fbpx
Таг: АМС

таг: АМС

Aнтикорупциска бара кривично да се гони директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски

државна комисуја за спречување на корупција
Поради основани сомнежи за злоупотреба и непочитување на ваучер системот на финансирање фондации и спортски клубови, Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната 81 седница одлучила да достави иницијатива до Јавното обвинителство за кривично гонење на актуелниот директор на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски и членовите на централната комисија. ДКСК ќе достави до Владата и иницијатива...

Доделени наградите за младинско учество на една актерка и две здруженија

Претседателот Стево Пендаровски, вчеравечер се обрати на свечената церемонија на доделување на Наградата за младинско учество, што по повод Меѓународниот ден на младите, се одржа во Кабинетот на претседателот. Годинашни носители на наградата се актерката Изабела Јакимова, во индивидуална категорија, неформалната група на млади Младите на Една може (One Can Youth), во категоријата на неформални групи на млади, и здружението...

Отворено е гласањето за номинираните кандидати за Наградата за младинско учество

Агенцијата за млади и спорт (АМС) и Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ја повикуваат пошироката јавност да гласа за кандидатите за овогодинешната Награда за младинско учество во трите категории – индивидуално, категорија на неформални групи на млади и категорија за младински организации, организации за млади и чадор младински организации. „Наградата за младинско учество препознава иницијативи на млади, неформални групи...

Национален младински совет на Македонија против „најавената деградација“ на Агенција за млади и спорт

Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) со отворено писмо се обрати до Владата на Република Северна Македонија “изразувајќи длабока загриженост, незадоволство и разочараност во врска со најавената реорганизација на органите на државната управа“, со која се предвидува спуштање на Агенцијата за млади и спорт (АМС) на пониско ниво. „Со предложената реорганизација, Агенцијата за млади и спорт од досегашниот статус на...

Утре тематска владина седница посветена на младинските политики

Владата утре ќе одржи 59. седница која ќе биде тематска, односно посветена на младински политики кои Владата ги имплементира и ќе ги имплементира во иднина. „На оваа седница и претходеа серија на отворени координативни средби, организирани и координирани од страна на Агенцијата за млади и спорт (АМС) и Владата, кои преку средбите и широка јавна расправа, отворија простор за предлог-политики...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу АМС и МЦКР

Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот центар за култура и развој (МЦКР) денеска потпишаа Меморандум за соработка. Документот го потпишаа директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, и претседателот на Македонскиот центар за култура и развој, Нелко Нелковски. „Со потпишувањето на Меморандумот ќе се овозможи реализација на проектите „Граѓанска превенција“„ и „Здрав спорт за здраво општество“, кои подразбираат...

„Потрага“ на Андријана Коровешовска победи на конкурсот за млади поети

Песната „Потрага“ на Андријана Коровешовска ја доби првата награда  на конкурсот за млади поети што го распиша Агенцијата за млади и спорт на Република Мекедонија, во соработка со Друштвото на писатели на Македонија (ДПМ). Од 86 пристигнати песни од млади поети на возраст од 15 до 29 години, жири-комисијата, во состав Вера Чејковска, Кочо Топузовски и Миле Јовановски, ги објави...

Не е точно дека во Австралија има забрана за протести на јавни места

Во Австралија не се забранети јавните протести, како што тврди постот, туку доуредени се начините за тоа како тие може да се спроведуваат, за да не се предизвикува уништување...