fbpx

Поради дефект на словенечката железница, затворена неутралната зона кај Идомени

-

Дефект на железничката инфраструктура во Словенија е причината за затворењето на неутралната зона за премин на мигранти, меѓу Грција и Макединија, во реонот на граничниот премин Идомени, велат за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи.

– Бевме известени од другите земји од т.н. западно-балканска рута да го редуцираме бројот на мигранти поради дефект на железничката пруга во Словенија. Ние добивме известување од Србија и го проследивме до Грција – ни изјави Дејана Недељковиќ од секторот за односи со јавноста на МВР.

Преку оваа неутрална зона кај Идомени преминуваат бегалци од Ирак, Авганистан и од Сирија кон Македонија и понатаму кон Западна Европа.

Како што пренесе грчкиот весник „Катимерини“, повикувајќи се на информации од тамошната полиција, на бензинската станица во областа каде што се собираат автобусите со бегалци, утрово имало седум автобуси со 350 луѓе.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Нема докази дека Путин изјавил оти Русија ќе го поддржи Иран, ако САД се вмеша во конфликтот

Кремљ на 16 април објави извештај од телефонски разговор меѓу Путин и тогашниот претседател на Иран, Ебрахим Раиси по повод конфликтот меѓу Иран и Израел, наведувајќи дека рускиот претседател...