziston mundësia që  traseja Shqipëri - Itali të jetë drejtimi i ri refugjatëve në periudhën e dimrit- thonë burimet e Agjencisë. 80- kilometra para dy...

Berisha:Federalizimi i Maqedonisë është mundësia e vetme për zgjidhjen e krizës ndëretnike

Federalizimi i Maqedonisë është mundësia e vetme për zgjidhjen e krizës ndëretnike, vlerësoi ish kryeministri i qeverisë shqiptare, Sali Berisha i cili edhe më andej është lider shpirtëror i të djathtës në Shqipëri. Berisha, ashtu si përcolli Gazeta 55, thekson se për të pasur një stabilitet paqësor në Maqedoni është e nevojshme që të garantohet një autonomi e lartë rajonale...