fbpx
Tag: АивоОрав

tag: АивоОрав

Marrëveshje nuk ka- partitë këtë fundjavë do të mendojnë rreth opsioneve të ofruara

Përfaqësuesit e partive politike edhe sot nuk arritën të merren vesh në rezidencën e BE-së në Përzhinë. Pas përfundimit të bisedimeve, ambasadori amerikan Xhes Bejli tha se ka pasur progres të vogël dhe për këtë me ambasadorin e BE-së në Maqedoni, Aivo Orav do të lënë hapësirë partitë gjatë fundjavës të mendojnë lidhur me propozimet e ofruara. Ambasadori Bejli është optimist...

Nuk ka marrëveshje- bisedimet vazhdojnë nesër

Pa marrëveshje ka përfunduar sesioni maraton i bisedimeve që i zhvilluan grupet e punës me ambasadorët Xhes Bejli dhe Aivo Orav për reformat në media dhe pastrimin e listës së zgjedhësve. Ambasadori i SHBA-së, Bejli tha se nuk është i zhgënjyer sepse ndonjëherë që të arrihet marrëveshje nevojitet kohë më e gjatë. "Kishim debat konstruktiv prej pesë orëve dhe mbaruam punë...

BE dhe SHBA sot duhet të njoftojnë nëse janë plotësuar kushtet për zgjedhje më 24 prill

Ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së në vend, Aivo Orav dhe Xhes Bejli, sipas paralajmërimeve sot pasdite pritet të publikojnë vlerësimin për atë nëse janë plotësuar kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Tani për tani nuk ka konfirmim zyrtar se në çfarë mënyre ambasadorët do të njoftojnë vendim, a do t’ia dërgojnë personalisht konkluzionet kryeministrit teknik Emil...

Orav: Bisedimet vazhdojnë, ka përparim

Euro- ambasadori Aivo Orav sot para Klubit të deputetëve deklaroi se në grupet e punës është arritur marrëveshje që të dy ligjet, për informatorët dhe mos- publikimin e bombave të kthehen në rishqyrtim. “Bisedimet vazhdojnë, përparim ka dhe pres gjatë ditës të ketë marrëveshje” deklaroi Orav. Në Klubin e deputetëve për momentin po merren vesh rreth ligjeve zgjedhore.

Orav: Nuk ka plan B, patjetër të zgjidhet Prokurori Special

“Shumë njerëz më pyesin këto ditë nëse ka plan B, nëse më 15 shtator nuk zgjidhet prokurori special publik. Jo! Plan B nuk ka dhe deri më 15 shtator duhet të zgjidhet prokurori special”, deklaroi shefi I delegacionit të Misionit të BE-së në vend Aivo Orav. Ai theksoi se deklaratat që mbrëmë janë dhënë nga kryeministri Nikolla Gruevski dhe lideri...

Orav: Maqedonia ka problem me demokracinë, lirinë dhe drejtësinë

Ambasadori i BE-së në Maqedoni, Aivo Orav, deklaroi se shteti ka probleme serioze në pikëpamjen e vlerave të demokracisë, lirisë dhe të drejtave të cilat po i promovon Bashkimi Evropian. Orav në debatin “BE duhet të zgjerohet dhe t’i përfshijë vendet e Ballkanit Perëndimor” tha se momentet e vetme pozitive nga viti i kaluar për vendin janë protestat e qeta...

Takimi i liderëve përfundoi pa marrëveshje përfundimtare

Të gjitha partitë kanë qëndruar në qëndrimet e tyre. Liderët e LSDM, VMRO DPMNE, BDI dhe PDSH, Zoran Zaev, Nikolla Gruevski, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi të hënën do të takohen sërish ndërsa deri atëherë do të punohet rreth kornizës së marrëveshjes. Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav lëshuan takimin pa u prononcuar. “Sot treguam se jemi për...

Ahmeti kërkon Bruksel dhe Uashingtoni të përfshihen në zgjidhjen e krizës politike

Kryetari Ahmeti dhe Ambasadori Orav diskutuan për situatën aktuale politike në Maqedoni, dialogun politik, marrëdhëniet ndëretnike si dhe integrimin e Maqedonisë në Bashkimin Evropian. Kryetari Ahmeti theksoi që fillimi i dialogut politik në Bruksel duhet të intensifikohet dhe avancohet sa më parë në mënyrë që kriza politike në vend të tejkalohet. Komisioni Evropian duhet të kuçet drejtpërdrejt duke paracaktuar agjendën...

“Prizma”: Orav  ka dërguar notë diplomatike deri tek MPJ për përgjimet

Ambasadori i BE-së në vend, Aivo Orav deri tek Ministria e Jashtme ka dërguar notë diplomatike pasi lideri opozitar Zoran Zaev njoftoi se të paktën gjashtë ambasadorë të vendeve më të rëndësishme kanë qenë të përgjuar. Euro- ambasadori përmes notës ka kërkuar të respektohet Konventa e Vjenës për marrëdhënie diplomatike, shkruan “Prizma”, duke u thirrur në burime diplomatike të...

Orav: Të gjithë poltikanët të dëshmojnë e dëshirojnë ta shohin Maqedoninë në BE

“Kolegët e mi kanë përgatitur një fjalim për mua sot, por unë mendoj se është shumë teknik për momentin dhe prandaj kërkoj falje nga kolegët, sepse nuk do ta lexoj. Unë do të them vetëm disa fjalë. Ky projekt “twinning” është rreth një asistence të BE-së për shtetin në procesin e integrimit. Ne kemi dëgjuar shumë fjalë të bukura...

Stavreski: “Ne harxhojmë për çokollatë a s’ kemi bukë të hamë”

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp publikoi audio- regjistrimet të bisedave për shpenzim parash dhe shpenzime të buxhetit. Ai tha se këto janë pohime drejtpërdrejt nga ministri i financave, Zoran Stavreski dhe ministrja e brendshme, Gordana Jankullovska.Në bisedë dëgjohet se si Stavrevski në mënyrë të pahijshme i karakterizon kolegët e tij ministra, kryetarët e komunave...

Zaevi në takimin me Oravin: Gjithçka që kemi do të publikojmë

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe zëvendësja e tij Radmila Sheqerinska sot në takimin e përbashkët kanë informuar ambasadorin e Bashkimit Evropian (BE)  në vend Aivo Orav, për ngjarjet e fundit, siç kanë përmendur kryesia e LSDM-së, tentimi i pushtetit të Gruevskit, “me  veprim të montuar kundër liderit të opozitës të parandalojë publikimin e argumenteve dhe fakteve për qeverisjen...