fbpx
Tag: Грција

tag: Грција

Dezinformatat rreth migrantëve në rajon po i zhvendosin ato për koronavirusin

Në kuadër të programit për të luftuar dezinformatat dhe lajmet e rreme, të cilat në Ballkan i kalojnë kufijtë shumë shpejt dhe shpejt shfaqen në mediat e ndonjë vendi tjetër madje edhe në gjuhë tjetër, “Meta.mk” transmeton rregullisht aktualitet te shërbimet e ngjashme për kontroll të fakteve dhe luftën kundër dezinformatave në rajon, nga Kroacia në veri deri në...

Pavlopulos: Vetoja Vetoja greke për hyrje në NATO dhe BE ngel

Kryetari i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, ka deklaruar se Greqia nuk ka ndonjë plan për të hequr VETO-n për hyrjen e Maqedonisë në BE dhe në NATO, derisa nuk zgjidhet çështja e emrit. Kjo deklaratë e Pavlopoulos erdhi gjatë vizitës që ai u bëri varreve në afërsi të kufirit verior grek, në qytetin Nausa, duke theksuar se nuk mund ta presin...

Kozias mohon se Gjermani mendon ta heq Greqinë nga Shengen Zona

Për situatën e krizës me  refugjatët, dhe në Berlin kanë biseduar shefi i diplomacisë greke Nikos Kozias dhe Frank Shtjnmajer. Ministri grek nga Berlini  përgënjeshtroi informacionet për heqje nga Zona Shengen dhe idesë për të mbyllur kufirin maqedonas dhe refugjatët të mbeten të bllokuar në Greqi, duke pohuar se kontaktet në Shtajnmajer kanë dëshmuar semendon se absolutisht nuk mendon...

MPJ: Vizita e Ahmetit në Athinë është partiake e jo qeveritare

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, zv/kryeministri i Marrëveshjes kornizë Musa Xhaferi dhe zv/kryeministri i çështjeve evropiane Fatmi Besimi në takimin me shefin grek të diplomacisë nuk shkojnë në cilësinë e përfaqësuesve të qeverisë, njoftuan për “Meta” nga MPJ-ja. Nga ky dikaster thonë se bëhet fjalë për takim partiak dhe se partneri i koalicionit nuk është koordinuar me ta lidhur me...

MPB: Në kufi gjendje normale me refugjatët

Gjendja në kufirin verior dhe jugor të shtetit është normale, informuan nga Ministria e Punëve të Brendshme, duke shtuar se regjistrimi i refugjatëve po bëhet normal dhe se nuk ka vonesa në qendrat e pranimit. Sipas të dhënave të MPB-së, në kufirin me Greqinë, ka rreth 700 persona të cilëve nuk iu lejohet hyrje në vend sepse nuk plotësojnë kushtet...

Demokracia e Re reagon në BE rreth murit në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë

Partia opozitare greke, Demokracia e Re kritikoi vendimin e Maqedonisë për ngritjen e murit në kufirin me Greqinë në nivel evropian. Euro- deputetja e partisë djathtiste, Maria Spiraki dërgoi pyetje deri te KE nëse vendimi për ngritjen e murit është në përputhje me udhëzimet e BE-së për menaxhimin me krizën. Spiraki shkon deri atje saqë pyet nëse muri do të...

Ivanov: Greqia nuk bashkëpunon me institucionet maqedonase për krizën e refugjatëve

Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov dërgoi apel për Greqinë që mos të lejoj problemin me emrin të jetë pengesë për bashkëpunim mes dy viteve në fushën e sigurisë dhe në menaxhimin me krizën e refugjatëve. “Gjatë Samitit për krizën me refugjatët në Bruksel kisha takim me kryeministrin Aleksis Cipras dhe biseduam për këtë temë, për çështjen e lëvizjes së luftëtarëve të...

Sondazhet në Greqi tregojnë luftë të ngushte në zgjedhje

Tre javë para zgjedhjeve parlamentare në Greqi, sondazhet e mendimit publik tregojnë se do të zhvillohet luftë e ashpër dhe se fituesi nuk do të ketë shumicë në Kuvend, që do të jetë edhe më shumë i ndarë sesa përbërja e kaluar. Gjashtë anketat që u publikuan të shtunën dhe të dielën, tregojnë se SIRIZA majtiste është në avantazh para...

Han: Greqia duhet të mbahet në euro- zonë

  Komisari evropian për politikë fqinjësore dhe zgjerim Johanes Han sot deklaroi se Greqia duhet të mbahet në Eurogrup dhe është i bindur se do të bëjë gjithçka që të jetë ashtu. Në ditarin e televizionit shtetëror austriak ORF, Han nënvizoi se “miqtë evropianë do të bëjnë gjithçka që Greqinë ta mbajnë në Eurogrup”. Han gjithashtu theksoi se bisedimet mes Greqisë dhe...

Pavlopulos: Vetëm të paarsyeshmit dyshojnë në karakterin grek të Maqedonisë

Presidenti greke Propokis Pavlopulos konsideron se vetëm ato që nuk kanë arsye mund të mendojnë se Maqedonia i takon tjetër kujt përveç Greqisë. Presidenti i fqinjit jugor, në takimin e sotëm me përfaqësues të Unionit rajonal të komunave nga Maqedonia Qendrore, në pallatin e presidentit dërgoi mesazh të qartë se askush nuk guxon të dyshoj në këtë se Maqedonia...

