fbpx

Grupi punues do të përpiloi ligjin për arsimin e lartë

-

 

Muajin e ardhshëm do të përpilohet analizë në bazë të të cilës do të definohet ligj i ri për arsim të lartë. Kjo është marrëveshja e takimit të sotshëm në Rektoratin e universitetit “Shën Cirili dhe Metodi”, mes përfaqësuesve të rektoratit, Plenumit Studentor dhe Plenumit të Profesorëve, Ministrisë së Arsimit si dhe qeverisë.

Pas debatit 4 orë e gjysmë, gazetarëve u është shpërndarë një komunikatë e shkurtë nga rektori, në të cilën shkruan se është arritur marrëveshje që me debat të hapur të arrihet deri te zgjidhja e përbashkët për përparimin dhe përmirësimin e cilësisë në arsimin e lartë.

“Në këtë drejtim kemi ardhur në përfundim që të formohet grup pune me përfaqësues nga universitetet, përfshirë të dy plenumet, atë të studentëve dhe profesrëve, si dhe përfaqësues të MASh-it, e cila në afat prej 30 ditëve do të përpilojë analizë për rrethanat, në bazë të të cilës do të definohet koncepti i përpilimit të tekstit të ligjeve”, shkruan në komunikatë.

As studentët as plenumi nuk u prononcuan për media. Përfaqësuesit e universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” dhe plenumit të studentëve edhe më tej janë në sallën e konferencave, ndërsa para një ore u larguan përfaqësues të qeverisë dhe MASh-it.

Në takim morën pjesë edhe ministri i arsimit Abdylaqim Ademi dhe zv/ministri Spiro Ristovski, si dhe zv/kryeministri dhe ministri i financave Zaoran Stavreski.

Nga rektorati i universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” deklaruan se janë marrë vesh që pas disa ditëve të mbahet takim i ri me përfaqësuesit e njejtë.Ndërsa nga plenumi studentor thonë se, pasi të koordinohen brenda plenumit, do të dalin me komunikatë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.