fbpx
Таг: загуба

таг: загуба

Илон Маск го сруши Гинисовиот рекорд за најголема загуба на богатство

Илон Маск го собори светскиот рекорд за најголема загуба на лично богатство во историјата. Од ноември 2021 до декември 2022 година тој изгубил околу 165 милијарди долари, објави Гинисовата книга на рекорди во блог на својата веб-страница, пренесе Би-би-си. Бројките се засноваат на податоци од магазинот „Форбс“, но Гинис рече дека други извори сугерираат дека загубите на Маск можеле да бидат...

Нетфликс изгубил речиси еден милион претплатници

Откако уживаше во долгото владеење како крал на стриминг услугите, Нетфликс сега се соочува со тешка борба да ја задржи својата круна – во периодот помеѓу април и јули компанијата изгубила речиси еден милион претплатници, јавува „Би-би-си“. Спека, оваа бројка на загуба на корисниците е помала од онаа што ја процени стриминг-компанијата претходно. Стриминг платформата во април објави дека за...

Порталб.мк: ЈП „Градски паркинг“ Тетово во вториот обид успеа да обезбеди банкарски заем од 100.000 евра

На вчерашната седница на Советот на општина Тетово одобрен е заем од 6 милиони денари (околу 100.000 евра) на Јавното претпријатие „Градски паркинг“ во Тетово, постапка што на претходната седница не беше изгласана поради немање кворум. Одлуката не беше поддржана од опозициските советници. Горан Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ бараше смена на директорот или на некој друг од ова претпријатие поради...

Сител имал најголеми приходи, Алфа била најпрофитна телевизија лани, МРТ останува проблем (инфографик)

Вкупните приходи на македонските радио и телевизиски станици во 2019 година изнесувале околу 39,5 милиони евра, покажува Анализата на пазарот на аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за 2019 година. Од нив, најголем дел од приходите биле остварени од комерцијалните телевизии што емитуваат програма на национално ниво, како и од Македонската радио-телевизија како јавен радиодифузен сервис. Приходите на МРТ лани биле...

Кои компании се најголеми добитници, а кои најголеми губитници на Македонската берза?

Од вкупно 101 компанија што котираат на Македонската берза заклучно со септември, годинава добивка оствариле 72, а загуба 29 компании. Овие 72 компании оствариле вкупна добивка од 213 милиони евра, што е зголемување во однос на истиот период минатата година кога добивка оствариле 75 компании, но таа изнесувала 151 милион евра. Загубата на 29-те компании во првите девет месеци од...

Секое трето државно претпријатие лани ја завршило со загуба

Анализата на финансиските резултати на компаниите во државна сопственост што ја изработи Центарот за граѓански комуникации според податоците за 2017 година, преземени од Централниот регистар, покажува дека профит оствариле 86 државни фирми, додека загуба имало кај 36 државни претпријатија. Тоа значи дека секое трето државно претпријатие лани ја завршило со загуба. Профитот изнесува 141 милиони евра додека загубите 30 милиони евра....

„Ролс Ројс“ лани загубил 5,2 милијарди евра

Британската компанија „Ролс Ројс“ соопшти дека минатата година имала загуба од 5,2 милијарди евра поради вртоглавиот пад на вредноста на британската фунта по референдумот за излез на земјата од ЕУ. Компанијата, која меѓу другото произведува и мотори за авиони, соопшти дека поради падот на фунтата од речиси 20 отсто во однос на доларот морала да ја намали вредноста на некои...

„Дојче банка“ оствари профит по загубите од шест милијарди евра

„Дојче банка“ соопшти дека во третиот квартал остварила профит од 278 милиони евра, што претставува неочекуван пресврт по загубата од шест милијарди евра во истиот период лани. Банката соопшти дека се чувствува влијанието на „неповолните каматни стапки“ и на преговорите со американските власти за плаќање на казната поради неправилности при тргување со хипотеки во САД. На банката ѝ се заканува казна...

