fbpx

Премиерот на Тајван си поднесе оставка

-

Откако опозицискиот кандидат Ко Венје победи на локалните избори во Тајпеј, денеска оставка си поднесе премиерот Ѓан Ји-хуа.

Изборите за градоначалник во Тајпеј претставуваат тест за довербата на прокинеската влада на претседателот Ма Јинг-џеу, кој 16 години како претседател на Националистичката партија Куоминтанг владе со главниот град.

Од 1996 година досега, секој претседател на Тајван претходно бил градоначалник на Тајпеј.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
online free course
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free
free online course