fbpx

Ременски поднесе 13 кривични пријави и иницијатива до Советот на судии

-

Министерката за труд и социјална политика, Фросина Ташевска-Ременски, објави дека денеска до Основното јавно обвинителство Скопје и Основните јавни обвинителства во Берово, Гостивар, Кочани, Прилеп, Радовиш, Ресен, Струмица, Штип и во Битола, поднела вкупно 13 кривични пријави.

Дванаесет кривични пријави се за разрешени директори на јавните установи за социјална заштита, а другата кривична пријава е за дополнителниот заменик-министер Диме Спасов.

Ременски поднела и иницијатива до Советот на судии на Република Македонија за покренување постапка за утврдување на одговорност на судиите од Управниот суд кои, според неа, неосновано одлучувале по тужбите и по решенијата за привремените мерки.

Таа појасни дека кривичните пријави се поднесени со докази за основани сомневања за злоупотреба на службена положба и овластувања на дополнителниот заменик-министер, кој со своето постапување надвор од границите на своите законски овластувања, поттикнал самовластие кај разрешените директори, кои спротивно на закон и неповикани презеле дејства за враќање на право за кое тие сметаат дека им припаѓа.

– Ставајќи се над законот и над судот, надвор од сите постапки кои сè уште се водат пред институциите и не произвеле правосилност на одлуките, дополнителниот заменик-министер и разрешените директори постапија спротивно на нивни права и обврски да го почитуваат законот и уште еднаш потврдија дека партиската координација и одлука е поважна и од почитување на законите и институциите на системот – вели Ременски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...