fbpx
Таг: хонорарци

таг: хонорарци

Професори, поранешни новинари и ексфункционери на листата соработници во Фондот за иновации

Со хонорари кои достигнуваат и до 110 илјади денари месечно, Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) се најде на тапет на Државниот завод за ревизија, кој утврди дека за периодот од 2019 до 2021 година биле потрошени речиси 750.000 евра за ангажман на надворешни лица, со договор за дело. Дополнително, ДЗР утврди и дека ФИТР ангажирал стручни лица...

ДЗР: За хонорарци во 2021 година Општина Кисела Вода потрошила над 300.000 евра

Општина Кисела Вода во 2021 година преку приватна агенција за вработување ангажирала лица на кои им исплатила над 300.000 евра (над 18 милиони денари) за вршење редовни работни задачи, од кои дел, спротивно на законот, траеле и повеќе од две години, констатира Државниот завод за ревизија (ДЗР). Ревизорите во својот извештај го опфаќаат периодот и кога градоначалник на Кисела Вода...

Фондот за иновации за две години потрошил 750.000 евра на хонорарци, утврдиле ревизорите

Државниот завод за ревизија (ДЗР) го објави ревизорскиот извештај за Фонд за иновации и технолошки развој за периодот од 2019 до 2021 година, а во однос на кофинансираните грантови за микро, мали и средни претпријатија за иновации и технолошки развој. Извештајот за работата на Фондот во овој сегмент, според она што го утврдиле ревизорите, изобилува со неправилности во работата,...

АНАЛИЗА: Даночна реформа со нови давачки за хонорарците

Со најавената даночна реформа, таргетирани се неколку даночни позиции – данок на доход, данок на добивка, ДДВ, воведување на зелен данок, пишува Порталб. Едно од решенијата што ќе предизвика бурни реакции е новиот концепт на оданочување на хонорарците, вработените на договор на дело. Еве кои се ставовите на експертите за ова решение. Оданочување на хонорарците Во однос на плаќањето придонеси за хонорарно...

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспорување на законот за хонорарци

Уставниот суд ја отфрли иницијативата со коjа се оспорија законските решенија за плаќање задолжителни придонеси за хонорарците бидејќи оспорените одредби повеќе не важат. Претставката до Уставен суд беше поднесена од 7.000 граѓани, за утврдување на неуставност на пакетот закони со кои се регулира плаќањето придонеси за хонорарците. Владата, пак, законот за придонеси за хонорарци го укина во јули. Со неговото стапување на сила од 1 јануари 2015...

Хонорарците среќни, работодавците пријатно збунети, Владата „излегла во пресрет“

Укинувањето на законот за хонорарци предизвика различни реакции во јавноста, но оние кои беа меѓу засегнатите, како што се културните работници, сметаат дека тој направи штета од моментот кога се помислило на него. - Криејќи се зад наводна социјална грижа, донесоа закон што беше толку дискриминациски и неправеден на безброј нивоа, што однапред сугерираше дека самата помисла не била социјална грижа,...

Се укинува законот за придонеси за хонорарци

Законот за придонеси за хонорарци се укинува. Предлогот помина вчера на владина седница. Според министерот за финансии, Зоран Ставрески, укинувањето на плаќањето на придонесите на хонорарците се прави од причина што „со други мерки на Владата на Република Македонија се исцрпеа ефектите што беше предвидено да се постигнат“. - Во последниот период се реализираше проектот „Македонија вработува“, кој вклучува мерка што овозможува...

Хонорарците и волонтерите во градинките ќе добијат решенија за вработување

Договорите за хонорарци и за волонтери ќе се трансформираат во редовен работен однос на 662 вработени во детските градинки во земјава. – Трансформацијата ќе се реализира во три фази, односно околу 230 согласности и договори за транформација ќе бидат потпишани веднаш или до крајот на овој месец, потоа во втората фаза се околу 220 договори и во третата фаза околу 200 договори....

„Ајде“ поднесе повеќе од 6.000 претставки до Уставен суд

Повеќе стотина граѓани денеска се собраа на протестен марш од Министерството за финансии до Уставниот суд, каде поднесоа повеќе од 6.000 претставки против законите со кои на хонорарците им се наметнува да плаќаат придонеси за здравствено, пензиско и за инвалидско осигурување. - Денеска сме дојдени со оваа вага, која би требало да ја означи правдата во Македонија. На оваа вага стои...

„Ајде“ собра 110 потписи во Штип

Штипската Фондација за локален развој успеала да собере 110 потписи во рамките на акцијата на граѓанската иницијатива „Ајде“, за оспорување на таканаречениет Закон за хонорарци. Во Штип поголемиот дел од потписите се на актери, преведувачи и на невладини активисти. Платформата за граѓански политики „Ајде“ успеала да собере повеќе од 5.500 потписи од граѓаните. Со потписите, до Уставниот суд граѓанските активисти ќе достават...

