fbpx

Рама: Без Албанците нема Македонија, драг претседателе

-

„Господине Иванов, албанскиот јазик не ви е непријател, тоа e јазик на државотворен народ во Македонија. Без Албанците, нема Македонија, драг претседателе“, се вели во реакцијата на албанскиот премиер Еди Рама, по повод одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за да формира влада.

Рама ја објави реакцијата на својот профил на „Фејсбук“.

Иванов, во образложението за недоделување на мандатот, меѓу другото, рече дека „со преговарање за постизборна платформа на туѓа држава, се загрозуваат унитарноста и суверенитетот на државата“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....