fbpx

Русија ја нападна Украина со 12 „Шахед“ дронови, 10 се уништени

Противвоздушната одбрана на украинските воздухопловни сили и одбранбените сили уништиле 10 борбени беспилотни летала марка „Шахед“, велат од украинскиот Генералштаб

-

Во ноќта помеѓу 2 и 3 декември, руските вооружение сили ја нападнаа Украина со 12 беспилотни летала марка „Шахед“ ор иранско производство лансирани од руската Приморско-Ахтарска област и наведувана ракета Кх-59 лансирана од руската Белгородска област, јавува Укринформ.

Во текот на ноќта, украинските сили за воздушна одбрана пресретнале 10 од 12 беспилотни летала камикази.

Ова го соопшти украинскиот Генералштаб во утринската објава на Фејсбук, пренесува Укринформ.

Според извештајот, борбените беспилотни летала нападнале во неколку бранови, приближувајќи се до областа Миколаев преку привремено окупираните територии на регионот Керсон.

„Токму во регионот Миколаев, во областа на одговорност на Воздухопловната команда југ, повеќето Шахеди беа уништени од противвоздушната одбрана. Остатокот од нив се движеа во северозападен правец и беа соборени во областа Старокостијантив во регионот Хмелницки“, потенцираат од Генералштабот.

Како резултат на борбената подготвеност, противвоздушната одбрана на украинските воздухопловни сили и одбранбените сили уништиле 10 борбени беспилотни летала марка „Шахед“, а проектилот Kh-59 не ја достигнал целта, се вели во објавата на украинскиот Генералштаб.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...