Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала, потресе делови од Колумбија.

Епицентарот на потресот бил во југоисточната област Хуила, а се почувствувал и во престолнината Богота, каде луѓето ги напуштиле објектите од страв.

Засега нема информации за причинета штета и за евентуални жртви.

Утринава земјотреси ја погодија Турција и грчкиот остров Лезбос.