fbpx

Проекциите на СДСМ покажуваат дека ќе имаат ист број мандати како ВМРО-ДПМНЕ

-

Според резултатите што ги прикажува СДСМ во својот прес-центар, гласовите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се изедначени.

Според 90 отсто од преброените гласови, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имаат по 51 мандат.

Проекцијата на СДСМ за мандатите кои ги добиле по изборни единици, покажува дека
СДСМ имаат повеќе мандати во првата изборна единица, а ВМРО-ДПМНЕ во третата изборна единица. Партиите се изедначени во втората, четвртата, петата и во шестата изборна единица.

 

ВМРО-ДПМНЕ СДСМ
ИЕ1 8 10
ИЕ2 9 9
ИЕ3 11 9
ИЕ4 10 10
ИЕ5 9 9
ИЕ6 4 4

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...