„Дојче банк“ ја потврди загубата од 6,8 милијарди евра во 2015 година

„Дојче банк“ потврди дека остварила нето-загуба од 6,8 милијарди евра во 2015 година поради високите трошоци за реструктуирање, резервирање за ризични пласмани и пониски проходи. Загубата само во четвртиот квартал изнесувала 2,1 милијарди евра, соопшти банката. Банката моментно е заглавена во судски спорови, имајќи предвид дека против неа се поднесени 6.000 тужби. Минатата година беше казнета со рекордни 2,5 милијарди долари...

„Дојче банк“ најави загуба од 6,7 милијарди евра

Најголемата германска „Дојче банк“ очекува годишна загуба од 6,7 милијарди евра, а лошите деловни резултати доаѓаат по забележаниот профит од 1,69 милијарди евра во 2015 година. Претставниците на банката наведуваат дека поголемите загуби од планираните настанале поради големите парнични трошоци. Во првите четири месеци од годинава „Дојче банк“ очекува понатамошна нето-загуба од 2,1 милијарди евра, вклучувајќи и 1,2 милијарди евра...

Македонија загуби од Франција на почетокот на Европското првенство во ракомет

Македонската ракометна репрезентација беше поразена од репрезентацијата на Франција (23-30) на Европското првенство во Полска. Македонија е во групата А, каде што се и репрезентациите на Полска и на Србија. Следен противник на нашата репрезентација е домаќинот Полска, а натпреварот треба да се игра на 17 јануари (недела), со почеток во 20.30 часот.

„Ер Франс“ во загуба од 70 милиони евра по нападите во Париз

Француско-холандскиот авиопревозник „Ер Франс –КЛМ“ денеска соопшти дека во декември претрпел штета од околу 70 милиони евра поради терористичкиот напад во Париз, извршен на 13 ноември. Компанијата објави дека ефектот од терористичките напади врз бројот на патниците се почувствувал во последните две недели. Во декември компанијата пренесла 6,7 милиони патници, а пополнетоста на седиштата била 82,9 отсто, што е оценето како...

Поради санкциите од Русија, финските фармери изгубиле 400 милиони евра

Фармерите во Финска изгубија 400 милиони евра поради руската забрана за увоз на храна од Западот, која е воведена минатата година, соопшти финската унија на земјоделски производители. Во соопштението се наведува дека најголеми загуби трпи млекарската индустрија. ЕУ донесе одлука за дополнителни девет милиони евра за финските фармери, за да ги ублажи негативните последици од руската забрана за увоз на одредени производи...

„Тесла моторс“ на секој продаден „модел с“, губи по 4.000 долари

Светскиот гигант за електрични автомобили „Тесла моторс“ произведува возила кои станаа препознатлив бренд, но како што пренесува „Ројтерс“, оваа калифорниска компанија, на секој продаден „модел С“ губи по 4.000 долари. Како што се наведува во извештајот на „Ројтерс“, компанијата „Тесла“ ги намалила производствените цели за 2015 и за 2016 година, а засега е концентрирана на собирање дополнителен капитал. Фирмата на Илон...

Санкциите кон Русија ја чинат Европа 100 милијарди евра

Кризата во Русија која се должи на санкциите, би можла Европа да ја чини до 100 милијарди евра, предупредуваат стручњаците од виенскиот економски институт „Вифо“ (Wifo). Според новата студија, економската криза во Русија загрозува повеќе од два милиони работни места во Европа. Најголем дел од загубата поради санкциите ќе има Германија, со 27 милијарди евра, а помеѓу оштетените со политиката спрема...

Руската економија може да загуби 140 милијарди долари

Најмалку 40 милијарди долари може да загуби руската економија поради геополитичките санкции. Од  90, пак, до 100 милијарди долари може да изгуби поради падот на цената на нафтата, изјави рускиот министер за финансии, Антон Силуанов. Причината за намалување на цената на нафтата е зголемувањето на производството во Саудиска Арабија, Либија и во Ирак, незаконска продажба по ниски цени која ја...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...