fbpx

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу АМС и МЦКР

-

Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот центар за култура и развој (МЦКР) денеска потпишаа Меморандум за соработка. Документот го потпишаа директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, и претседателот на Македонскиот центар за култура и развој, Нелко Нелковски.

„Со потпишувањето на Меморандумот ќе се овозможи реализација на проектите „Граѓанска превенција“„ и „Здрав спорт за здраво општество“, кои подразбираат активности за поврзување на локалните заедници во делот на превенција и едукација во сообраќајот, превенција од насилства во училиштата, превенција и едукација од злоупотреба на социјалните мрежи и компјутерски криминал, ден на спортот во Република Македонија, спортска дипломатија и ФАРЕ (Football Against Racism in Europe) национална координација на активности за Република Македонија“, стои во соопштението.

Дел од настаните кои ќе се оддржат вклучуваат јавни дискусии, дебати, трибини и конференции, уметнички изведби, фестивали, онлајн-кампањи, спортски манифестации и слично.

Овие активности ќе бидат насочени кон младите луѓе и спортистите за да се придонесе за директна вклученост и активизам преку креирање одржливи ресурси за квалитетен општествен, спортски и културен живот, велат од Агенцијата за млади и спорт.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 11.000 учесници на скопските улици: Заврши 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и многу задоволни лица. Ваква беше сликата на стартот...