fbpx
Таг: изедначено

таг: изедначено

Проекциите на СДСМ покажуваат дека ќе имаат ист број мандати како ВМРО-ДПМНЕ

Според резултатите што ги прикажува СДСМ во својот прес-центар, гласовите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се изедначени. Според 90 отсто од преброените гласови, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имаат по 51 мандат. Проекцијата на СДСМ за мандатите кои ги добиле по изборни единици, покажува дека СДСМ имаат повеќе мандати во првата изборна единица, а ВМРО-ДПМНЕ во третата изборна единица. Партиите се изедначени во втората, четвртата,...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...