Tre gishtat nga mitingu i Gruevskit kanë ofenduar grekët

Tubimi i Nikolla Gruevskit ishte përplot provokime dhe ofendime ndaj Greqisë. Këtë e shkruan gazeta greke “Proto Tema”, duke analizuar tubimin e ithtarëve të partisë në pushtet. Sipas këtij burimi, kryeministri Nikolla Gruevski edhe përmes këtij tubimi tregon se po tenton të fitoj pikë duke luajtur në kartën nacionaliste dhe kështu të qëndroj në pushtet. Flamujt e shumtë me diellin...

Grekët të indinjuar: Stoltenberg katër herë tha “Maqedonia”

Emërimi i Maqedonisë me emrin kushtetues nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stolntenberg, shkaktoi bujë në Greqi. Përfaqësuesit grek në takimin e përbashkët të ministrave të jashtëm dhe për mbrojtje të BE-së kanë reaguar menjëherë pasi Stoltenberg ka filluar të na emërojnë me emrin “Maqedoni”. Greqia pritet të dërgoj notë proteste nga përfaqësia ekzistuese e Greqisë në NATO deri tek...

Përgjigjet nga propozim- masat do të mësohen javën e ardhshme

Greqia dhe Maqedonia së shpejti do t’i këmbejnë përgjigjet për propozim- masat e ndërtimit të besimit, njoftoi MPJ-ja e Maqedonisë. “Janë këmbyer propozimet ndërsa së shpejti do të këmbehen përgjigjet nga të dyja palët rreth asaj se cilat propozime janë të pranueshme. Më pas do të vijojë zbatimi i masave për ndërtim besimi, që janë të pranueshme edhe për Maqedoninë...

Arrestоhet njeriu i parë i “Aktor” Bobolas për evazion fiskal

Policia financiare greke sot në mëngjes arrestoi gjigantin e biznesit Leonidas Bobolas, pronarin e kompanisë së madhe për ndërtimtari “Aktor” dhe gazetës “Etnos”. Ai ngarkohet për fshehje tatimi dhe borxh ndaj shtetit. “Aktor” në Maqedoni është duke ndërtuar aksin Demir Kapi- Smokvicë Para një muaji “Meta” ishte  në ndërtimoren e “Aktor”. Punëtorët ndërtimorë na thanë se fare nuk kanë dëgjuar për aferën...

Mogerini kërkoi falje: Prej lodhjes na ka quajtur Maqedoni

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Federika Mogerini kërkoi falje që javën e kaluar në konferencën e shtypit e ka përdorur emrin “Maqedoni” në vend të FYROM. -Çdoherë e përdori termin FYROM. Ndonjëherë, në veçanti kur 24/7 ballafaqoheni me kriza dhe keni “xhetleg” bëhen gabime. Kërkoj falje për këtë. Çdoherë mbahem tek emri i pranuar...

Eurodeputetët grekë e qortuan Mogerinin për përdorimin e emrit Maqedoni

"Prandaj ne me mirësi kërkojmë prej jush të vazhdoni me të gjithë hapat e domosdoshëm me qëllim që të përmirësohet dhe në të ardhmen të shmanget kontradikta e lartshënuar", e porositën Andrulakis dhe Kaili, Mogerinin. Eurodeputetët e PASOK-ut, Nikos Andrulakis dhe Eva Kaili i kanë dërguar letër zëvendëskryetares së Komisionit Evropian, Federika Mogerinit në të cilën protestojnë kundër asaj se...

Greqia fitoi edhe katër muaj kohë për kthimin e borxhit

Greqia dhe BE kanë arritur të bien dakord për marrëveshjen e huasë dhe kohëzgjatjen e saj pas një seri zhvillimesh dramatike në samitin e Eurogrupit, që filloi me tre orë vonesë. Nga mediat ndërkombëtare, që citojnë burime zyrtare nga Brukseli dhe Athina, mësohet se dy palët kanë rënë dakord për zgjatjen e programit të ndihmave me 4 muaj. Ministri holandez i...

Nuk ka marrëveshje ndërmjet Greqisë dhe Eurogrupit

Bisedimet e Ministrave të Financave të Eurogrupit në Bruksel përfunduan para kohe pas refuzimit prej Greqisë të propozimeve të paraqitura në tryezë, të cilat i quajti si absurde dhe të papranueshme. Qeveria e re greke propozon rishikimin e 30 përqind të marrëveshjeve të nënshkruara nga qeveria e mëparshme me huadhënësit ndërkombëtarë. Por Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Bashkimit Europian këmbëngulën...

Samaras nuk i ka lënë Ciprasit as letër tualeti e as fjalëkalimin e Wi Fi-së

Kryeministri i ri i Greqisë, Aleksis Cipras, mbrëmë gjatë arritjes në rezidencën e re zyrtare ka ngelur i habitur kur ka vërejtur se administrata në largim me vete i ka marrë kompjuterët, dokumentet, madje edhe mjetet higjienike- shkruan gazeta britanike “Guardian”. -Ata kanë mbledhur çdo gjë. Më duhej 1 orë që të gjej sapun- tha Cipras. Në mënyrë tradicionale, kryeministri i...

Ekstradohet Zhaneta Basha, ngarkohet për prostitucion me fëmijë

Ministria e Punëve të Brendshme kreu ekstradimin nga Greqia të 54 vjeçes Zhaneta Basha nga Gostivari. Ajo është vendosur në burgun e Idrizovës për të vuajtur dënimin me burg prej 10 viteve. Ajo kërkohej nga Interpoli me urdhër- arrest ndërkombëtarë të lëshuar nga urdhër nga Gjykata themelore e Gostivarit ndërsa u privua nga liria në Greqi në shtator të vitit...