fbpx
Таг: проекција

таг: проекција

Народна банка: Економскиот раст годинава 2,1 отсто, инфлацијата ќе се намали

Народната банка на РСМ (НБРСМ) проценува дека економскиот раст на Македонија годинава ќе изнесува 2,1 отсто, додека инфлацијата би се движела меѓу 8 и 9 отсто, до крајот на годинава. Проекциите за бруто-домашниот производ во наредните две години се непроменети, така што се очекува растот да изнесува 3,6 отсто во 2024 и 4 отсто во 2025 година. „Енергетската компонента во...

Културно ехо Скопје во среда организира едукативен настан за ГУП во „Јадро“

Меѓународното Здружение на граѓани Културно Ехо Скопје, ќе реализира културно-едукативен настан во културно-социјалниот центар Јадро во среда во 20 часот, информираат оттаму. Тема на проектот „Создаваме град, градиме иднина!“ е новиот генералeн урбанистички план за Скопје (ГУП за период од 2023 до 2032 година) кој е најважниот документ за планирањето на иднината на градот. Проектот има за цел да...

Од 15 септември продолжение на „КРИК 05“ со предавања, филмска проекција и концерт

Вториот дел од фестивалот „КРИК 05“ ќе се одржи од 15 до 18 септември во Музејот на современа уметност. Овогодинешното издание на фестивалот започна во јуни, а ќе се одвива до декември. Темата на овогодинешниот КРИК, „Конечноста и кршливото општество – социјализам, слобода и секуларност“ е инспирирана од книгата на Мартин Хеглунд „Овој живот – секуларна вера и духовна...

Отворено кино „Мирно лето“ во Кинотека со 12 филмски прикажувања до 17 август

Кинотека на Северна Македонија организира отворено летно кино, на кое во периодот од 30 јули до 17 август ќе се одржат 12 филмски прикажувања за љубителите на седмата уметност. Во дворот во Кинотеката, во овој период ќе бидат прикажани филмовите „Убиството на светиот елен“, „Студена војна“, „Паразит“, „Павароти“, „Мирно лето“, „Каде припаѓаме?“, „Хронофобија“, „Тие“, „Битлси: осум дена во неделата“...

Економските аналитичари очекуваат намалување на инфлацијата и пад на БДП

Економските аналитичари очекуваат намалување на просечната стапка на инфлација и очекуваниот пораст на бруто домашниот производ поради пролонгирање на ефектите од глобалната криза предизвикана од пандемијата на корона вирусот, покажува новата анкета на Народната банка за периодот 2020 ‒ 2022 година. „Во однос на инфлацијата, просечните очекувања за 2020, 2021 и 2022 година се значително пониски во однос на претходната...

Летно кино во Кинотека ќе се одржи од 10 до 13 јули

Од 10 до 13 јули, во дворот на Кинотека започнува летна кино програма, а првиот викенд ќе го одбележи Eвропскиот филмски предизвик (European Film Challenge), со селекција на четири современи европски филмови. Летното кино ќе се отвори на 10 јули во 21 часот, со проекција на македонскиот филм - добитник на престижната LUX Prize за најдобар европски филм за 2019,...

ВМРО-ДПМНЕ: Намалениот проектиран раст се должи на лошата економска политика на Владата

Економијата бележи пад за над 30 проценти, Народна банка го намали проектираниот раст на економијата од 3,2 на 2,3 проценти, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Тој додаде дека ова е доказ за лошата економска политика на Владата. - Почитуваната гувернерка на НБРМ образложувајќи го извештајот за макроекономските проекции за  период од 2018 - 2021 потенцира дека и...

НБМ ја намали проекцијата за пораст на економијата од 3,2 на 2,3 проценти

Народна банка ја намали проекцијата за пораст на македонската економија од 3,2 проценти во април на 2,3 проценти во ноември. Забрзување на порастот се очекува за следната година за кога се предвидени 3,5 проценти, 3,8 проценти во 2020 и 4 проценти во 2020 година. Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска Бежоска рече дека направената надолна корекција за 2018 година е...

НБРМ ја задржува каматната стапка на благајничките записи од 2,75 проценти

Комитетот за оперативна монетарна политика на Народна банка оцени дека монетарната поставеност е соодветна на постојните економски и финансиски услови, при што одлучи да ја задржи каматната стапка на благајничките записи на нивото од 2,75 проценти, информираат од Народна банка. „Споредбата на последните макроекономски показатели за домашната економија со нивната проектирана динамика од априлскиот циклус проекции упатува на одредени отстапувања...

