fbpx

Православните верници го празнуваат Велигден

-

Православните верници во земјава и во светот денеска го прославуваат најголемиот христијански празник Велигден.

Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква. На крајот наВоскресенските богослужби, верниците што постеа во текот на Великиот пост, се поздравуваа со „Христос воскресна – навистина воскресна“ и се кршеа во црвените јајца.

За разлика од минатата година, кога беше воведен полициски час поради пандемијата на ковид-19, годинава тоа не беше случај и верниците можеа да присуствуваат на богослужбите. МПЦ-ОА во повеќе наврати апелираше да се почитуваат мерките на претпазливост при учество во службите во храмовите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...