Стружани со поддршка за оспорување на уставноста на законите за хонорарци

Центарот на заедницата при локалната самоуправа во Струга се приклучи кон акцијата на Платформата за граѓанска политика „Ајде“ за оспорување на уставноста на пакетот од осум закони со кои на хонорарците им се наметнува обврска за плаќање придонеси за здравствено и за пензиско и инвалидско осигурување, јавуваат од агенцијата. Од Центарот повикуваат секој полнолетен граѓанин да се приклучи на иницијативата преку пополнување...

„Ајде“ собира потписи за оспорување на законот за хонорарци

Членовите на платформата за граѓанска политика „Ајде“, почнаа да собираат потписи за групна претставка до Уставен суд за оспорување на уставноста на пакетот од осум закони со кои на хонорарците им се наметна да плаќаат придонеси за здравствено, пензиско и за инвалидско осигурување. - Иницијатива ја поднесуваме бидејќи со осумте закони се повредуваат правото на еднаквост и правото на работа...

СДСМ: Владата да ги повлече законите за хонорарци

Власта на Никола Груевски да не манипулира со законите што ги кратат хонорарите за задоволување на дневно-политички потреби и да го повлечат пакетот закони кои директно удираат по егзистенцијата на граѓаните, побара денеска опозициската партија СДСМ. - Колку e неискрена власта на Груевски со граѓаните, говори фактот што направија измени на измените на пакетот закони за хонорарци уште пред да...

Хонорарци: Сакаме да нè слушнете, а не да нè прислушувате

Со транспаренти „Лебот ни го земавте“, „За луѓе се работи, не за проценти“, „Не сте свесни и ние сме бесни“, „Не ги убивте сите синдикати, тука сме“, хонорарците денеска ги „поздравија“ пратениците, министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, Владата, за на крај да им дадат поддршка на студентите кои ја чуваат автономната зона на Филолошки факултет. Како што...

Хонорарците со марш против законот за придонеси

Од паркот Жена-борец почна протестот на хонорарците, кои се противат на измените на Законот за задолжително социјално осигурување, кои се однесуваат на авторските договори. Од таму тие преку министерството за труд и социјална политика се упатија до Владата на Македонија, а маршот ќе го завршат пред УКИМ. Владата со нови законски измени предвиде придонеси да не се плаќаат за целиот хонорар, туку...

Собранието вонредно и скратено ќе расправа за законите за високо образование и за хонорарци

Собранието ненадејно, денеска, во 13 часот, ќе ја одржи 36. седница, на која на дневен ред ќе бидат измените на Законот за плаќање придонеси на хонорарците и измените на Законот за високо образование. Сите измени на законите се планираат да се донесат по скратена постапка. Предлозите за изменување и за дополнувње на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување, на Законот...

Бизнисмените ги поздравија, хонорарците ги отфрлија измените

Потписниците на Повелбата за солидарност за заштита на работничките права ги отфрлаат најавите за измени на законите за придонеси за хонорарна работа. Синдикатот на УПОЗ, Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, Синдикатот на македонската дипломатска служба, Левичарското движење „Солидарност“ и Движењето за социјална правда „Ленка“, граѓански здруженија, активисти и поединци остануваат на барањата доставени до...

Ќе се менува законот за хонорарци

Предлог за изменување и за дополнување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување ќе достави до Собранието пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Со најновите измени и дополнувања на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување се врши прецизирање и олеснување на условите за плаќање придонеси на надоместоците остварени врз основа на договор на дело, авторски договор или друг вид договор со...

Хонорарците порачаа: Ќе се видиме пак на петок 13-ти!

Стотина хонорарни работници се собраа денеска пред Министерството за труд и социјална политика да поднесат барања за пристап до информации од јавен карактер и прашања за нелогичностите од новите законски измени, со кои се предвидува плаќање придонеси за хонорарните работници. - На оваа акција го најавуваме и протестот што ќе се одржи на петок тринаесетти бидејќи многу црно им се пишува...

Хонорарците ќе протестираат утре во 11 часот

Утре, со почеток во 11 часот, пред Министерството за труд и социјална политика ќе се одржи протестот на хонорарците. Според организаторите на настанот, планот е секој хонорарец да поднесе барање за информација од јавен карактер до Министерството, a потоа да им се придружи на останатите пред министерството. Поднесувањето барања се планира да трае два часа. Урнекот на барањето за информации...

ЛГБТ активизмот во Русија прогласен за екстремистички – одлука на Врховниот суд

Рускиот Врховен суд вчера пресуди дека ЛГБТ активистите треба да бидат означени како „екстремисти“, потег за кој ЛГБТ заедницата стравува дека може да доведе до апсења и до гонења,...