fbpx

Протести во осум градови, демонстрантите ги менуваат методите?

-

Протести против полициската бруталност за денеска се најавени во повеќе градови. Граѓаните се организираат во Штип, Охрид, Куманово, Кавадарци, Струмица, Прилеп, Битола и во Скопје.

Секаде ќе се протестира против полициската бруталност, со барање за расветлување на убиството на Мартин Нешковски и за нова истрага за сообраќајната несреќа во која загина Никола Младенов.

Демонстрантите деновиве размислуваат и за промена на методот на протест. Според нашите информации, можно е да се блокираат крстосниците во центарот на Скопје и со таканаречено „тивко диско“ да демонстрираат смиреност и ненасилност.

На вчерашните протести на полицијата ѝ беа делени гумени бомбони и цвеќе.

„По неделните настани, обелоденувањето на снимките на кои се потврдува скривањето на убиството на Мартин Нешковски од страна на власта, и протестот во Скопје, и Охрид се приклучува на протестите против полициската бруталност! Охрид гордо стои до Скопје, Битола, Прилеп, Струмица, Кавадарци и до Куманово, исправено, сите солидарно за подобро утре!“ стои во повикот на „Фејсбук“.

Тие ги повикуваат охриѓани на масовност.

„Драги охриѓани, движењето „Стоп за полициска бруталност“ не е централизирано движење и е целосна хоризонтална структура. Движењето сме сите! Затоа и немаме капацитет да ги модерираме и да се грижиме за тонот и за јазикот во настаните. Овде гледаме многу гнев и шпекулации. Не наседнувајте на лутината на оние кои профитираат од моменталната ситуација и сакаат да го заштитат тоа. Тука сме сите со една цел, подобро утре за нас и за нашите деца. Сè додека има желба да се биде на улиците и да се бара правда, така треба и да биде! Храбро Охрид – порачуваат на профилот на „Фејсбук“ од движењето „Стоп за полициска бруталност“.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...