fbpx

Производството на грозје лани поголемо за 65,8 отсто во однос на 2014 година

-

Земјоделските површини лани во споредба со 2014 година се зголемени за 0,1 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Кај обработливата површина зголемување е забележано кај ораниците и бавчите за 0,4 отсто, кај овоштарниците за 3,6 отсто и кај лозјата за 0,8 отсто. Намалување е забележано кај ливадите за 0,8 отсто и пасиштата за 0,1 отсто.

Лани во споредба со 2014 година, поголемо зголемување на производството се забележува кај доматите за 8 отсто, пиперките за 7,7 отсто и краставиците за 38,3 отсто, а поголемо намалување се забележува кај житата, тутунот, сончогледот, компирот и луцерката.

Производството на овошје во 2015, во споредба со претходната година, бележи зголемување кај сите видови овошје, освен кај црешите.

Производството на грозје лани во споредба со 2014, бележи зголемување за 65,8 отсто.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...