По светските фестивали, „Исцелител“ повторно во кината низ Македонија

По шестмесечната успешна фестивалска турнеја на филмот „Исцелител“ на младиот Ѓорче Ставрески на светските филмски фестивали, филмот повторно ќе се прикажува во киното „Синеплекс“ во Скопје, а ќе биде и на репертоарот на МКЦ „Козјак“ во Куманово и во Домот на млади во Штип. „Исцелител“ од својата премиера на 9 ноември досега, за само шест месеци, се прикажуваше на 23...

Тевдовски: Целта на ребалансот на буџетот е да се намалат непотребните трошоци

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на денешната расправа за ребалансот на буџетот на Комисијата за финансирање и буџет, истакна дека основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на политиките на новата влада. - Ребалансот не е нов буџет, туку прилагодување на тековниот буџет. Поради тоа, за реализацијата на неговата основна цел,...

НБРМ ја намали проекцијата за пораст на БДП од 3,5 на 2,5 отсто

Наспроти октомвриската проекција на пораст на домашниот бруто-производ (БДП) за 2017 година од 3,5 отсто, во априлската проекција на Народна банка, порастот на БДП е намален за еден отсто, односно на 2,5 отсто. Оваа корекција, според објаснувањето на НБРМ, е направена поради политичката криза, која што продолжи и на почетокот на 2017 година, иако при октомвриската прогноза се сметаше дека...

Проекциите на СДСМ покажуваат дека ќе имаат ист број мандати како ВМРО-ДПМНЕ

Според резултатите што ги прикажува СДСМ во својот прес-центар, гласовите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се изедначени. Според 90 отсто од преброените гласови, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имаат по 51 мандат. Проекцијата на СДСМ за мандатите кои ги добиле по изборни единици, покажува дека СДСМ имаат повеќе мандати во првата изборна единица, а ВМРО-ДПМНЕ во третата изборна единица. Партиите се изедначени во втората, четвртата,...

Депозитите во јули под очекуваниот пораст од 7,4 проценти

Вкупните депозити во јули забележаа пораст по намалувањето во претходните три месеци, се вели во најновиот извештај на Народна банка. „Повисокото ниво на вкупната депозитна база на банките претставува сигнал за понатамошно видливо стабилизирање на очекувањата на економските субјекти. Анализирано по сектори, порастот речиси во целост произлегува од зголемувањето на депозитите на домаќинствата, при мал пораст и на депозитите на корпоративниот сектор, додека кај депозитите на другите финансиски институции се забележува умерено намалување“,...

Светска банка ја намали прогнозата за пораст на глобалната економија

Светска банка ја намали прогнозата за пораст на светската економија за оваа година од 2,9 проценти, колку што прогнозираше во јануари, на 2,4 проценти. Во земјите на еврозоната се очекува пораст од 1,6 проценти, што е на исто ниво како и минатата година. Светска банка ја намали проекцијата за порастот на американската економија од 2,4 на 1,9 проценти. Како еден од главните...

НБРМ: Побавен пораст на економијата во втората половина од годината

Од април досега, ризиците од домашна и од надворешна природа за економијата се зголемија, но последните макроекономски показатели и оцени покажуваат дека засега нивните ефекти се ограничени, а амбиентот на спроведување на монетарната политика не е значително променет. Ова се вели во најновиот извештај на Народна банка за најновите макроекономски податоци (јули–септември 2015 година). Од аспект на БДП, објавените податоци за вториот квартал се совпаѓаат...

НБРМ: Понизок пораст на цените, 0,5 отсто наместо 1 отсто

Последните остварувања укажуваат на задржување слична макроекономска слика како и во октомвриските проекции, со оцени за солиден економски и кредитен пораст, отсуство на ценовни притисоци и платнобилансна позиција, која обезбедува понатамошно одржување на девизните резерви на адекватно ниво, се вели во кварталниот извештај на Народната банка. Ризиците околу остварувањето на ваквото макроекономско сценарио и понатаму главно се од надворешна природа,...

Вештачката интелигенција може да доведе до истребување – ново предупредување на познавачите

Група врвни истражувачи, инженери и извршни директори, вклучително и шефовите на OpenAI (Опен АИ) и Google Deepmind (Гугл Дипмајнд) предупредија дека вештачката интелигенција (ВИ) може да доведе до истребување...