fbpx

“Plenumi i shkollave të mesme”: Edhe këtë vit do të luftojmë kundër reformave të këqija

-

11940247_1139970272699140_2041702898_n

Disa qindra nxënës të shkollave të mesme u grumbulluan në ditën e parë shkollorë para Ministrisë së arsimit dhe shkencë, në Parkun e gazetarëve që të diskutojnë për planet e tyre të ardhshme dhe strategjitë në luftën kundër reformave të këqija në arsim.

Nga “Plenumi i shkollave të mesme” thonë se aktivitetet e tyre i kanë planifikuar gjatë tërë verës dhe se menjëherë do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre para MASH ndërsa aktivitetet e radhës do të varen nga Ministria e arsimit. Nxënësit e shkollës së mesme thonë se nëse kompetentët sillen në mënyrë injoruese dhe bëjnë reprizën e vitit të kaluar, të njëjtën do ta veprojnë edhe ata.

“Mendojmë për ndryshim të kërkesave për konceptin e maturës shtetërore dhe do të kërkojmë përfshirje të barabartë të Plenumit në miratimin e konceptit të ri të maturës shtetërore, do të kërkojmë që ky koncept të hyj në fuqi për ato nxënës të mesme që do të paraqiten me miratimin e konceptit. Në lidhje me testimin ekstern, kërkesat janë po ato, deklaroi Andrej Bitkarov nga “Plenumi i shkollave të mesme” duke shtuar se aktivitetet e Plenumit do të varen nga vendimi i shumicës së anëtarëve.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.