fbpx
Tags MPJ

Tag: MPJ

MPJ-ja e Shqipërisë: Politikanët të tregojnë maturi dhe të evitojnë retorikën nxitëse

Ministria e jashtme e ShqipĂ«risĂ« pĂ«rmes njoftimit pĂ«r opinion ka shprehur shqetĂ«sim pĂ«r dhunĂ«n e kuvendit tĂ« MaqedonisĂ«. “Dhuna dhe skenat e kĂ«tilla kundĂ«r pĂ«rfaqĂ«suesve tĂ« zgjedhur nga qytetarĂ«t e MaqedonisĂ« janĂ« tĂ« papranueshme dhe nuk janĂ« dinjitoze pĂ«r njĂ« demokraci parlamentare. Dhuna fare nuk ndihmon nĂ« tejkalimin e situatĂ«s sĂ« krijuar. U bĂ«j thirrje forcave tĂ« sigurisĂ« qĂ« tĂ«...

MPJ për Kozias: Greqia nuk duhet të ketë frikë, irredentizmi nuk është veçori e Maqedonisë

Nuk ka nevojĂ« Greqia tĂ« ketĂ« frikĂ« pĂ«r ndonjĂ« irredentizĂ«m maqedonas, reagojnĂ« sot nga Ministria e jashtme, pas deklaratĂ«s sĂ« shefit tĂ« diplomacisĂ« greke, Nikos Kozias se nĂ« kontestin e emrit problem paraqesin tendencat irredentiste qĂ« vendi i tregon nĂ« kĂ«rkesat pĂ«r emrin e MaqedonisĂ«. “Theksimi i kĂ«tij perceptimi Ă«shtĂ« nĂ« funksion tĂ« shpĂ«rqendrimit tĂ« fokusit nga pengesat reale tĂ«...

MPJ: Deklaratat me retorikë nxitëse nuk janë në frymën e vlerave evropiane

Pas deklaratĂ«s sĂ« deputetes shqiptare tĂ« PDIU-sĂ«, Mesila Doda, e cila nĂ« njĂ« paraqitje e quajti MaqedoninĂ«, Ilirida, ka reaguar Ministria e Jashtme e MaqedonisĂ« pĂ«rmes njĂ« komunikate ku e dĂ«non retorikĂ«n e DodĂ«s dhe e cilĂ«son si ofenduese. “MPJ e RepublikĂ«s sĂ« MaqedonisĂ« i dĂ«non paraqitjet publike me retorikĂ« ofenduese dhe nxitĂ«se tĂ« personave publik tĂ« RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«,...

MPJ e Shqipërisë: Të gjithë të qëndrojnë të qetë dhe të ndalojë retorika anti- shqiptare

“Ministria e jashtme e ShqipĂ«risĂ« ndjen keqardhje dhe dĂ«non sulmin ndaj Muzeut tĂ« alfabetit tĂ« gjuhĂ«s shqipe nĂ« Manastir, qĂ« po ndodh nĂ« kĂ«tĂ« ditĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r gjuhĂ«n shqipe dhe shqiptarĂ«t”, thuhet nĂ« reagimin e MPJ-sĂ« sĂ« ShqipĂ«risĂ«, njofton korrespondentja e “Meta” nga Tirana. Prej atje kĂ«rkojnĂ« autoritetet maqedonase tĂ« hetojnĂ« kĂ«tĂ« akt vandal dhe t’i dĂ«nojnĂ« autorĂ«t. “Sulmi ndaj...

SHBA për deklaratat e Rorabaker: Mbështesim integritetin territorial të Maqedonisë

“Shtetet e Bashkuara pranojnĂ« dhe mbĂ«shtesin sovranitetin dhe integritetin territorial tĂ« R. sĂ« MaqedonisĂ« dhe ky pozicioni nuk ka ndryshuar”. KĂ«tĂ« e ka deklaruar pĂ«r “ZĂ«rin e AmerikĂ«s” nĂ« gjuhĂ«n shqipe njĂ« zyrtarĂ« i lartĂ« i paemĂ«ruar i Departamentit shtetĂ«ror amerikan lidhur me deklaratĂ«n e kongresmenit republikan Dana Rorabaker. Deklarata Ă«shtĂ« thuajse identike me deklaratĂ«n qĂ« javĂ«n e kaluar e...

