fbpx

„Ролс Ројс“ лани загубил 5,2 милијарди евра

-

Британската компанија „Ролс Ројс“ соопшти дека минатата година имала загуба од 5,2 милијарди евра поради вртоглавиот пад на вредноста на британската фунта по референдумот за излез на земјата од ЕУ.

Компанијата, која меѓу другото произведува и мотори за авиони, соопшти дека поради падот на фунтата од речиси 20 отсто во однос на доларот морала да ја намали вредноста на некои од договорите.

Освен тоа, „Ролс Ројс“ морала да плати 788 милиони евра за порамнување во врска со обвиненијата за давање мито.

„Ролс Ројс“ повеќе не произведува луксузни автомобили, бидејќи тој дел од преземе „Бе-ем-ве“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поставена биста на Томас Транстромер во седиштето на Струшките вечери на поезијата

Во спомен-домот на браќата Миладиновци во Струга и седиштето на меѓународниот поетски фестивал Струшките вечери на поезијата е откриена биста на Томас Транстромер, добитник на Златниот венец на Струшките...