fbpx

Шекеринска по изјавата на Каракачанов: сега е момент кога се гледа кој е за добрососедски односи

-

„Сега е моментот кога се гледа колку сме за добрососедски односи. Ние нашиот тест го поминавме“, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска по денешната изјава на нејзиниот бугарски колега Красимир Каракачанов дека Бугарија ќе се спротивстави на одржувањето меѓувладина конференција меѓу ЕУ и Северна Македонија за почеток на преговорите за членство.

-Таквите изјави не се во духот на Договорот за добрососедство. Емоциите не се добар сојузник во решавање на билатералните прашања. Ние покажавме дека со сите наши соседи можеме да бидеме пријатели. Очекуваме нашите сојузници да му помагаат на регионот, а не да му одмагаат, рече Шекеринска прашана за коментар по изјавата на нејзиниот бугарски колега.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...