MPJ: Politikanët e rajonit të mos involvohen në çështjet e brendshme të Maqedonisë

Ministria e punĂ«ve tĂ« jashtme sot porositi politikanĂ«t e vendeve tĂ« rajonit qĂ« tĂ« fokusohen nĂ« zgjidhjen e problemeve tĂ« qytetarĂ«ve tĂ« tyre, nĂ« vend qĂ« tĂ« involvohen nĂ« çështjet e brendshme tĂ« MaqedonisĂ«. “Do tĂ« pĂ«rkujtojmĂ« se Maqedonia ka pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« zgjedhur nga qytetarĂ«t. Ata janĂ« faktorĂ«t e vetĂ«m legjitim nĂ« vendimmarrje. Do tĂ« ishte mirĂ« konceptin e MaqedonisĂ«...

MPJ pĂ«r “Meta”: Daciq ka frikĂ« qĂ« fluksin e shovinizmit t’i drejtoj kah fuqitĂ« e mĂ«dha

Ministri i jashtĂ«m serb, Ivica Daciq ka frikĂ« qĂ« fluksin e shovinizmit ta shpreh drejt fuqive tĂ« mĂ«dha qĂ« e pranuan KosovĂ«n, dhe pĂ«r kĂ«tĂ« konfrontohet me vendet mĂ« tĂ« vogla tĂ« EvropĂ«s, thonĂ« pĂ«r “Meta” nga Ministria e jashtme e MaqedonisĂ«, pas deklaratĂ«s sĂ« fundit tĂ« shefit tĂ« diplomacisĂ« serbe, ku pyetet pse Maqedonia Ă«shtĂ« anĂ«tare nĂ« organizatat...

Daciq: Nëse ju ofendon IRJM, pse qëndroni në KB, BE, OSBE dhe Këshillin e Evropës?

PĂ«r SerbinĂ« Ă«shtĂ« ofenduese pĂ«rdorimi i referencĂ«s “Republika e KosovĂ«s”, deklaroi sot shefi i diplomacisĂ« serbe, Ivica Daciq, lidhur me kĂ«rkesĂ«n e MPJ-sĂ« sĂ« MaqedonisĂ« qĂ« mos tĂ« pĂ«rdoret referenca IRJM, pasi Ă«shtĂ« ofenduese. “Ne kĂ«rkojmĂ« raport korrekt dypalĂ«sh. NĂ«se tashmĂ« protestojnĂ« pĂ«r shkak tĂ« llogarisĂ« nĂ« pikĂ«n doganore, çfarĂ« duhet tĂ« bĂ«jmĂ« ne pĂ«r pranimin e tyre tĂ« KosovĂ«s...

Prej nesĂ«r Serbia fshin IRJM nga pikat e pagesĂ«s, thonĂ« pĂ«r “Meta” nga “Putevi Srbie”

Maqedonia tashmĂ« njĂ« muaj figuron me referencĂ«n IRJM nĂ« llogaritĂ« e pikave tĂ« doganave nĂ« Serbi, njoftuan pĂ«r “Meta” nga ndĂ«rmarrja publike serbe “Putevi Srbie”. “Lidhur me kĂ«rkesĂ«n Tuaj, lidhur me referencĂ«n nĂ« llogaritĂ« e pikave tĂ« pagesĂ«s nga autostrada nĂ« PreshevĂ«, Ju njoftojmĂ« se sistemi i pagesave nĂ« kĂ«tĂ« aks rrugor Ă«shtĂ« lĂ«shuar nĂ« pĂ«rdorim para njĂ« muaji dhe...

