fbpx
Таг: градови

таг: градови

Влада: Со 35 милиони евра ќе се реализираат 99 инфраструктурни проекти во 75 градови

Со парите од концесионерот ТАВ, кои беа наменети за изградба на карго аеродром во Штип, ќе се финансираат проекти низ целата држава, соопштија портпаролите на Владата Душко Арсковски и Муамед Хоџа. Како што истакна Арсовски, со 35 милиони евра почнува реализацијата на 99 инфраструктурни проекти во 75 градови. „Станува збор за реализација на инфраструктурни проекти кои ќе им го подобрат квалитетот...

Анализа на ЦБРE : Виена најбрзо ќе ја стабилизира економијата после пандемијата со ковид-19

Градовите ширум светот на различен начин ги адаптираа своите економии на кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот. Таа предизвика неочекуван пад на економските и на социјалните активности, од коишто пазарите на државите во светот сè уште закрепнуваат. Според анализите на најголемите советодавни компании за промет со недвижности на светот - ЦБРЕ, економското стабилизирање во Виена се очекува да следи...

Апарати за брзи тестови ќе се постават во 16 монтажни ковид центри низ државата

Машини – апарати за тестирање, кои за неколку часови ќе можат да дадат резултати за присуство на корона вирусот, ќе бидат инсталирани во монтажните болници, 16 на број, кои Министерството за здравство ги подготвува за во септември, кога се очекува втор бран на епидемијата. Ова денеска во Штип го најави државниот секретар во Министерството за здравство, д-р Владимир Милошев, кој...

Обвинителство: Во неколку градови се вршеле агитации, се нудел поткуп во пари и ваучери за гориво

Се вршела агитација со закани, лично или преку социјални мрежи за гласање за одредена политичка партија, се нуделе ваучери за гориво и пари, а имало и обид за гласање без важечка лична карта. Тоа се посочува во пристигнатите пријави за изборни нерегуларности, денеска до 13 часот, во основните јавни обвинителства и преку електронската адреса [email protected]. Настаните се пријавени во...

Анализа: 70 проценти од возилата на Противпожарните единици се од минатиот век

Противпожарните единици располагаат со само 220 возила, притоа, овде спаѓаат не само цистерните и возилата за гасење пожар, туку и сите други возила на противпожарните екипи, откива базата на податоци за возилата на сите 30 територијални противпожарни единици во земјава, изработена од Центарот за граѓански комуникации (ЦГК). Просечната старост на овие возила е 27 години и дури 154 од 220 возила (70...

Скопје има само 13 возила на Итна помош, а Кочани, со 38.000 жители – десет (инфографик)

Министерството за здравство обезбеди 12 возила за Итна медицинска помош, при што, шест од нив ќе бидат распределени во Скопје, а за другите шест не се знае во кои градови. Ниту деловникот за работа на Итната помош, ниту пак Министерството за здравство ги имаат дефинирано критериумите според кои се распределуваат возилата низ градовите. Од друга страна, постои значајна разлика во...

Владата организира прослава во 15 градови за поканата за членство во НАТО

Владата организира „голема граѓанска прослава“ за поканата за членство во НАТО, во 15 градови ширум земјата заедно со преку 40 домашни артисти и музичари в сабота, 14 јули. „Македонија започнува нова приказна - добивме покана за членство во НАТО и датум за преговори со ЕУ.  Застануваме рамо до рамо со најсилните земји од Европа и светот. Македонија зачекорува во ново...

Голем број туристи од Грција, Бугарија и од Албанија во Охрид за Прочка

Стотици Грци, но и помал број туристи од Албанија и од Бугарија, допатуваа во Охрид и во Струга за прослава на верскиот христијански празник Прочка. Гостите што допатуваа во Охрид го заживеаја градот. Кафулињата и рестораните се полни, а шеталиштето наликува како во сезона. Навечер гостите ги посетуваат православните храмови. Задоволни се и туристичките агенции, хотелитерите и приватните станоиздавачи. Лани, во посета на...

Централен регистар известува за работното време за прием на годишни сметки и извештаи

Централниот регистар ќе врши прием на годишни сметки и финансиски извештаи за 2016 година, на 25 февруари (сабота) од 8 до 16 часот, 27  февруари (понеделник) и на 28 февруари (вторник) од 8 до 20 часот. - За микро и малите компании кои нема да достават годишна сметка во хартиена форма во законскиот рок, ќе имаат можност годишната сметка, во согласност...

Британски „Телеграф“ го рангира Охрид меѓу 30 најубави градови во Европа

Според проценките на Јапонската асоцијација на агенти за патување, објавени на интернет-страницата на британскиот весник „Телеграф“, градот Охрид е рангиран на 28. место меѓу 30 најубави градови во Европа. Страницата го опишува Охрид како град кој се наоѓа на брегот на езерото што го носи истото име и кој ги исполнува условите и за културен и за природен локалитет на УНЕСКО. Првото место...

Туристичките потенцијали на Македонија претставени на саем во Турција

Туристичките потенцијали на Македонија беа презентирани пред претставници од туристичката индустрија на Саемот за туризам во Истанбул на кој присуствуваат повеќе од 80 држави. Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот ги промовираше природата, културата и отоманските споменици во Македонија, како и македонската традиција и градовите кои може да се посетат. Делегацијата на Агенцијата оствари бројни средби со претставници на познати...

Најмалку 38 загинати во серија бомбашки напади во Сирија

Најмалку 38 лица загинале во серија бомбашки напади на воени и на владини цели во Сирија, јавиле сириските државни медиуми, пренесуваат светските агенции. Нападите биле изведени во кратки временски интервали во градовите Тартус, Хомс, околината на Дамаск и во уште неколку други градови кои се под контрола на силите на сирискиот претседател Башар ал Асад. Во двојниот бомбашки напад во пристанишниот град...

Протести во осум градови, демонстрантите ги менуваат методите?

Протести против полициската бруталност за денеска се најавени во повеќе градови. Граѓаните се организираат во Штип, Охрид, Куманово, Кавадарци, Струмица, Прилеп, Битола и во Скопје. Секаде ќе се протестира против полициската бруталност, со барање за расветлување на убиството на Мартин Нешковски и за нова истрага за сообраќајната несреќа во која загина Никола Младенов. Демонстрантите деновиве размислуваат и за промена на методот...

Се кастри максималната брзина: Во градовите само со 50 километри на час!

Максималната брзина на движење на возилата низ сообраќајниците во урбаните средини, наместо досегашните 60 километри на час, ќе изнесува 50 километри на час, е предвидено со измените на Законот за безбедност во патниот сообраќај, кој е подготвен и треба да се најде во собраниска процедура, потврдуваат за агенцијата „Мета“ од МВР. Како што информираат оттаму, ова е најголемата и единствена...

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото...