fbpx

Maqedonia mund të gjendet në trasenë e “Përroit turk”.

-

“Përroi turk” mund të kaloj përmes Greqisë, Maqedonisë, Serbisë dhe Hungarisë- njoftoi kryeministri hungarez Viktor Orban në intervistën për gazetën ruse “Komersant”.

Deklarata e Orban vije pas takimit para do kohe presidentin ruse, Vladimir Putin, në të cilin është diskutuar për energjetikë dhe ndërrimin e “Përroit jugor”, projekt i cili dështoi për shkak të kundërshtimeve të Brukselit.

Putin, gjatë takimit me Orban ka theksuar se mund të ndërtohet lëshim nga traseja e planifikuar i “Përroit turk” nëse Brukseli pajtohet me idenë.

-Në tavolinë e bisedimeve në BE ekzistojnë koncepte të ndryshme. Planet e ndryshme garojnë mes vete. Do të thotë, këtu nuk duhet të lobohet, por të luftojmë për suksesin e konceptit tonë- deklaroi Orban.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.