MPJ kërkon Beogradi urgjentisht të heq referencën IRJM nga llogaritë e pikave pagesore

Ministria e jashtme e MaqedonisĂ« ka kĂ«rkuar nga autoritetet e Beogradit urgjentisht tĂ« ndĂ«rrojnĂ« referencĂ«n e shtetit tonĂ« nĂ«pĂ«r llogaritĂ« fiskale tĂ« pikave pagesore nĂ« Serbi, njoftojnĂ« nga MPJ. “Ministria e jashtme e RM-sĂ« pĂ«rmes rrugĂ«s diplomatike kĂ«rkon korrigjim urgjent pĂ«r ndĂ«rrimin e RepublikĂ«s sĂ« MaqedonisĂ« nga organet shtetĂ«rore tĂ« RepublikĂ«s sĂ« SerbisĂ«â€, thuhet nĂ« njoftimin qĂ« vjen si rezultat...

Daciq qetĂ«son “gjakrat”: MiqĂ«sia duhet tĂ« respektohet edhe nĂ« Shkup edhe nĂ« Beograd

Shefi i diplomacisĂ« serbe, Ivica Daciq sot deklaroi se pajtohet me qĂ«ndrimet e MPJ-sĂ« maqedonase se nuk duhet tĂ« prishen miqĂ«sitĂ« mes SerbisĂ« dhe MaqedonisĂ« dhe shtoi se kjo duhet tĂ« vlej edhe nĂ« Beograd edhe nĂ« Shkup, njofton korrespondenti i “Meta” nga Beogradi. Lidhur me reagimin e MPJ-sĂ« sĂ« MaqedonisĂ« ndaj deklaratĂ«s sĂ« tij se Serbia ka gabuar qĂ«...

MPJ deri tek Daciq: Të mos prishet miqësia mes qytetarëve të Serbisë dhe Maqedonisë

PolitikanĂ«t duhet t’i thellojnĂ« raportet miqĂ«sore qĂ« ekzistojnĂ« mes qytetarĂ«ve tĂ« SerbisĂ« dhe MaqedonisĂ« e jo tĂ« prishin miqĂ«sinĂ« e ndĂ«rsjellĂ«, reagojnĂ« nga Ministria e jashtme e MaqedonisĂ«, pas deklaratĂ«s sĂ« shefit tĂ« diplomacisĂ« serbe Ivica Daciq, se Beogradi zyrtar ka bĂ«rĂ« gabim historik duke e pranuar MaqedoninĂ« nĂ«n emrin kushtetues sepse Maqedonia ka pranuar KosovĂ«n dhe ka mbĂ«shtetur...

OSBE/ ODIHR do t’i ndjek zgjedhjet me mĂ« shumĂ« se 300 vĂ«zhgues

Zyra e misionit të OSBE-së për institucionet demokratike dhe të drejtat e njeriut (ODIHR) sot zyrtarisht filloi mision vëzhgues për zgjedhjet e parakohshme të 11 dhjetorit. Misioni përbëhet nga ekipi kryesor prej 14 ekspertëve dhe 20 vëzhgues afatgjatë, që do të sistemohen në vend në ekipe me nga dy, duke filluar nga 9 nëntori. ODIHR do të kërkoj nga vendet- anëtare...

MPJ: Bullgaria t’i respektoj procedurat ndĂ«rkombĂ«tare pĂ«r vendosjen e pĂ«rmendoreve

Nderimi i viktimave nga konfliktet në rajonin tonë është pjesë e kulturës së pajtimit dhe para se gjithash paraqet gjest human, njoftojnë nga Ministria e jashtme e RM-së dhe shtojnë se pllaka në Kajmakçalan është vendosur ilegalisht. "Presim nga miqtë tanë të R. së Bullgarisë që t'i respektojnë procedurat e pranuara ndërkombëtare për vendosjen e pllakave. Gjithashtu, presim institucionet t'i...

