fbpx

Се подготвува претставка за законот за хонорарци да стигне до Уставен суд

-

Претставка до Уставниот суд за оспорување на законските решенија за хонорарците подготвуваат дел од синдикатите, невладините организации и граѓанските движења што протестираа против законите за плаќање социјални придонеси за хонорарите.

Во согласност со последните законски измени, дел од хонорарците чии примања се повисоки од минималната плата во земјава се задолжени да плаќаат придонеси за пензиско и за здравствено осигурување. Со законските измени се опфатени договорите за дело, авторските договори, други договори од извршување физичка и/или интелектуална работа со кои физичкото лице остварува приход, кој во нето-износ е повисок од износот на минималната плата, која од годинава изнесува 9.590 денари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Бислимоски: Изненадување е и за мене дека ЕСМ ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски изјави дека за него е „изненадување“ дека Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), почнувајќи од 1 јули, ќе ја продава струјата...