ÇfarĂ« kĂ«rkoi MPJ nga tĂ« huajt pĂ«r vĂ«rshimet: Automjete xhip, kamionĂ«, çizme gome…

Ministria e jashtme deri tek ambasadat në Shkup më 9 gusht dërgoi shkresë në të cilën kërkohet ndihma financiare dhe ofrohet listë me prodhime që nevojiten për ballafaqimin me pasojat nga vërshimet. "Ministria dërgon listë preliminare me mjete konkrete të nevojshme, që mund të dërgohen ashtu siç zhvillohet situata", thuhet në shkresën të cilën e siguroi "Meta" dhe shtohet se...

MPJ: Shtetasit e Maqedonisë në Turqi janë të sigurt

QytetarĂ«t maqedonas qĂ« pĂ«r momentin janĂ« nĂ« Turqi janĂ« tĂ« sigurt dhe tani pĂ«r tani nuk ka tĂ« lĂ«nduar apo viktima, njoftojnĂ« nga Ministria e jashtme. Ministri i jashtĂ«m Nikolla Poposki ka zhvilluar bisedĂ« telefonike me kolegun turk Mevlut Çavushoglu i cili e ka siguruar se autoritetet turke punojnĂ« pĂ«r normalizimin e gjendjes dhe se sĂ« shpejti do tĂ« evitohen...

MPJ: Qytetarët maqedonas në Turqi të qëndrojnë nëpër vende të sigurta

Ministria e jashtme njoftoi se vazhdimisht ndjek situatën në Turqi dhe është në kontakt të pandërprerë me ambasadën e R. së Maqedonisë në Ankara dhe konsulatin e përgjithshëm në Stamboll. Nga MPJ i njoftojnë të gjithë qytetarët maqedonas që gjenden në këtë moment në Turqi që të qëndrojnë nëpër lokacione të sigurta, të mos largohen nga hotelet dhe vendet ku...

MPJ: Nuk ka informacione për maqedonas të lënduar apo të vrarë në Nica

Nga Ministria e jashtme njoftojnë se deri më tani nuk ka informacione për maqedonas të lënduar apo të vrarë në sulmet në Nica të Francës. Nga MPJ thonë se janë në kontakt të vazhdueshëm me organet kompetente të Francës ndërsa për çdo problem qytetarët maqedonas në Francë duhet të drejtohen në ambasadën e Maqedonisë në Paris. MPJ shpreh ngushëllimet e thella...

MPJ nuk ka të dhëna për shtetas të lënduar maqedonas në Stamboll

Ministria e jashtme e Maqedonisë nuk ka informacione për shtetas të lënduar maqedonas në sulmin terrorist në aeroportin "Ataturk" në Stamboll ku jetën humbën 36 ndërsa të lënduar rezultojnë 147 persona. Nga MPJ thonë se janë në kontakt të vazhdueshëm me ambasadën maqedonase në Ankara dhe konsulatin e Stambollit si dhe autoritetet turke. Avioni i kompanisë turke "Turkish Airlines" që mbrëmë...

MPJ i dorëzoi notë ambasadorit grek

MPJ-ja e MaqedonisĂ« sot dĂ«rgoi notĂ« deri nĂ« ZyrĂ«n pĂ«r lidhje tĂ« GreqisĂ« nĂ« Shkup si pĂ«rgjigje ndaj demarshit tĂ« djeshĂ«m verbal nga ana e shefit tĂ« ZyrĂ«s, ambasadorit Teoharis Lalakos. “Forcat e sigurisĂ« gjatĂ« incidenteve tĂ« djeshme kanĂ« vepruar me pĂ«rgjegjĂ«si tĂ« plotĂ« dhe profesionalizĂ«m ku janĂ« kundĂ«r- pĂ«rgjigjur ndaj tentimeve agresive tĂ« njĂ« grupi mĂ« tĂ« madh tĂ«...